Viete, aké sú najnovšie trendy vo výzdobe svadobného stola?

 • 16. jan 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Rovnako ako svadobné šaty či slávnostné účesy, i výzdoba svadobného stola každoročne podlieha novým trendom. Väčšina súčasných neviest túži po dokonale zladenej svadobnej výzdobe ladiacej s celkovou vizážou a s outfitom nevesty a ženícha.

V aktuálnej svadobnej sezóne dominujú nasledovné prvky a štýly:

Čistý škandinávsky štýl

Jednoduchý a minimalistický škandinávsky štýl je v interiérovom dizajne číslom jeden. Obľúbené sú doplnky z dreva, skla či z kovu. Typická je hra s jemnými pastelovými farbami, akou je napríklad žltá, šedá, ružová či obľúbená biela ozvláštnená geometrickými tvarmi. Pastelové odtiene sú doplnené dekoráciami zlatej, striebornej či medenej farby.

Ak vás škandinávsky štýl oslovil, neváhajte ozdobiť svadobné stoly vzdušnými obrusmi pastelovej farby a bielymi štólami. Kvety môžete naaranžovať do vysokých, kovovolesklých váz alebo do jednoduchých zaváraninových pohárov zdobených farebnou stužkou alebo jemnou čipkou.

Atmosféru dotvoria čajové sviečky v sklenených svietnikoch alebo drevených či kovových lucernách geometrických tvarov.

Keďže škandinávsky štýl je úzko spätý s prírodou, nebojte sa siahnuť po rôznych prírodných dekoráciách. Skvelou voľbou sú napríklad drevené podnosy alebo retro drevené debničky, v ktorých môžu byť naaranžované fľaše s nápojmi alebo okrasné drevené polienka, rôzne konáriky alebo textílie z vrecoviny. Svadobné stoly zdobené v škandinávskom štýle by mali pôsobiť jednoducho, no zároveň luxusne a slávnostne.

Ak milujete prírodné materiály a minimalizmus, škandinávsky štýl bude pre vás ideálnou voľbou.

Vintage výzdoba

V prípade, že patríte medzi milovníkov romantickej čipky a krajky, tak je pre vás bude svadba vo vintage štýle to pravé orechové. Romantické prvky sú v tomto prípade aplikované nielen na svadobných šatách, ale čipkované dekorácie sa decentne aranžujú i na slávnostné stoly medzi sviečky a vázy s kvetmi.

Čo sa týka farieb, dominujú prevažne odtiene ružovej alebo béžovej farby. V aktuálnej svadobnej sezóne je absolútnym víťazom staroružová farba (Rose quartz), ktorá nie je veľmi výrazná (čo poteší predovšetkým pánov :)), ale naopak jemná a pastelová.

K romantickej staroružovej farbe dozaista patria šedé alebo strieborné či zlaté dekorácie, ktoré nádherne oživia tradičnú kombináciu ružovej a bielej farby. Na svadobných stoloch sa preto skvele vyníma strieborný príbor s patinou. Atmosféru starých čias priestoru dodajú i strieborné svietniky a taniere šedej alebo striebornej farby, ale aj klasický ozdobný porcelánový servis.

Návrat k prírode

Čoraz viac mladých párov túži po úniku z ruchu veľkomesta a rozhodne sa preto povedať si svoje veľké ÁNO v lone prírody, pod holým nebom.

Ak plánujete farmársku svadbu v stodole alebo v záhrade, siahajte výlučne po prírodných materiáloch. Drevené stoly môžete ozdobiť bielym obrusom s folklórnym motívom a štólou z vrecoviny. Vázy môžete vymeniť za zaváraninové poháre obviazané špagátom a tradičné svadobné svietniky vymeňte za svietniky z dreva, z drôtu alebo zo skla.

V tomto prípade môžete svadobné menu servírovať v drevených alebo v hlinených ručne maľovaných tanieroch. Využiť tiež môžete odrezky z kmeňa stromu ako efektné podložky pod klasické taniere.

Chladná ,,Serenity blue“ výzdoba

Tento typ svadobnej výzdoby je počas mrazivých, zimných mesiacov mimoriadne aktuálny. Na svadobných stoloch by mali prevládať kovové farby, biele obrusy zdobené striebornými štólami, ktoré odrážajú lesk svetiel a opticky rozžiaria priestor v svadobnej sále.

Dekorácie sú ladené do bledomodrej farby nazývanej „Serenity blue“, v kombinácii s jemnou ružovou farbou.

V uvedenej farebnej kombinácii vám odporúčame skombinovať i kvetinovú výzdobu naaranžovanú do vysokých strieborných váz. Pod vázy a svietniky môžete uložiť zrkadlá, ktoré priestor rozjasnia a vyplnia.

Na takto zdobených svadobných stoloch vynikne strieborný príbor a biele alebo strieborné taniere.

Ružovo-zlatá kombinácia

Poslednou kombináciou je svetloružová farba v kombinácii s teplou zlatou. Túto farebnú kombináciu môžeme pokojne označiť za zlatý klinec nášho rebríčka súčasných trendov v zdobení svadobných stolov.

Základom jemnejšej výzdoby v tomto duchu je obrus nežnej ružovej farby prekrytý štólou zo zlatej čipky, zdobený zlatými svietnikmi, romantickými vázami plnými bielych kvetov a bielymi porcelánovými taniermi so zlatým lemom.

Čo na svadobnom stole rozhodne nesmie chýbať?

Či už sa rozhodnete pre výzdobu v škandinávskom, vidieckom alebo v romantickom štýle, svadobný stôl by mal byť pokrytý slávnostným obrusom a dekoračnou štólou.

Na svadobnom stole by nemali chýbať vázy s krásnymi kvetmi, horiace, atmosféru dodávajúce, sviečky, poháre na prípitok, nealko nápoje i na alkohol, taniere na predjedlo, polievku, hlavné jedlo a dezert, príbor a servítky farebne ladiace s ostatnou výzdobou.

Okrem týchto základných ,,kúskov“ by mali svadobčania na svadobných stoloch nájsť i menovky a drobný darček, ktorý im bude v budúcnosti pripomínať krásne chvíle, ktoré spolu s vami počas svadobného dňa zažili.

Hostí by na svadobných stoloch mali čakať i misy so zákuskami, s ovocím alebo so slanými pagáčikmi a fľaše s nealkoholickými i alkoholickými nápojmi. Fľaše s minerálkou či džbány s vínom by na svadobných stoloch nemali chýbať ani vtedy, ak si svadobní hostia objednávajú nápoje priamo u čašníka alebo pri bare.

Výzdoba svadobných stolov by mala byť v súlade s celkovým štýlom svadby a farebne by mala ladiť s ostatnou výzdobou. Pri plánovaní výzdoby svadobných stolov však nezabúdajte na to, že pri stoloch budú svadobní hostia konzumovať chutné svadobné menu a popíjať šampanské, takže dbajte na to aby bola výzdoba svadobných stolov nielen krásna, ale i praktická.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby