Tipy na zásnubné prstene, ktoré nezruinujú váš rozpočet

 • 3. jan 2019
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Áno, hovorí sa, že prsteň by mal stáť presne 3 mesačné platy vášho priateľa. Avšak tomuto a iným “pravidlám” svadby už dávno odzvonilo.

V dnešnej dobe je veľmi časté, že sa aj samé budúce nevesty zapájajú do výberu svojho zásnubného prsteňa. Buď si prsteň vyberú so svojim priateľom priamo samy, alebo ich navedú tým smerom, ktorý sa im páči. Tak či onak, ide často o zásah do už spoločného rozpočtu, a teda cena prsteňa sa dotýka oboch partnerov (samozrejme to tak byť nemusí, veď nie všetci majú spoločné účty, prípadne prepočítavajú každé euro).

Pôvodné predstavy o zásnubných prsteňoch boli jasné. Diamant pre svoju čistotu a pevnosť ako symbol toho, čo reprezentuje v rôznych rezoch a brusoch. Ale aj tomuto trendu už dávno odzvonilo a do popredia sa dostávajú aj rôzne alternatívy zásnubných prsteňov, častokrát veľmi originálne, ktoré dokonca neovplyvnia, či nezruinujú váš rozpočet. Poďme sa teda spoločne pozrieť na niekoľko tipov takýchto zásnubných prsteňov.

Polodrahokamy

Veľmi obľúbenými kameňmi súčasnosti sú polodrahokamy. Najčastejšie ide o opály, rubíny, zafíry a smaragdy. Väčšinou býva v popredí jeden výrazný kameň a je doplnený buď drobnými diamantami, prípadne menšími kamienkami daného druhu, dokonca sú u niektorých dám obľúbené aj kombinácie týchto polodrahokamov.

Oproti tradičnému diamantovému zásnubnému prsteňu sú takéto prstienky často výraznejšie a upútajú na prvý pohľad. Zároveň sa vám však môže stať, že si viacerí vaši blízki nespoja, že ide o zásnubný prsteň. Čo sa týka brusov, predstavivosti a vkusu sa medze nekladú, a tak si môžete vybrať z množstva prevedení a karátov. Závisí len od vášho určeného rozpočtu a toho, čo sa vám a vášmu budúcemu snúbencovi páči.

Perly

Ďalšou veľmi obľúbenou alternatívou sú perly. Či už siahnete po sladkovodných alebo morských, nakombinujete ich s menšími diamantami či inými polodrahokamami, alebo sa uberiete cestou netradičnejšej farby, stále platí, že sú znakom pravej dámy. V tomto prípade sa treba zamerať najmä na veľkosť a tvar perly, pričom aj farebne máte možnosť vyberať si z väčšej škály.

Pavé

Ak trváte na diamantoch, ale solitér a väčší počet karátov je trošku cez váš rozpočet, môžete siahnuť po diamantovom pavé. Ide o väčší počet malinkých diamantov usporiadaných do radu alebo viacerých radov za sebou. Toto množstvo kamienkov vytvára luxusný nádych, avšak spolu nemusia dosahovať ani štvrť karátu.

Ušetríte tak výrazný rozpočet, zásnubný prsteň bude diamantový, a takpovediac bude vlk sýty a ovca celá. Samozrejme môžete takýto prsteň doplniť už spomínanými alternatívami ako polodrahokamami či perlami. Výber je len na vás.

Iné kovy

Ďalším variantom ako ušetriť, ale stále vlastniť unikátny prsteň, je zmena kovu, z ktorého je vyrobený. Samozrejme, platina, či kvalitné biele zlato sú najdrahšie, ale v dnešnej dobe nájdete množstvo drahých kameňov, či polodrahokamov vložených aj do strieborného prsteňa, prípadne aj do chirurgickej ocele.

Opäť závisí len na vás, čo je pre vás prioritné a následne sa môžete pohybovať v rozmedzí množstva lacnejších alternatív. Zásnubný prsteň na svojom význame, či emociálnej hodnote nestratí tak či onak. 🙂

Kvalitné napodobeniny

V súčasnosti sa často stretávame s takzvanými “napodobeninami” prsteňov známych osobností. Samozrejme ide o lacnejšie varianty daných prsteňov. Snáď najobľúbenejší prsteň patrí vojvodkyni Kate. Jej prsteň nájdete aj v striebornom prevedení so Swarovského kryštálmi.

Obľúbené sú však aj prstene zo seriálu Sex v meste, či zo ságy Twilight. Okrem toho sú populárne aj reálne prstene obľúbených hviezd. V tomto prípade samozrejme trafte klinček po hlavičke a bude okrem iného niesť aj toto posolstvo.

Úplné alternatívy

Okrem spomínaných alternatív máme k dispozícii aj varianty, ktoré sú úplne odlišné. Niektoré páry si napríklad na znak zasnúbenia (či neskôr sobáša) nechávajú prsteň na prst vytetovať. Je to tiež veľmi romantické gesto. Prstienok má neobmedzenú životnosť a je naozaj jedinečný a originálny. Svojou cenou by nemal ani zruinovať nastavený rozpočet.

Inou možnosťou je siahnuť aj po úplne inej veci – upomienkovom predmete, ktorý bude mať síce rovnaký zmysel, ale iné využitie. Najznámejším príkladom sú napríklad lodičky od Manola Blahnika, ktorými požiadal pán Božský Carrie vo fime Sex v meste. Nemusí však samozrejme ísť iba o topánky. Sú však ženy, ktoré šperky jednoducho neobľubujú a radšej dostanú iný predmet, ktorý bude pre ne využiteľnejší, no zároveň bude stále v sebe niesť svoje posolstvo.

Snubné prstene

Okrem zásnubných prsteňov páry často uvažujú aj nad alternatívami snubných prsteňov. V tomto prípade treba dodať, že ide o veľmi podobné možnosti, aké sme uviedli aj pri zásnubných prsteňoch.

Samozrejme sa môžete vybrať aj vlastnou cestou a alternatívu si nájsť sami. Ide predsa o vaše prstene, a to, čo reprezentujú najmä pre vás.

INŠPIRÁCIE NA ZÁSNUBNÉ PRSTENE
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe