Užitočné rady, ktoré vám pomôžu pri výbere svadobného fotografa

 • 26. okt 2015

Mojím obľúbeným mottom je „Lepšie 1x vidieť ako 100x počuť“. Ak sa pýtate čo má toto motto spoločné so svadobnou problematikou, tak hlavne to, že svadba je jednou z najdôležitejších udalostí v živote každej ženy. Aj vy, ako budúca šťastná nevesta, určite chcete na svoj veľký deň spomínať s úsmevom na tvári a vracať sa k nemu v spomienkach pri ešte mnohých príležitostiach.

Bohužiaľ, aj tá najsilnejšia spomienka raz môže vyblednúť, a preto musíte do svadobného plánovača zahrnúť aj položku Fotograf. On bude nevyhnutnou súčasťou svadobného dňa, on zachytí všetky podstatné detaily, aj milé drobnosti. Som si istá, že aj vy pri vašom radostnom plánovaní uvažujete nad fotografom – kto by ním mal byť (v prípade, že pôjde o vášho známeho), z akej agentúry je najlepšie si vybrať (v prípade, že uvažujete nad profesionálom, kedy nemusí ísť o vášho známeho) a koľko vás bude stáť času a financií.

Keď je svadobným fotografom váš známy

Či už ste sa rozhodli zveriť fotografovanie v deň svadby vášmu známemu preto, lebo vás to vyjde lacnejšie, alebo preto, lebo viete, že fotografovaniu rozumie a jeho fotky sú vždy profesionálne (prípadne oba tieto dôvody), pamätajte na jedno – ide o váš jedinečný deň a fotografie, ktoré z neho vzniknú, vám ostanú navždy. Dbajte na to, aby osoba, ktorej zveríte fotografovanie bola spoľahlivá. Je dôležité, aby sa dostavila včas na „miesto činu“ podľa predchádzajúcej dohody (umelecké fotografovanie pred obradom, fotografovanie počas obradu, fotografovanie svadobnej hostiny a zábavy). Taktiež musí ísť o človeka, o ktorom viete, že fotografovaniu rozumie – žiadne „useknuté hlavy či nohy“ na fotografií nepotrebujete. Váš dvorný fotograf nemusí vlastniť najmodernejšiu zrkadlovku, aby vám vytvoril krásne fotografie. Hlavný je nápad a dobre zvolený uhol.

Navyše, treba vedieť narábať so svetlom a atmosférou okolia, pričom všetky tieto atribúty sa dajú zvládnuť aj s bežným digitálnym fotoaparátom. Výhodou je, že na digitálnom fotoaparáte si môžete všetky snímky skontrolovať, a ak nie ste s výsledkom spokojné, môžete konkrétnu pózu či situáciu zopakovať.

V prípade, že je váš známy zároveň profesionálnym fotografom, čítajte ďalej, nasledujúce riadky sa týkajú aj jeho.

Keď si vyberáte profesionálneho svadobného fotografa

Určite máte mnoho priateľov, ktorí už svadobný obrad majú za sebou. Všímajte si, ako vyzerajú ich svadobné albumy a na autorov tých, ktoré vás najviac zaujmú, si vypýtajte kontakt. Berte do úvahy názory vašich známych – fotografie síce mohli vyjsť pekne, ale dôležitá je aj cena, fotografov prístup, čas spracovania a dodania fotografií a podobne. Nebojte sa spraviť si menší prieskum a zainvestovať do toho, ktorý fotograf nakoniec najviac vyhovie vašim požiadavkám.

Svoj prieskum môžete obohatiť aj návštevou odporúčaných agentúr. Prípadne môžete aj zariskovať – dajte šancu novým agentúram alebo začiatočníckym fotografom. Každý nejako začínal a váš záujem určite patrične ocenia. Nezanedbávajte však prezretie si fotografického portfólia. Každý správny fotograf či agentúra by mali portfólio vlastniť, či už ide o začiatočníka alebo ostrieľaného profesionála, vždy by mal byť ochotný pochváliť sa svojou dovtedajšou prácou. Vy si zároveň budete môcť spraviť názor a bude sa vám ľahšie vyberať.

Profesionáli
6
Eva Novanská - Svado...
Fotograf na svadbu
Pôsobím v Bratislave a okolí a rada pricestujem vrámci Slovenska.
Bratislava
0
Fotobúdka na VAŠU SV...
Fotograf na svadbu
Vaša svadba je výnimočná udalosť a my sme tu, aby sme ju oživili.
Dunajská Streda

Ako spolupracovať so svadobným fotografom

Množstvo svadobných agentúr spolupracuje s fotografmi a ponúka rôzne portfólio tzv. svadobných tém. Môžete sa nechať zvečniť v priestoroch romantického kaštieľa, doladiť svoju svadbu „retro“ doplnkami alebo využiť čaro slovenskej prírody. Svadobné agentúry majú tú výhodu, že veľakrát poskytujú konkrétne rekvizity, ktorými si môžete svoje fotografie vyzdobiť (staromódne autá, nezvyčajné oblečenie, prípadne vás môžu aj s fotografom dopraviť na vami vybrané miesto). Ak ste zverili fotografovanie svojmu známemu, môžete využiť prostriedky, aké sa vám naskytnú – vráťte sa na milované miesta, ktoré ste radi navštevovali v časoch, keď ste so svojou polovičkou iba začínali randiť, alebo sa popýtajte priateľov, či by vám nemohli požičať na svadobné fotografovanie svoj dvor, záhradu, terasu, vinice.

Dôležitou položkou na zváženie je aj cena. Keďže viacero agentúr neuvádza z dôvodu konkurencie cenník svojich služieb, znova sa odvolávam na prieskum a porovnanie si skúseností svojich známych. Taktiež vám nič nebráni skontaktovať sa s agentúrami a e – mailom, telefonicky alebo osobne prediskutovať cenu služieb.

Medzi najobľúbenejšími témami je zachytenie budúcich mladomanželov v prírode, pri rybníku (jazierku, rieke, mori), na vidieku alebo na inom otvorenom priestranstve. Prírodné svetlo dodá vašim fotografiám prirodzene romantický nádych a navyše, ak budete mať šťastie a v deň fotografovania bude svietiť slniečko, priame slnečné svetlo dodá vašej pleti svieži odtieň. Netreba sa báť ani zamračených dní, profesionálny fotograf bude mať všetko zariadenie na prácu so svetlom určite so sebou. V prípade, že sa obávate toho, že prirodzené svetlo odhalí prípadné nedostatky pleti, možnosť úprav a retušovania fotografií by mala byť súčasťou vašej dohody s fotografom.

Ak uprednostňujete uzavretejšie priestory, výbornou voľbou je návšteva starodávneho kaštieľu, či priestrannej sály so staromódnymi lustrami. Obľúbené sú fotografie na schodoch alebo v strede tanečnej sály. Samozrejme, fantázií sa medze nekladú, našimi radami sa môžete inšpirovať alebo si spraviť celé fotografovanie podľa svojich predstáv. Ja osobne mám veľmi rada netradičné fotografie mladomanželov, ktoré ich zachytávajú v rôznych situáciách – ženích sedí za volantom auta a nevesta tlačí celý voz alebo naopak (nevesta za volantom, ženích v kufri auta a pod.).

Spolupráca s fotografom počas a po svadobnom obrade

Ďalším dôležitým bodom je spolupráca s fotografom počas a po svadobnom obrade. Ak chcete predísť nedorozumeniam, dohodnite sa dopredu, kde chcete aby fotograf stál a ako by vás mal zachytiť, keď prijmete svadobnú obrúčku alebo keď ženích bude môcť prvýkrát pobozkať nevestu. Všetky tieto situácie, ktoré som práve spomenula, sú však súčasťou každej svadby a fotograf, ktorý naozaj rozumie svojmu remeslu, by automaticky mal vedieť, kde stáť, kedy čo zachytiť a ako aj v týchto situáciách pracovať so svetlom.

Väčšiu voľnosť budete fotografovi môcť prenechať počas svadobnej hostiny a zábavy. Preto sa dopredu dohodnite na tom, aby bol prítomný pri každom momente, ktorý sprevádza svadobnú hostinu – krájanie torty, čepčenie, tanec novomanželov a v neposlednej rade „skupinkové“ aj „momentkové“ fotografie.

Hlavným účelom svadobných fotografií je vystihnúť atmosféru svadby a vašej vzájomnej lásky. Aby ste sa aj po mnohých rokoch, keď vezmete svoje svadobné fotografie do ruky, mohli usmiať a zaspomínať si, aký krásny deň to bol.

[bazaar


Autor článku: Jana Červenková / Fotografie: thinkstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby