Poznáte symboliku farieb svadobnej výzdoby?

 • 18. júl 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Výber jednej farby alebo kombinácie viacerých farieb do svadobnej výzdoby je pre každú nevestu zložitou úlohou. Farby sú najčastejšie vyberané na základe pocitov, obľúbenosti alebo ich symboliky.

Obľuba jednotlivých farieb úzko súvisí s temperamentom človeka. Preferencie jednotlivých farieb ovplyvňujú aj rôzne iné faktory, ako napríklad vek alebo aktuálna nálada.

Kombinácii farieb sa síce medze nekladú, avšak príliš extravagantné kombinácie môžu na svadobných hostí pôsobiť disharmonicky či dokonca chaoticky. Pri kombinovaní farieb by ste preto mali dodržiavať nasledovné pravidlá. Jedným z nich je, že nevesty by nemali kombinovať viac ako dve pestré farby, pričom medzi pestré farby radíme všetky farby okrem bielej, čiernej a šedej.

Ďalším optickým zákonom je fakt, že pestrá farba v kombinácii s niektorou z nepestrých farieb pôsobí oveľa výraznejšie ako v kombinácii s inou pestrou farbou. Pokiaľ teda chcete osviežiť svadobnú výzdobu citrónovo-žltými doplnkami, nezabúdajte na to, že v kombinácii s bielymi kvetmi a textíliami, bude žltá farba pôsobiť opticky výraznejšie.

V prípade, že si na kombináciu dvoch výrazných farieb netrúfate, môžete kombinovať rôzne odtiene jednej farby. Takzvaný ombre efekt je navyše hitom tohtoročnej svadobnej sezóny.

Vo výbere farby svadobnej výzdoby sa okrem vyššie uvedených zákonov, nemusíte riadiť žiadnymi inými striktnými pravidlami.

Keďže však ide o spoločenskú udalosť, mali by ste voliť skôr neutrálne a jemné farby s akcentom výraznej farby v podobe doplnkov.

Vplyv a symbolika farieb

Napriek tomu, že nikdy sa nedá vyhovieť všetkým, a jednotlivé farby môžu u rôznych ľudí vyvolávať rozličné dojmy, vedci prišli empirickými výskumami k výsledkom so všeobecnou platnosťou. Na základe týchto zistení môžeme predpokladať, akú náladu a pocity zvolená farebná kombinácia u svadobných hostí vyvolá. Jednotlivé farby majú vo všeobecnosti takýto vplyv a symboliku:

Biela farba

Biela farba je symbolom čistoty, nevinnosti, dokonca naivity. Keďže v bielej farbe sú obsiahnuté všetky ostatné farby, môže táto farba symbolizovať i jednotu a ucelenosť.

Biela farba je typickou svadobnou farbou, ktorá nádherne vynikne samostatne i v kombinácii s akoukoľvek inou farbou. K svadobnej výzdobe rôznych farieb neodmysliteľne patria biele dekorácie, ako napríklad biele srdiečka, motýliky, mašličky, kvetináče či lampáše.

Čierna farba

Čierna farba je symbolom tajomnosti alebo smútku. Čierna farba je spájaná i s negatívnymi pocitmi, traumami a depresiami.

Táto farba je však zároveň i symbolom elegancie, a ak je vo svadobnej výzdobe správne skombinovaná, pôsobí veľmi pôvabne, až luxusne.

Ružová farba

Zmiešaním bielej a červenej farby vznikne jemná ružová farba, ktorá je symbolom nežnosti. Psychológovia tvrdia, že nevesty, ktoré zvolia ružovú svadobnú výzdobu, sú sentimentálne a romantické.

Keďže svadba by romantickou záležitosťou rozhodneme mala byť, ružové kvety, doplnky a textílie sú nepochybne správnou voľbou.

Fialová farba

V rímskokatolíckom náboženstve je fialová farba symbolom pokánia, skromnosti či pokory.

Fialovú svadobnú výzdobu najčastejšie volia odvážne nevesty s nezávislými názormi a umeleckými sklonmi. Príroda nám ponúka množstvo kvetov tejto výraznej farby, napríklad orgován, levanduľa, tulipány či orchidey, ktoré dotvoria fialovú svadobnú výzdobu.

Červená farba

V Číne a v Indii je červená farba typickou farbou svadobnej výzdoby. V týchto krajinách je červená farba symbolom hojnosti a šťastia. V našich končinách je síce považovaná za farbu vášne, ale na niektorých ľudí môže pôsobiť príliš agresívne.

Červenú farbu je teda do svadobnej výzdoby vhodné zakomponovať len ako akcent, napríklad v podobe červených ruží alebo obrúskov.

Žltá farba

Žiarivá žltá farba symbolizuje nádej a túžbu. Táto farba pôsobí veselo a otvorene, zároveň povzbudzuje a inšpiruje. Žltá svadobná výzdoba sa hodí predovšetkým na farebnú jarnú alebo jesennú svadbu.

Žlté dekorácie môžete kombinovať s bielou, tmavohnedou farbou alebo zelenou farbou.

Oranžová farba

Oranžová farba je symbolom optimizmu, mladosti a radosti. Oranžová farba, je označovaná za ,,sociálnu“ farbu, ktorú obľubujú spoločenskí ľudia a extroverti. Vďaka tomuto faktu je oranžová svadobná výzdoba rozhodne dobrou voľbou.

Hnedá farba

Hnedá farba patrí medzi teplé zemité farby. Hnedá je symbolom triezvosti, bezpečia a úcty k tradíciám. Hnedú farbu môžete kombinovať s béžovou, smotanovou, žltou, ružovou alebo tyrkysovou farbou.

Hnedá svadobná výzdoba sa hodí najmä k prírodným alebo vidieckym svadbám.

Zelená farba

Symbolikou zelenej farby je predovšetkým nádej a pokoj. Zelenú farbu uprednostňujú najmä konzervatívni ľudia. Zelené dekorácie môžete kombinovať s neutrálnou bielou i béžovou alebo s výraznou cyklámenovou farbou.

Modrá farba

Modrá farba je symbolom pokoja, takže svadobnú výzdobu v odtieňoch tejto krásnej farby zväčša preferujú pokojné, rozvážne nevesty s flegmatickou osobnosťou. Modrá farba zároveň predstavuje tradíciu, vernosť a stálosť.

Keďže modrú farbu vo väčšine prípadov radíme k chladným farbám, hodí sa najmä k tematickej zimnej svadobnej výzdobe.

Zlatá farba

Zlatá farba je symbolom luxusu a blahobytu. Aby svadobná výzdoba nepôsobila gýčovo, môžete zlatú farbu skombinovať s bielou, béžovou, hnedou či zelenou farbou. Zlatú farbu môžete do výzdoby zakomponovať len v podobe svietnikov, obrúskov, štól, stúh a mašieľ.

Strieborná farba

Ďalšou metalickou farbou, ktorá symbolizuje hojnosť a bohatstvo, je chladná, strieborná farba, ktorá sa výborne kombinuje s bielou, ružovou alebo s fialovou svadobnou výzdobou.

Pri výbere farby svadobnej výzdoby sa síce môžete inšpirovať aktuálnymi trendmi, ale v prvom rade stavte na svoj pocit. Najdôležitejšie je, aby sa svadobná výzdoba páčila vám, a aby ste sa vo vyzdobenej sále cítili počas svojho veľkého dňa príjemne.

Podľa čoho ste vyberali farbu vašej svadobnej výzdoby? Napíšte nám v komentároch!

Vedeli ste, že trendom tohto roku je jemný chladivý odtieň modrej? Inšpirujte sa!

DALŠIE INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe