Ako si vybrať správny odtieň svadobného rúžu?

 • 6. apr 2018
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Každá nevesta túži po tom, aby bola vo svoj svadobný deň čo najkrajšia. Krásne a zvodne nalíčené pery sú čerešničkou na torte. Čo je potrebné vziať do úvahy pri výbere odtieňa svadobného rúžu?

K dispozícií máme takmer neobmedzenú škálu odtieňov, od červených až po telové. Je dôležité, aby sa svadobný rúž neodtláčal, ani počas hostiny a už vôbec nie pri novomanželskom bozku. Všeobecne platí, že najtrvácnejšie sú matné rúže, alebo rúže, ktoré sa nanášajú podobne ako lesky na pery.

Do svadobného rúžu sa nebojte investovať, lacnejšie verzie sú vhodné na bežné nosenie. Kvalitný rúž môžete nosiť aj niekoľko mesiacov po svadbe. Ak odmietnete rúž ponúkaný vizážistkou, ten svoj si kúpte niekoľko týždňov pred svadbou a vyskúšajte si ho, aby ste mali istotu, že je presne taký, ako si predstavujete, ale aj pre prípad, že by sa po prvom použití objavila alergická reakcia. Ak je to možné, zoberte si ho aj na skúšku líčenia, kde uvidíte, ako sa vám bude hodiť k ostatnému make-upu.

Vo svadobnom líčení klaďte dôraz skôr na oči, než na ostatnú časť tváre. Nezabudnite, že k výrazne nalíčeným očiam je vhodný menej výrazný odtieň rúžu. Ak sa predsa rozhodnete pre výrazné pery, nepreháňajte to s očnými tieňmi.

Pamätajte, že najlepšia farba rúžu pre vás by mala byť maximálne o dva odtiene tmavšia od reálnej farby vašich pier. Vyhnite sa však rúžu v mdlej farbe korektora. Snažte sa svoje pery jemne zvýrazniť.

Červené odtiene

Sýtočervený rúž, tak ako ďalšie výrazné červené odtiene, nie sú pre nevestu príliš vhodné. Vždy sa totiž môže stať, že sa rúž rozmaže alebo spôsobí odtlačky. Počas hostiny a po jedle si samozrejme môžete dať akýkoľvek rúž, dokonca aj červený. Ale počas obradu radšej neriskujte. Červený rúž dokonca aj na fotografiách môže pôsobiť rušivo.

Platí, že červený rúž pôsobí príťažlivejšie na ženách, ktoré disponujú krásnymi bielymi zubami. Pokiaľ ide o farbu vlasov, buďte bez obáv – červený rúž je v správnej kombinácií vhodný ku každej farbe vlasov – pre blondínky sú vhodné chladnejšie odtiene červenej, čiernovláskam svedčí tehlovo červená a hnedovláskam korálovo červená. Siahajú po ňom často temperamentné duše, ktoré sa neboja byť "iné".

Ružové odtiene

Jedna z najobľúbenejších farieb má takisto množstvo dostupných odtieňov. Na svadbu je vhodná malinová, broskyňová alebo jemná ružová. Dajte si však pozor, nie všetky jej odtiene ladia s bielou. Ak chcete byť jemná ale elegantná nevesta, siahnite po sladkom ružovom odtieni. Ružová vám rozžiari tvár v kombinácií s akýmkoľvek líčením. Tieto farby pristanú hlavne svetlej pleti, pokiaľ ste snedá, alebo máte opálenú pleť, použite jemnú ružovú alebo červenú. Výrazné ružové odtiene sa k tmavšej pleti veľmi nehodia.

Hnedé odtiene

Telové odtiene sú častou kombinované s ružovými podtónmi, vďaka čomu pôsobia prirodzene a sú vhodné na akúkoľvek príležitosť. K svetlej pokožke je vhodný práve tento odtieň. Teplé hnedasté odtiene sú naopak vhodné pre opálenú tmavšiu pokožku. Hnedé odtiene boli hitom už niekoľko rokov, avšak nehodia sa ku každému tónu pleti.

Našťastie, teplé telové odtiene s ružovým nádychom sa dokonale hodia k akejkoľvek farbe vlasov a aj k akémukoľvek líčeniu. Pokiaľ túžite po jemnom zvýraznení pier, zvoľte niektorý z hnedých odtieňov a nádychom ružovej či červenej. Na fotografiách budete pôsobiť prirodzene, akoby ste žiadny rúž na perách nemali. Pokiaľ ste sa rozhodli pre výrazný odtieň rúžu, ostatné líčenie mu prispôsobte, zatiaľ čo pri výrazne nalíčených očiach prisôsobte farebný odtieň rúžu, aby vizáž spolu dokonale ladila.

Lesk na pery, či matný alebo trblietavý nie je na svadbu príliš vhodný, keďže nemá dlhú trvácnosť a po svadobnom bozku ho bude mať na perách určite aj váš manžel. Lesk je vhodný skôr na svadobnú hostinu.

Odtieň svadobného rúžu môžete prispôsobiť popolnočným šatám. Zmena farby rúžu bude krásnym spestrením – po polnoci sa nebojte výrazných odtieňov. Ak máte popolnočné šaty červené, aj pery môžete mať červené, avšak aspoň o odtieň tmavšie ako šaty.

Tip: Ak túžite po jemnom odtieni, ale nie je dostupný, alebo rúž jednoducho nenosíte, môžete ostať pri balzame na pery. Samozrejme si vyberte kvalitný alebo taký, ktorý používate už roky. Balzam krásne vonia, hydratuje a často obsahuje jemné trblietky, ktoré odrážajú svetlo a tým vám opticky zväčšujú pery. Je vhodný pre úplne každú nevestu. Dnes sú dostupné dokonca rôzne farebné prevedenia, od bezfarebnej cez ružovú, až po červenú. Hoci balzam nie je trvácny, dá sa jednoducho obnoviť a pôsobí elegantne a príjemne.

Pri výbere svadobného rúžu dajte šancu rôznym odtieňom. Môžete si vyskúšať aj farby, o ktorých si myslíte, že vám nepristanú. Stáva sa, že tým pravým je pre vás jeden z tých odtieňov, o aké by ste inak ani nezavadili.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby