Má zmysel robiť album fotografií zo svadby?

 • 9. aug 2020
 • Maroš Markovič
 • Maroš Markovič Photography

Prečo je album fotografií zo svadby tak drahý? A stojí za to vyrobiť si svadobný album? Dúfam, že vám túto tému trochu osvetlím v nasledujúcom článku.

Podľa toho, kto album vyrába a druhu ponúkaných albumov, cena sa pohybuje od pár desiatok až do stoviek €. A áno, dostanete to, za čo zaplatíte. Bežná chyba, ktorú nevesty robia je tá, že siahnu po kvantite – siahnu po fotografickom balíčku, ktorý obsahuje album zadarmo. Ale nie všetky albumy sú rovnaké.

album fotografií zo svadby

Lacný vs. kvalitný album fotografií zo svadby

Albumy, ktoré niektorí fotografi zahrnú do svojej cenovej ponuky, sú zväčša bežné fotoknihy, ktoré si môžete objednať priamo z HappyFoto, CEWE alebo dokonca aj pomocou softvéru Apple iPhoto. Stránky sú tenké, podobné časopisu alebo lesklé brožované a vytlačené štvorfarebnou metódou tlače. Voľby obalu sa pohybujú od mäkkých až po tvrdú obálku s potlačou. Šité alebo lepené, hrubšie či tenšie. V každom prípade však ich farby budú slabnúť a papier sa časom bude zhoršovať.

Drahšie albumy sa zvyčajne vyrábajú s použitím skutočného fotografického papiera, niektoré so špeciálnym kovovým povrchom. Spoje sú zvyčajne bezšvíkové s plošným väzobným dizajnom, takže, keď otvoríte knihu, môžete vidieť panoramatický záber vášho obradu, ktorý nie je v strede delený. Stránky sú hutné a robustné, čo dáva albumu luxusný pocit a robia ich majestátnymi.

Obaly sa dodávajú v rôznych povrchových úpravách – od pravých koží, cez hodvábné materiály až po hliník, akryláty a mnoho ďalších. Stránky je možné objednať s ochranným náterom na ochranu knihy a väčšina výrobcov dáva na album doživotnú záruku.

High-end albumy vyrábajú firmy, ktoré nepredávajú priamo širokej verejnosti, a preto nie sú k dispozícii bežne nevestám. To znamená, že zatiaľ čo si nevesta môže navrhnúť a vyrobiť album sama, konečný výsledok sa nikdy nezhoduje s dobre navrhnutým luxusným albumom zo štúdia. Základná cena týchto kníh má však pochopiteľne tendenciu byť oveľa vyššia ako sú klasické fotoknihy.

V závislosti na výrobcovi, sú tieto albumy starostlivo navrhnuté od obálky až po každú stránku, ktorá ukáže príbeh vášho svadobného dňa čo najvýraznejším a zmysluplným spôsobom. Konečný výsledok (ak to urobíte dobre) je umelecké dielo vytvorené len pre vás a vaše budúce generácie. To však vyžaduje čas, úsilie a talent pre tvorbu albumu.

Oplatí sa kúpiť si album fotografií zo svadby?

Ak hľadáte krátku a rýchlu odpoveď tak – áno, absolútne stojí za to. Netreba o tom premýšľať. Dlhá odpoveď: Predstavte si na chvíľu takúto situáciu. Vaše deti sú odrasté, pripravené na manželstvo. Počas rodinného stretnutia sa rozhodnete podeliť sa o svoje vlastné fotografie zo svadby. Bol to nádherný deň, keď nebolo nič iné ako vy dvaja.

A fotografie prúdia do príbehu vášho veľkého dňa. Obaja vyzeráte nervózne, ale ste nesmierne šťastní. Ona sa pripravuje a vyzerá najlepšie v celom živote. Prvý pohľad, cesta uličkou k oltáru, slzy radosti, ktoré sa valia po tvárach, prvý tanec, smiech a radosť, vaši priatelia a rodina tancujú spolu bez starostí…

Otázka: Ako si predstavujete, že rozprávate tento príbeh?

 • 1.  Tlačíte sa pred obrazovkou počítača? (Existuje ešte Facebook? Nemôžete nájsť DVD alebo pevný disk, do ktorého ste uložili súbory s vysokým rozlíšením?)
 • 2. Zhromaždili ste sa okolo tabletu, či telefónu?
 • 3. Držíte tenkú, opotrebovanú knihu s vyblednutými obrázkami?
 • 4. Pozeráte na krásnu knihu s krištáľovo čistými, starostlivo vybranými obrázkami, ktoré sú vyhotovené najdokonalejším spôsobom?

Ak si vyberiete možnosť č. 4, musíte si vytvoriť profesionálne navrhnutý svadobné album s kvalitnou tlačou… Nielen pre vás, ale aj pre vašu manželku, deti a budúce generácie, s ktorými môžete rozprávať svoj príbeh prostredníctvom niektorých zo špeciálnych obrázkov. Váš príbeh je príliš dôležitý na to, aby bol archivovaný v digitálnej doméne, ktorej sa nikto nikdy nedotkne a nikdy nebude ukázaná v spoločnosti vašich blízkych.

Príbeh z histórie

Po mojej babke mi ostala nejaká stará rodinná fotografia. Svadobná. Je na nej napísaný rok 1906. Netuším, kto na nej je, či to je rodina alebo niekto úplne cudzí. Dnes má ta fotografia 112 rokov a viem si predstaviť, že v tom čase možno bola, kvôli jej cene, jedinou zo svadby. Škoda, že na ňu nenapísali, kto sa ženil a kto sa vydával. Ale je tu ako dôkaz, ako história.

Príbeh zo súčasnosti

Rozprával som sa kamarátkou Luciou, ktorá mala svadbu pred dobrými desiatimi rokmi. Hovorila mi, že sa jej zdal svadobný album príliš drahý, že si ho urobí sama. Po svadbe nebol čas, potom prišla dcéra, stavali dom, sťahovali sa a rozbehli svoju kariéru. Dnes, po desiatich rokoch svadobný album stále nemajú a ako sama priznala, asi už ho ani nikdy mať nebudú. Keby to bola vedela vtedy, neváhala by ani sekundu a objednala by si hocijaký, aspoň taký z tých lacnejších. Ale, aspoň nejaký.

Príbeh z budúcnosti

Zo všetkých peňazí, ktoré miniete na vašu svadbu, sú vaše svadobné fotografie jedinou vecou, ktorá v priebehu času zvýši hodnotu. Ako roky idú, budete čoraz viac radi, že ich máte. Obzvlášť, ak si ich môžete pozrieť prostredníctvom nádherného albumu na mieru namiesto toho, aby ste sedeli pred počítačom a klikali na tlačidlo “Next”.

Takže, zistite si, ako to urobiť. Nájdite spôsob, ako si dovoliť takýto album. Vynechajte kus dekorácie, okrešte zoznam hostí, zrušte limuzínu, ktorou budete jazdiť po dobu 20 minút a bude vás stáť toľko, čo celý album fotiek. Nerobte to len pre seba. Urobte to pre vaše deti. Urobte to pre svojich vnukov. Pretože, keď v roku 2075 v podkroví otvoria starú krabicu po starých rodičoch, nebudú mať žiadnu predstavu o tom, čo s kľúčom USB, ani ako spustiť DVD.

Pamätajte, že vaše svadobné obrázky sú históriou. Uchovajte si ich, vychutnajte si ich a vychutnajte si ich s vašimi budúcimi generáciami. Dotýkajte sa vašich vzácnych spomienok v skutočnom svete. Som si istý, že zistíte, že svadobné albumy nie sú v skutočnosti drahé – ale skôr neoceniteľné.

Verím, že týchto pár rád vám pomôže k tomu, aby ste na vašich fotkách žiarili vy, hostia aj priestory. Ak vám niektoré rady nie sú jasné, alebo máte doplňujúce otázky, kľudne mi napíšte.

(zdroj fotiek: PEXELS.com)

Články s rovnakou tematikou:

Autora článku na tému „Album fotografií zo svadby“ nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Maroš Markovič Photography.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby