Svadobný závoj z vás spraví pravú nevestu

 • 4. nov 2015

Ak ste si už na vašu svadbu vybrali vysnívané dokonalé svadobné šaty, potrebujete k nim aj svadobný závoj, ktorý z vás spraví neodolateľnú a očarujúcu nevestu. Podľa mnohých vám svadobný závoj v tento deň nesmie chýbať, je akýmsi neodmysliteľným doplnkom svadobných šiat.

Aká je symbolika svadobného závoja?

Pôvod svadobného závoja nie je úplne jednoznačný a existuje niekoľko dôvodov, ktoré stoja za vznikom tohto kúska svadobného odevu. Čo je dnes už málo dodržiavanou tradíciou, avšak v minulosti bolo veľmi dôležitou, je to, že ženích nesmel vidieť nevestu skôr ako pred oltárom a jej tvár smel vidieť až po prehlásení snúbencov za novomanželov. Až potom mohol ženích odkryť neveste z tváre závoj a pobozkať ju. V minulosti mala táto tradícia podstatný význam. Ženích nesmel vidieť nevestu skôr ako si ju zobral za ženu preto, lebo mu nevestu vyberali rodičia. Ak by sa mu teda nepáčila, mohol by celú svadbu zrušiť.

Ďalší význam dával závoj v minulosti pri únose budúcej nevesty. Muž uniesol ženu, ktorú si chcel zobrať za ženu a závoj mala až do obradu, aby ju nikto nemohol spoznať a zachrániť.

Obe tieto tradície síce nemajú veľmi pozitívne dôvody, ale aj kvôli niečomu dobrému nevesty nosili závoje. Mali ich totiž chrániť pred duchmi a zlými silami, ktoré by mohli prekaziť ich manželské šťastie.

Výber závoja

Vyberte si závoj, ktorý sa bude v prvom rade hodiť k vaším svadobným šatám, ale tiež taký, v ktorom sa budete cítiť dobre. Na výber máte veľa možností. Závoje rozdeľujeme na krátke a dlhé, jednovrstvové, dvojvrstvové a trojvrstvové, a delia sa tiež samozrejme podľa použitého materiálu, zdobenia a celkového tvaru.

Krátke závoje

Krátke závoje sú dĺžkovo po ramená, lakte alebo končeky prstov nevesty. Môžu byť s vystuženým lemom, obšívané, lemované, riasené, tupírované, s organzou, blusher, s kvetom, s benátskou čipkou, so Swarovski zirkónmi či perlami a mnohé iné. Cena týchto závojov sa pohybuje v rozmedzí od 10€ do 40€ v závislosti od precíznosti a prevedenia.

Dlhý svadobný závoj

Dlhé závoje majú dĺžku až po zem a môžete si vybrať z takejto ponuky dlhých závojov: lemovaný, obšívaný, španielsky, s vlečkou, s čipkou, zdobený perlami alebo Swarovski zirkónmi. Ceny týchto závojov sú vyššie, pohybujú sa medzi 15€ až 60€.

Na čo pri výbere závoja dbať?

Pri výbere svadobného závoja dbajte na to, aby vám závoj ladil so šatami, a aby ste nevyzerali príliš prezdobene alebo naopak, nudne a nevýrazne. Ak sú vaše šaty veľmi výrazné, zdobené perličkami či kamienkami, vyberte si radšej jednoduchý závoj, hladký a jemný. Ak máte naopak šaty jednoduché, môžete si dovoliť so závojom viac experimentovať a vybrať si bohatšie zdobený, tupírovaný alebo dlhý španielsky závoj s krajkou.

Aj vaša postava je veľmi rozhodujúca pri výbere závoja. Ak ste drobná, skúste svoju postavu predĺžiť pomocou stredne dlhého závoja po lakte či končeky prstov. Ak ste štíhla, môžete siahnuť aj po tom najdlhšom závoji, závoji s vlečkou, ale i po krátkych závojoch s riasením. Plnoštíhle nevesty by mali siahnuť po jednoduchších a hlavne jednovrstvových závojoch. Moletky by sa tiež mali vyhnúť olemovaným závojom a stredne dlhým závojom, pristanú im skôr krátke.

Ak sa vám podarí vybrať ten správny závoj k vašej postave a k vaším svadobným šatám, vyčaruje z vás neodolateľnú princeznú ako z rozprávky. Vhodne zvolený závoj totiž podčiarkne nielen vaše svadobné šaty, ale aj váš svadobný účes a make-up.


Autor článku: Jana Alušicová / Fotografie: Simona Hulmanová (SHINE VISION – Foto & Video)

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby