Svadobné zvyky, ktoré by nemali chýbať na žiadnej svadbe

 • 18. aug 2020

Hovorí sa, že svadobný deň je jedným z najkrajších dní ženy. Čakáme na to dlhú dobu a keď ten deň nastane, hlavu máme plnú starostí. Príprava je dlhá, trvá niekoľko mesiacov, aby celý svadobný deň bol naozaj tým najkrajším dňom v našom živote. Či už ide o malú alebo veľkú svadbu, príprava býva dôkladná, zároveň však stresujúca. Je potrebné zabezpečiť všetko od výberu sály, cez šaty, kaderníčku, obrúčky až po priebeh celej svadobnej hostiny. Jedným takýmto dôležitým prvkom sú aj svadobné zvyky, ktoré pred sobášom, ale i po ňom nesmú chýbať. Každá krajina, ale aj každý kraj majú svoje svadobné zvyky. Nás predovšetkým zaujímajú svadobné zvyky, ktoré sú časté u nás, na Slovensku.

Svadobné zvyky na Slovensku

1. Odobierka

Kedysi tradičným zvykom, dnes už zriedkavo, pretože mladí ľudia v dnešnej dobe zvyknú nažívať v spoločnej domácnosti už dlhšiu dobu pred svadbou. Ide o istý spôsob poďakovania rodičom za starostlivosť. Mladý ženích príde do nevestinho domu, kde príde požiadať rodičov nevesty o ruku ich dcéry a spoločne im poďakujú za lásku, starostlivosť a ochotu.

2. Rozbíjanie tanierov

Tento zvyk sa praktizuje hneď po obrade. Mladý novomanželský pár dostane na tanieri prípitok a po spoločnom pripití sa tanier rozbije hodením o zem. Dostanú metlu s lopatkou a spoločnými silami musia rozhádzané črepy pozametať. Táto tradícia má dva zmysle. Jedným je, že črepy prinášajú šťastie a druhým je spolupráca novomanželov, ich záujem riešiť problémy spoločne a tak udržovať ich vzťah.

3. Prenášanie nevesty cez prah

Ženích pred vstupom do sály prenáša svoju mladú nevestu cez prah. Chce tak oklamať zlých duchov, ktorí sú pod prahom a strážia dom. Je to jeho začiatok v ochraňovaní svojej manželky a symbolizuje tiež začiatok nového života.

4. Spoločné jedenie polievky

Novomanželia dostanú len jeden tanier s polievkou a lyžicou, navzájom sa musia kŕmiť. V tejto tradícii sa poukazuje na spoluprácu a pomoc druhému a zároveň na spoločný majetok. Dôležitou súčasťou šťastného manželstva je aj podeliť sa s druhým so všetkým, čo máme.

5. Prvý manželský tanec a rodičovský tanec

Začína sa po prvom hlavnom jedle a manželov pri tanci sprevádza zvyčajne slávnostný valčík. Po prvej polovici spoločného prvého manželského tanca sa ženích s nevestou rozdelia, ženích ďalej tancuje s nevestinou matkou, nevesta so ženíchovým otcom. Týmto sa svadobná zábava otvorila a pridajú sa aj ostatní hostia. Spoločný tanec symbolizuje súdržnosť a zohranosť novomanželov.

svadobné zvyky, prvý manželský tanec

6. Očepčenie nevesty

Je vrcholom celej svadby, v závere svadobného dňa o polnoci. Neveste sa zloží závoj, ktorý zvyčajne dáva dole prvá družička a pripne čepiec, ženíchovi sa dá na hlavu klobúk. Spoločne prisahajú na varešku, družbovia ich na stoličkách zdvihnú do výšky, kde si opäť pripijú na svoju lásku a šťastné manželstvo. Očepčenie nevesty znamená prechod ženy zo slobodného stavu do stavu manželského, čím sa jej život výrazne zmení.

Svadobných zvykov, ktoré sa na Slovensku dodržiavajú, je neúrekom. My sme vám ponúkli tie najčastejšie, ktoré sa v minulosti praktizovali a praktizujú sa dodnes. V dnešnej dobe sa robia aj malé svadby, len s rodičmi, súrodencami a svedkami, ale prečo by sme si tento významný deň neskrášlili krásnymi svadobnými zvykmi, ktoré za čias mladosti našich mám, starých mám i prastarých mám nesmeli chýbať na žiadnej svadbe?


Autor článku: Jana Alušicová / Fotografie: thinkstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe