Svadobný plánovač (13): Tipy na svadobný program – moderná svadba

 • 13. jan 2016

Málo súčasných svadieb sa ešte riadi niekdajšími tradíciami. Stále viac k nám však prenikajú rôzne trendy a novinky zo zahraničia, či už v svadobnej móde, témach a farbách, dekoráciách, ale aj v oblasti svadobnej zábavy. Ak chcete pripraviť pre vašich hostí naozaj netradičný svadobný program, tu je niekoľko tipov.

Video prezentácia fotiek

Púšťanie prezentácie s fotkami manželov od doby, kedy sa zoznámili až po súčasnosť je veľmi obľúbenou aktivitou, ktorá určite spestrí aj váš svadobný program. Prezentáciu môžete púšťať hosťom počas večere alebo môže bežať na pozadí počas obradu, fotenia alebo aj celej hostiny. Ak z nej chcete spraviť jeden z hlavných bodov programu, mali by ste si dať záležať nielen na výbere fotografií, ale aj na kvalitnom spracovaní. Fotkami môžete napríklad vyrozprávať vás spoločný príbeh, prípadne zmapovať životne dôležité okamihy a momenty strávené s priateľmi (svadobnými hosťami), ktoré si vážite.

Zásnubné video / predsvadobný videoklip

Dať si spraviť profesionálne zásnubné video alebo predsvadobný klip je v zahraničí veľkým trendom a dá sa použiť aj namiesto pozvánky alebo svadobného oznámenia. Do jeho nakrúcania môžete zapojiť aj svojich priateľov alebo členov oboch rodín. Zvyčajne sa jedná o krátke, len niekoľko minútové video. Ak ho však chcete použiť ako súčasť programu a nie ako oznámenie, môže byť samozrejme aj dlhšie.

Zvoľte si tému, ktorá vás vystihuje, inšpirovať sa môžete obľúbeným filmom či videoklipom alebo zábavnou reklamou. Je to len na vás a na vašej fantázii. Oslovte profesionálne nahrávacie štúdio, ktorého práca sa vám páči. Je to vec, ktorá vám ostane celý život na pamiatku a bude vám pripomínať nielen váš veľký deň, ale aj všetko to krásne, čo bolo pred ním. A na spomienkach sa neoplatí šetriť!

Tanečné vystúpenie/ scénka

Ak ste kreatívny pár, ktorý nemá problém sa trochu predvádzať pred publikom, nacvičte si nejaké zábavné vystúpenie, ktorým prekvapíte svojich hostí. Môže to byť tanečné číslo, spevácky duet, krátka scénka, … a opäť neváhajte zapojiť aj vašich blízkych. Môže to byť aj prekvapenie pre vašu polovičku – napríklad nevesta s družičkami si nacvičí tanec pre ženícha alebo opačne.

Tanečný workshop

Niečo svojich hostí naučte! Ideálnou voľbou pre svadbu je tanec. Drvivá väčšina svadobčanov aj tak celú oslavu pretancuje, tak prečo im to trochu nespestriť. Pozvite si profesionálov, aby vás naučili nejaký tanec alebo jednoduchú tanečnú choreografiu. Ak máte napríklad honosnú rozprávkovú svadbu na zámku, naučte sa dobový tanec ako z Popolušky, ak ste sa inšpirovali exotikou, naučte sa havajské tance a podobne.

Špeciálny hosť

Ak nemáte príliš obmedzený rozpočet alebo ste pár, ktorý sa drží hesla: "Nech to stojí, čo to stojí! Svadbu mám len raz!", môžete pouvažovať nad pozvaním nejakého profesionála – speváka, známejšej hudobnej kapely alebo tanečnej skupiny. Môžete napríklad objednať aj iluzionistu, ktorý predvedie pár trikov a do vystúpenia zapojí aj vašich hostí, prípadne hercov, ktorí predvedú vtipné vystúpenie alebo profesionálneho zabávača, ktorý bude celú svadbu moderovať.

Fotobúdka

Pomerne často využívanou býva na svadbách v zahraničí zábavná fotobúdka, kde sa môžu hostia fotiť v bláznivých pózach s rôznymi rekvizitami. Táto služba sa dostala už aj k nám a je veľmi obľúbená na rôznych oslavách a firemných večierkoch, postupne však preniká aj na svadby.

Svadobný kvíz (spoznajte novomanželov)

Aby ste do programu zapojili aj vašich hostí, môžete pre nich pripraviť pár netradičných hier, napríklad kvíz o novomanželoch. Pripravíte si niekoľko otázok o sebe (o neveste, ženíchovi alebo o vás oboch), a aby ste im to trochu uľahčili, pripravte ku každej otázke dve alebo tri odpovede. Táto hra je ideálna, ak máte stolovanie formou okrúhlych stolov, potom môžu jednotlivé stoly súťažiť proti sebe. Kto skôr správne odpovie, má bod. Na každý stôl nachystajte tabuľky na paličkách ako na aukcii, ktoré môžu hostia zdvíhať, keď budú vedieť správnu odpoveď. Pripravte si povedzme 10 otázok, aby ste hrou svojich svadobných hostí neunudili a tabuľu, kam sa budú zapisovať body. Moderovať celú hru môžete vy sami alebo váš svedok (prípadne hocikto iný, komu to chcete zveriť). A nezabudnite ani na cenu pre víťaza. Ideálna bude nejaká veselá maličkosť, napríklad tričká s vašimi fotkami alebo nápisom "Najinformovanejší svadobný hosť".

Zábavná kniha hostí

Namiesto klasickej knihy hostí pripravte na každý stôl stránku s textom, ktorý treba doplniť. Nabádajte hostí, aby sa to nieslo skôr vo veselom ako vážnom duchu. Pripravte text tak, aby do neho hostia doplnili svoje meno a zábavné rady a želania do budúcna. Napríklad: "Prajem vám, aby vaše budúce __________ (a nechajte hostí rozhodnúť, či to budú deti, psy, slúžky,….) poslúchali." Dajte im čas povedzme do 10 večer a potom lístky zozbierajte a pár najvtipnejších verejne prečítajte. Určite sa všetci dobre zabavíte.

Karaoke

Karaoke síce nie je žiadnou novinkou, na svadbe sa s ním však zvyčajne nestretnete. Ak ale viete, že vaši priatelia a známi majú tento typ zábavy radi, určite ich to veľmi milo prekvapí. Stačí, ak si pripravíte niekoľko videí, v ktorých beží text pesničky (na youtube.com je možné nájsť množstvo takýchto videí) a dáte DJovi zoznam pesničiek, ktoré si má pripraviť. Pre hostí nachystáte na stoly zoznam skladieb, aby si mohli vybrať ich obľúbenú skladbu a zábava sa môže začať.

Vypúšťanie lampiónov šťastia

Veľmi rozšírenou svadobnou aktivitou, ktorá sa určite čoskoro stane svadobnou tradíciou, je vypúšťanie lampiónov šťastia. Množstvo párov tým nahrádza polnočné čepčenie, nie je to však samozrejme podmienkou. Lampióny môžete vypúšťať kedykoľvek po zotmení, počas zimnej svadby aj hneď po skončení svadobného obradu.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby