Svadobný plánovač (12): Tipy na svadobný program – tradície
Svadobné tradície sa síce postupne vytrácajú, napriek tomu sa ešte stále nájdu také, ktoré chcú mnohí snúbenci na svojej svadbe zrealizovať. Ak neviete, ktoré to sú, nechajte sa inšpirovať.
Prinášame vám stručný prehľad svadobných zvykov, ktoré môžete začleniť do svojho programu, prípadne sa s nimi stretnete ako hosť na svadbe svojich známych.
Odobierka nevesty
Odobierka nevesty je zvykom, ktorý sa nerobí priamo na svadbe, ale jej v podstate predchádza. Je skôr súkromnou záležitosťou v rámci rodiny a prebieha od rána v deň svadby. Súčasťou odobierky je príhovor k členom rodiny, poďakovanie rodičom ako aj skúška ženícha, pri ktorej mu rodina jeho nastávajúcej ponúka iné ženy z rodiny zahalené v závoji a on ich odmieta s tým, že to nie je nevesta, pre ktorú si prišiel.

Rozbíjanie taniera
Snáď najznámejší zvyk, ktorý môžete vidieť takmer na každej svadbe, je rozbíjanie taniera a zametanie črepov. Táto skúška spolupráce novomanželov sa robí po obrade, zvyčajne predtým, ako ženích nevestu prenesie cez prah reštaurácie alebo akéhokoľvek iného miesta, kde sa koná hostina. Svadobčania sa zabávajú tým, že črepiny manželom rozkopávajú a sťažujú im zametanie.

Príhovory
Príhovory rodičov alebo svedkov sú zvykom, ktorý uvidíte takmer na každej svadbe. Väčšinou má príhovor otec nevesty a svedok ženícha. Táto tradícia sa však upravuje podľa potrieb a príhovor kľudne môže mať aj sestra nevesty. Obsahom príhovorov býva samozrejme prianie šťastného manželstva, ale aj vtipné historky o manželoch alebo jednom z dvojice a zvyknú sa niesť v odľahčenom duchu, aby navodili tú správnu atmosféru pred svadobnou párty.
Čepčenie
Je to slávnosť premeny slobodného dievčaťa na vydatú ženu, kedy sa nevesta prezlieka zo svadobných šiat, lebo už nie je nevestou, ale manželkou. Ako súčasť čepčenia môžete využiť folklórnu skupinu, ktorá zrealizuje čepčenie podľa pôvodnej tradície alebo si ho môžete zrealizovať aj sami podľa svojich predstáv. Nevesta a ženích sa môžu prezliecť do kroja a pripraviť si zaujímavé predstavenie pre hostí. Ak sa vám nechce zháňať kroj, môžete si pripraviť len krátšiu a jednoduchšiu verziu, pri ktorej sa neveste na hlavu nasadí čepiec a ženíchovi klobúk. Čepčenie prebieha o polnoci a potom sa nevesta ide prezliecť do popolnočných šiat.
Redový tanec – tanec pre nevestu (venčekový tanec)
Táto tradícia môže nahradiť čepčenie pred polnocou. Na tanečnom parkete sa vytvorí kruh, v strede ktorého (alebo neďaleko neho) sedí na stoličke napríklad krstná mama nevesty a drží misu. Svadobčania sa držia za ruky okolo tancujúcich a postupne prichádzajú k mise a nechávajú tam nejaké peniaze pre nevestu na nový začiatok. Podstatou je, že sa všetci vystriedajú v tanci s nevestou v kruhu, a následne ich niekto z rodiny pohostí drobným občerstvením alebo alkoholom.
Hádzanie kytice a sťahovanie podväzku
Tieto tradície sú veľmi známe a tiež veľmi obľúbené, a to nielen u nás. Hádzanie svadobnej kytice patrí k svadobným zvykom v mnohých krajinách. Podstatou je, že všetky slobodné ženy sa postavia do radu a nevesta za seba hodí svoju svadobnú kyticu. Tá, ktorá ju chytí, sa údajne vydá najskôr. Ďalšia interpretácia je, že sa vydá do roka a do dňa.
Sťahovanie podväzku má podobný princíp. Najskôr ženích bez použitia rúk stiahne neveste podväzok a potom ho hodí medzi slobodných mužov.
Únos nevesty
Podstatou tejto tradície je, že ženíchovi kamaráti zoberú nevestu do niektorého z neďalekých podnikov a popíjajú, kým ich ženích nenájde. Potom si musí nevestu vykúpiť a zaplatiť účet, ktorý dovtedy stihli prepiť. Túto tradíciu však neodporúčam využiť, keďže zvykne narušiť priebeh zábavy. Všetci hostia totiž nemusia pochopiť, čo sa deje, keď na svadbe nie je ani nevesta ani ženích.
Skúška súladu
Skúška súladu je veľmi zábavným predstavením, pri ktorom sa manželia posadia chrbtom k sebe a vymenia si jednu topánku. Svadobčania sa ich potom pýtajú otázky súvisiace s ich budúcim spoločným životom (ako napríklad, kto bude vynášať smeti a kto bude mať na starosti peniaze) a manželia odpovedajú zdvihnutím ženíchovej alebo nevestinej topánky.
Metlový tanec
Je to svadobná hra, do ktorej by sa mali zapojiť všetci hostia. Začína tým, že svedok začne tancovať s metlou, kým ostatní svadobní hostia tancujú v pároch. V okamihu kedy prestane hrať hudba, si musia muži vymeniť partnerku. Ten, kto ostane sám, tancuje na ďalšiu pieseň s metlou a tak dokola.
Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock
Pridaj príspevok