14-krát tekvica v jesennej svadobnej výzdobe

 • 22. jún 2020
 • Dana Račko
 • iStock

Jesenná svadba bez tekvice? Bola by škoda prehliadnuť jej prednosti a vyškrtnúť ju zo zoznamu pozvaných hostí. Je krásna, je chutná a rozhodne má svoje miesto aj na svadbe. Inšpirujte sa, na čo všetko ju môžete v deň D použiť.

jesenná tekvicová svadba

1. Svadobné menu

Zabudnite na slepačí vývar. Ponúknite hosťom modernú a tematickú alternatívu v podobe tekvicového krému. Výbornou prílohou k hlavnému jedlu bude tekvicové pyré. Pečená hokkaido tekvica poliata medom a posypaná orieškami zasa chutným predjedlom. Sladkou a zároveň zdravou alternatívou sú tekvicové zákusky. V ich lahodnej chuti tekvicu nespoznajú ani jej najväčší odporcovia.

tekvicová polievka na svadbe
tekvicové koláče na svadbe

2. Menovky

Roztomilé tekvičky s menom na tanieri splnia účel a zároveň pôsobia ako dekorácia. Mená môžete na tekvice napísať alebo uviazať menovky na šnúrky a zavesiť ich na stopky tekvíc.

menovky z tekvice

3. Fotenie

Za pomoci tekvíc môžete vytvoriť úchvatnú kulisu pre svadobné portréty. Stačí zopár tekvíc, sviečky, farebné listy a dokonalá svadobná fotka je na svete. Svadobné obrúčky visiace na stopke tekvice budú vkusným fotografickým detailom z vášho veľkého dňa.

jesenné svadobné dekorácie

4. Svietnik

Nie nie, nemáme na mysli halloweenske škeriace sa strašidlá so sviečkami. I keď, v prípade, že máte odvahu na halloweensku svadbu, môžete vyrobiť aj tie. Do tekvíc vyrežte srdiečka, rôzne ornamenty, iniciály vašich mien, dátum svadby, skrátka hocičo, na čo si trúfnete a čo dokážete vytvoriť. Menšie okrasné tekvičky tiež poslúžia ako svietniky. Vrchnú časť odrežte a položte na ne čajovú sviečku. Pre lepšiu stabilitu ich môžete mierne vydlabať a sviečku vložiť do pripraveného otvoru.

tekvicové svadobné dekorácie

5. Zasadací poriadok

Vytvorte netradičný zasadací poriadok z malých ozdobných tekvičiek. Naukladajte ich na vyhradené miesto pri vchode na svadobnú hostinu, aby si ich hostia hneď všimli. Rozmiestnite ich podľa stolov a na tekvice napíšte mená hostí. Takto rýchlo a netradične pripravíte zasadací poriadok za pár eur a za pár minút.

6. Váza

Využite naplno potenciál, ktorý vám poskytla príroda a vymeňte sklenené vázy za tekvice. V kombinácii s kvetmi v jesenných odtieňoch vytvoria dokonalú symbiózu. Ako bonus berte fakt, že sa nemôžu rozbiť. Takže v prípade malej nehody nespôsobíte prevádzkovateľom žiadnu škodu.

tekvica ako váza
tekvicová váza na svadbe

7. Výzdoba

Pokiaľ sa rozhodnete, aby boli tekvice nosným prvkom na vašej svadbe, určite nesmiete vynechať chodník lemovaný tekvicami. Perfektne sa hodí na výzdobu svadobnej uličky z miesta svadobného obradu alebo kdekoľvek inde. Tekvice môžete nechať v naturálnej podobe, alebo ich vyzdobiť rôznymi technikami. Veľmi obľúbenou je prestriekanie tekvíc na bielo, prípadne na farbu svadobnej výzdoby. Dozdobte ich pokojne flitrami, čipkou, kresbami s metalickými fixkami, dopíšte na nich citáty o láske. Urobte z nich stojany na spoločné fotografie a rozmiestnite po miestnosti. Fotku prilepte na špajľu a zapichnite do tekvice. Vualááá – „fotorámček“ je hotový!

jesenná svadobná výzdoba
svadobný altánok a tekvice

8. Číslovanie stolov

Do stredu stola umiestnite ozdobenú tekvicu s číslom stola. Číslo môžete vyrezať a do tekvice vložiť sviečku, nalepiť tavnou pištoľou alebo jednoducho napísať výraznou fixkou. Ďalšou alternatívou je palička s číslom stola, ktorú zastoknete do tekvice.

tekvicová svadobná výzdoba

9. Schránka na obálky a blahoželania

Vytvorte originálnu schránku, kam vám môžu hostia vhodiť peňažné dary a blahoželania. Tekvicu zbavte vnútra a nechajte jej klobúčik. V prednej časti vyrežte otvor podobný poštovej schránke. Pre lepšiu orientáciu hostí pripravte k boxu rámček s nápisom, aby vedeli, že ide o schránku na obálky a blahoželania. Tekvicu vyzdobte stužkami, živými alebo umelými kvetmi, ktoré prilepíte tavnou pištoľou.

tekvicové svietniky na svadbe

10. Darčeky pre hostí

Do mini vrecúšok zabaľte hosťom tekvicové jadierka a ozdobte ich mašličkou. Na semiačkach si môžu pochutnať alebo ich zasadiť.

11. Vedro na ľad

Vychlaďte alkohol a nápoje originálnym spôsobom. Namiesto klasického vedierka na ľad naukladajte do vydlabanej tekvice ľad a vložte nápoje. Takto pripravené nápoje na bare určite upútajú pozornosť hostí.

tekvicová svadobná torta

12. Misa na šalát

Vymeňte misy a rôzne tácky na bufetových stoloch za tekvicu. Podávajte šaláty, v ktorých sú kúsky tekvice priamo v nej. Váš spôsob stolovania poteší aj personál, pretože túto misu určite nebude treba umývať. Menšie tekvice môžete použiť ako dezertné poháre.

tekvicová jesenná svadobná kytica

13. Kniha hostí

Pripravte si tú najväčšiu tekvicu a nechajte vašich hostí, aby sa na nej dosýta vyšantili. Dajte k nej popis a rôznofarebné fixky a po svadbe sa zabavte na odkazoch a obrázkoch, ktoré vám zanechali vaši hostia. Je pravda, že táto kniha hostí síce nie je trvácna, ale tie najkrajšie odkazy si môžete odfotiť na pamiatku.

14. Detský kútik

Menšie deti ocenia tekvice namiesto papiera. Do kútika im pripravte temperové farby, štetce, gumový obrus, poháre s vodou, vlhčené utierky a fixky. Netradičné maliarske plátno malých umelcov zabaví. Väčšie deti sa môžu zabaviť vyrezávaním tekvíc a odniesť si zo svadby svietiace tekvicové strašidlo alebo svietnik.

Inšpiratívne fotografie z halloweenskych svadieb:


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 10.5.2021:

  • zákaz vychádzania sa od 3. mája mení a uplatňuje sa regionálny princíp.
  • od 17. mája 2021 vstúpi do platnosti nový COVID automat (podmienky pre svadby podľa rizikovosti okresu)
  • informácie budeme aktualizovať po zverejnení oficiálnej vyhlášky

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby