Top 5 kvetov pre moderné svadobné kytice

 • 8. máj 2023
 • Dana Račko
 • iStock

Každá nevesta túži po voňavej, čerstvej a originálnej svadobnej kytici, ktorá čo najviac vystihne jej osobnosť. Všetky kvety sú krásne, preto je niekedy ťažké vybrať si tie pravé. Tak, ako sa menia svadobné trendy, mení sa aj popularita kvetov do svadobnej kytice. Prinášame vám zoznam tých, ktoré momentálne kraľujú v rebríčku top svadobných kvetov. Toto sú top kvety pre svadobné kytice.

1. Iskerník

Kedysi kvitol v každej predzáhradke, potom sa na neho dlho zabudlo a odrazu sa vyšvihol medzi trendy svadobné kvety. Ak túžite po svadobnej kytici z pivóniek alebo anglických ruží, ale chýba vám badžet, vyberte si iskerník. Je akousi lacnejšou verziou menovaných kvetov. Iskerník sa hodí do tradičnej okrúhlej, ale aj strapatej svadobnej kytice.

Pôsobí veľmi nežne a elegantne, preto sa stal obľúbeným kvetom svadieb v zámkoch či kaštieľoch. Krásne sa kombinuje so zeleňou, je dobrou voľbou aj pre takzvanú „bielu svadbu“. Kvitne v závislosti od počasia zhruba od mája do septembra, prípadne teplejšieho októbra. Pokiaľ volíte kvety na svadbu podľa sezóny, je ideálny na jarnú, letnú a jesennú svadbu.

púdrová kytica na podnose

2. Dahlia

Jej veľké kvety urobia z každej svadobnej kytice unikát. Paleta farieb je široká, svoj vysnívaný odtieň si preto iste nájde každá nevesta. Dobre sa bude vynímať popri menších „obyčajných“ kvietkoch ako sú napríklad astra alebo lisianthus. Floristi ju radi kombinujú aj s pivóniou a trochou gypsomilky.

Dahlia je trochu náchylná na vysoké teploty. Takže ak plánujete svadbu v exteriéri, môže sa stať, že svadobná kytica povädne o niečo skôr. Kvietok kvitne približne od júla do prvých októbrových mrazov. Svojím vzhľadom sa hodí na svadby v každom ročnom období, najmä však na letné a jesenné.

svadobná kytica dahlia

3. Protea

Je dôkazom toho, že aj v nehostinnej púšti môže vďaka sile prírody vyrásť niečo nádherné. Protea pochádza z južnej Afriky a má veľmi nápaditý kvet tvorený špicatými lupienkami alebo ihličkami. Jej lupene môžu byť sfarbené od bielej, cez ružovú s čiernym akcentom, žltú, oranžovú až po červenú farbu.

Proteu je možné kombinovať s hociktorou inou kvetinou, hlavné je, aby farebne korešpondovala s ostatnými kvetmi a zeleňou. Napríklad, ak je protea ružovej farby, kombinuje sa s kvetmi v odtieňoch ružovej. Jej krása vynikne najmä v kombinácii s lisianthusom, ružami, kengurími paprčkami a rôznymi druhmi eukalyptu. Protea je dokonalý kvet na zimnú svadbu. Svadobná kytica s proteou je skrátka unikát.

Hľadáš svadobného dodávateľa? Nájdi ho cez náš Dopytovač!

svadobná kytica protea

4. Orchidea

Táto tropická rastlina najkrajšie vynikne s tropickou zeleňou, pokojne aj bez použitia iných kvetov. Najviac trendy je biela alebo naopak, výrazná fialová farba. S použitím listov monstery, palmy alebo paprade bude svadobná kytica s orchideou ako z rajskej záhrady!

Vznešený vzhľad dosiahne jednoznačne v previslom type svadobnej kytice. Veľmi zaujímavý efekt vytvorí orchidea v boho svadobnej kytici so sušenými kvetmi alebo s kvetmi v odtieňoch púdrovej a hnedej. Jej veľkou výhodou je, že vydrží čerstvá naozaj dlho, takže sa nemusíte báť, že po pár hodinách svadby zvädne.

nevesta drží kyticu z orchideí

5. Anemonka

Už samotný názov kvietku znie romanticky a je priam predurčená na romantickú svadobnú výzdobu. Romantiku anemonky umocňuje príbeh gréckej mytológie, podľa ktorého vznikla zo sĺz, ktoré ronila bohyňa Afrodita, keď oplakávala smrť milovaného Adonisa. Je známa aj pod názvom veternica, v červenej verzii na prvý pohľad pripomína vlčí mak.

Svojím spôsobom ju môžeme považovať za divoký kvet, vhodný pre prírodné svadby. Zároveň pôsobí elegantne, takže dodá luxus akémukoľvek typu svadby. V bielej verzii sa prekrásne kombinuje s čiernymi prvkami na svadbe. Anemonka kvitne od polovice leta do začiatku jesene.

krémová svadobná kytica anemone

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby