Svadobné torty – nie je torta, ako torta

 • 5. feb 2016

Svadobná torta.. všeobecne známy pojem čohosi sladkého a dobrého, za čo by si nejeden diabetik dal vŕtať do kolena. Všemožných tvarov, farieb a veľkostí. Lenže ktoré, z toho množstva cukrárskych diel, sú vhodné na svadobnú hostinu, nebudú príliš gýčové, prípadne okolo nich nebudú ľudia chodiť, ako keby boli neviditeľné?

Torta môže byť akokoľvek chutná, rozplývať sa na jazyku a rozoznieť vo vás zvony šťastia, no ak vyzerá akoby ju práve pozliepali siedmi trpaslíci krompáčmi a lopatami, potom treba rátať aj s možnosťou, že sa jej hostia aj napriek chuti na sladké veľmi nedotknú a vás zachváti pocit zbytočne vyhodených peňazí. Prípadne vás prepadnú menšie depresie, ak ste tortu robila sama alebo s rodinnými príslušníkmi a vložili ste do nej kus svojho srdca a vyberaných nadávok, ak sa cesto lepilo, poleva roztekala a cukrové kvety absolútne odmietali držať na mieste. Podobne zúfalo sa môžete cítiť aj v prípade, kedy ste zaplatili mastnú sumičku za predtuchu kulinárskeho skvostu a dostali čosi, čo sťažka pripomína požívateľný kus koláča. Ak oceníte zopár dobrých tipov na výber svadobnej torty, hor sa čítať ďalej.

Nie je torta, ako torta

Svadobné torty s niekoľkými poschodiami, ktoré si nevesta so ženíchom spoločným rituálnym aktom krájajú, sú len špičkou ľadovca. Väčšinou bývajú najkrajšie a najhonosnejšie, predstavujúc taký ten ústredný bod všetkých lahodných svadobných zákuskov a koláčov. Nemusia však byť jedinou tortou, ktorá sa počas svadobnej hostiny ukazuje na obdiv. Záleží od veľkosti udalosti a počtu hostí, no tort môže byť hneď niekoľko. Bývajú menšie, možno trochu menej zdobené, ale rovnako dôležité.

K objednávke svadobnej torty môžete pripísať aj zopár menších kúskov, ktoré môžu v každom prípade slúžiť ako svadobná výslužka. Je na rozhodnutí páru, či sa budú odlišovať alebo budú spolu tvoriť akýsi harmonický celok – podobným štýlom zdobenia, farbami alebo dekoráciami. Nič však nie je podmienkou a v konečnom dôsledku môže aj viac tort tvoriť jednu veľkú.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Ako to bolo s tortami a zákuskami kedysi?

Niekoľko rokov dozadu boli svadobné prípravy z určitého hľadiska jednoduchšie a v niektorých dedinách sa tento zvyk zachováva dodnes. Tety, babky a kamarátky, z lásky k blížnemu svojmu, okrem klasických zákuskov napiekli torty a všetko to sladké sa nakoniec zhromaždilo na svadobnej hostine, prípadne štedro nadelilo do výslužiek – ak zostalo. Bola to milá pozornosť a snaha aspoň čiastočne odbremeniť už aj tak zamestnanú rodinu, ktorá po týždni vypekania mala chuť plakať od zúfalstva. Ešte aj z vlastnej skúsenosti mi niektoré staršie ročníky prezradili, že nepoznali luxus cateringových firiem a všetko si museli pozariaďovať sami. Týždeň pred svadbou sa húfne brali dovolenky a išlo sa piecť, čo bola vzhľadom na veľkosť svadieb a počet pozvaných (takmer celá dedina) práca na plný úväzok.

Nie že by sme dostatočne nedôverovali firmám, ktoré sa vypekaniu zákuskov a cukroviniek v dnešnej dobe intenzívne venujú, ale predsa len – domáce torty sú domáce torty. Stálo to nemalo úsilia, potu a krvi, ale ženy mali istotu, že sa používali kvalitné suroviny a nie nejaké lacné náhrady, z ktorých by sa nejednému výživovému poradcovi zatočila hlava. Piekli a tvorili podľa svojho zdravého úsudku a chuti a samozrejme sa snažili aj preto, aby pred ostatnými ukázali svoje cukrárske nadanie. Niet nad krajšie pohladenie ženskej duše ako zistenie, že moja torta komusi chutí lepšie, ako tá od sesternice Izabely z opačného konca ulice.

Príbytky rodín mladomanželov ožili návštevníkmi, pomocníkmi pri pečení, prípadne mudrlantmi, ktorí len zalamovali rukami a z pohodlia lavice komentovali dianie v kuchyni. „Vo dvojici sa to lepšie ťahá“ a ak je vás ešte viac, potom práca ide od ruky a po ťažkej drine napokon prišla vytúžená odmena v podobe sladkého raja a pyšne vydutých hrudných košov. Začínate uvažovať, že to skúsite tiež?

Profesionáli
1
Krabice na svadobné ...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Predaj rôznych papierových a plastových krabíc na svadobné koláčev poschodové torty, bábovky a výslužky. Papierové košíčky, papier na pečenie.
Poprad
32
​​Castel Mierovo Bak...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Milí sladkožrúti, máme tu pre Vás najlepšie sladké dobroty v širokom okolí. Nech sa páči, pokochajte sa.
Dunajská Streda

Najlepšie torty na svete

Chcete počuť tajomstvo? Zaručený návod na najlepšiu tortu vlastne neexistuje. Nie nadarmo sa vraví, že: „Sto ľudí, sto chutí.“ A tak to má byť. To čo sa páči jednému, sa nemusí druhému a ani chuťové poháriky nemáme všetci rovnako intenzívne vyvinuté. Niekomu chutí marcipán a inému sa už len z pomyslenia na tú hladkú hmotu môže dvíhať žalúdok. Základom úspechu je vybrať si to, čo sa páči a vyhovuje vám. Realizovať nejaký siahodlhý výskum o obľúbenosti konkrétneho ovocia alebo tej konkrétnej polevy nemá žiaden význam. Vždy sa totiž nájde nejaký nespokojný strýko, ktorý vidličkou povyberá všetok ananás, alebo po pár sústach odsunie odkrojený kúsok na stranu s výrazom boha pomsty. Z takýchto maličkostí si netreba robiť ťažkú hlavu a brať veci s nadhľadom. Páči sa vám fialová? Potom by vaša svadobná torta mohla byť obsypaná levanduľovými kvetmi. Patríte medzi večné deti a milovníkov Harryho Pottera? Dajte si upiecť trebárs aj torty, ktoré sa budú podobať na Rokfort. Budete mať minimálne istotu v tom, že sa na vašu svadbu tak skoro nezabudne a vy budete spokojná sama so sebou, že ste sa nedali ovplyvniť žiadnym prudérnym názorom a urobili si podľa seba.

Hľadáte inšpiráciu pre vašu svadobnú tortu? Vyberte si z toho najkrajšieho..

POZRIEŤ ĎALŠIE TORTY
Kompletný album

Autor článku: Klaudia Podolcová / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby