Aký svadobný oblek by si mal obliecť ženích – gentleman?

 • 26. jan 2017
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Keď sa spomenie svadba a svadobné oblečenie, hneď každému príde na um nevesta a krásne svadobné šaty. Nevesta však nie je jediný dôležitý človek svadobného dňa. Svadobný deň je o dvoch ľuďoch, o neveste a ženíchovi. Uznávame, že väčšina očí svadobčanov je upriamená na neveste a jej výzore, no aj výzor ženícha je nemenej dôležitý. Ako by to vyzeralo, keby nevesta mala nádherné šaty a ženích iba obyčajný, ničím výnimočný, svadobný oblek? Svadba je udalosť, kedy treba dbať na oblečenie oboch zo snúbencov.

Aký oblek je teda vhodný pre ženícha na svadbu? A na čo všetko by ste mali, milé nevestičky, myslieť pri „stylovaní“ vášho budúceho manžela?

Svadobný oblek musí ladiť so šatami

Svadba je asi jedinou udalosťou, kedy je viac než žiadané, aby bol ženíchov svadobný oblek prispôsobený oblečeniu nevesty.

Ženích by mal dbať na to, aby jeho svadobný oblek:

• primerane ladil s nevestou, • bol v jednotnom alebo aspoň príbuznom štýle so svadobnými šatami nevesty, • bol prispôsobený vážnosti a serióznosti udalosti, akou je svadba, • bol prispôsobený priestorom, v ktorých sa svadba bude odohrávať.

Svadobný oblek

Na malých moderných svadbách môžeme stále častejšie na ženíchoch vidieť klasický čierny oblek alebo iný spoločenský oblek, ktorým sa nedá nič nepokaziť. Čierny oblek je nestarnúcou klasikou a hodí sa k väčšine svadobných šiat neviest.

Ďalšou obľúbenou farbou pre svadobný oblek je šedá, môžeme sa však stretnúť aj s bielym či krémovým svadobným oblekom.

V prípade, že chcete, aby váš muž vyzeral na svadbe výnimočne, zvoľte pre jeho svadobný outfit frak alebo žaket. Nie je totiž veľa príležitostí, kedy je možné tieto dve slávnostné mužské oblečenia využiť.

Svadobný oblek – frak

Frak je najslávnostnejším oblečením, ktoré je povolené nosiť podľa etikety len vo večerných hodinách. Ak však ide o veľkú svadbu, je možné spraviť výnimku. V takomto prípade by však všetci zúčastnení páni na svadbe mali mať taktiež oblečený frak.

Svadobný oblek ako frak pozostáva z jednoradového fraku s lesklými chlopňami, ktorý si páni nikdy nezapínajú. Nohavice fraku sú bez manžiet, s dvomi lesklými lampasmi na obidvoch stranách bočných švov. Zvyčajne majú vysoký pás a upevňujú sa k nim pomocou gombíkov traky, ktoré sú mimochodom v súčasnosti veľmi obľúbeným doplnkom. Dokážu originálne dotvoriť nielen svadobný outfit a sú vhodné najmä pre extravagantnejších pánov, ktorí radi zaujmú v dave. Vesta do svadobného fraku je s hlbokým výstrihom v tvare „V“ z bieleho piké alebo ripsu.

Ak rozmýšľate, aká košeľa by sa hodila do fraku, tak jedine biela, s jednoduchými manžetami. Čo sa týka motýlika, tak taktiež výlučne biely, najlepšie z rovnakej látky, akej sú svadobné šaty nevesty. Nemenej dôležité sú aj čierne ponožky a lakované kožené topánky.

Svadobný oblek – žaket

Žaket je typom slávnostného oblečenia, s ktorým sa dnes stretávame menej často, no určite stojí za povšimnutie, najmä pri takej slávnostnej udalosti, akou je svadba. Svadobný oblek – žaket je vhodný len pre ženíchov, ktorých nevesty majú vlečku.

Žaket je kabát, ktorý pripomína po driek sako a následne prudko ustupuje, obopínajúc boky ženícha. Žaket nie je pre ženíchov, ktorí chcú mať za každú cenu na svojom svadobnom odeve použitú čiernu farbu. Na svadobnom žakete by totiž nemalo byť nič čierne, zvyčajne je šitý v odtieňoch tmavosivej farby. Vesta pod žaket môže byť v akomkoľvek odtieni šedej farby, nohavice sú zvyčajne s veľmi výraznými prúžkami. Košeľa by mala byť taktiež prúžkovaná, pričom jej golier by mal byť čisto biely.

K žaketu však neodmysliteľne patrí aj pokrývka hlavy – cylinder. Ženích ho nemusí mať priamo na hlave, ale je bezpodmienečne potrebné, aby ho držal aspoň v ruke.

8 rád pre ženícha – gentlemana

Na záver máme pre vás pár pravidiel, ako sa stať naozajstným svadobným gentlemanom:

1. Svadobný oblek treba vhodne doplniť kravatou, ktorá by nemala presiahnuť šírku najširšej časti chlopne na saku. Štýlovým a moderným ženíchom by malo byť jasné, že v súčasnosti sú moderné úzke chlopne.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

2. Nie je nič horšie, ako keď ženíchovi nesedí jeho svadobný oblek! Ak si ženích svoj svadobný oblek požičia alebo kúpi bez toho, aby si ho dal ušiť na mieru, mal by sa najskôr presvedčiť, že mu dobre sedí, a to hlavne na ramenách.

Okrem ramien je potrebné overiť aj správnu šírku saka. Pomôckou je, že ak ženích strčí ruku medzi trup a zapnuté sako, priestor okolo by mal byť tesný. No treba dať pozor na to, aby nebol príliš tesný, drobná možnosť pohybu je vítaná, keďže ženích by sa mal vo svojom svadobnom obleku cítiť dobre. Nevesta sa zo svojich šiat po polnoci vyzlečie, no ženích zvyčajne v obleku ostáva.

3. Dôležitý je aj správny výber košele. Medzi lícom svadobnej košele a klopou svadobného saka by nemala byť viditeľná medzera.

4. V prípade potreby alebo túžby ženícha mať v svadobných nohaviciach opasok, je vhodné vybrať taký, ktorý ladí so svadobnými topánkami ženícha a je tenký, s nie príliš masívnou prackou.

5. Jeden či dva gombíky na saku? Ak máte dilemu, tak na oficiálnejšie príležitosti, akou svadba určite je, sa viac hodia dvoj a viac gombíkové saká.

6. Manžety na košeli by mali vytŕčať približne 1,5 cm.

7. Ženích by tiež nemal zabudnúť na to, že vždy sa sedí s rozopnutým sakom, čo je koniec koncov preňho aj pohodlnejšie.

8. Mal by si tiež dávať pozor na to, aby mu ponožky v žiadnom momente neodhalili pokožku nohy.

Inšpirácie pre vášho elegantného ženícha:

DALŠIE INŠPIRÁCIE..
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby