Ako vybrať večerné šaty na svadbu pre nevestu i hostí?

 • 7. apr 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Keďže svadba je považovaná sa slávnostnú spoločenskú udalosť, výberu vhodného odevu je potrebné venovať zvýšenú pozornosť.

Spoločenské šaty pre nevestu

Na slovenských svadbách je zvykom, že nevesta po polnoci vymení svoje biele svadobné šaty za iný spoločenský model.

Popolnočné šaty by mali byť v porovnaní so svadobnými šatami menej sťahujúce, ľahšie, vzdušnejšie a hlavne pohodlnejšie. Mali by neveste umožňovať voľne a komfortne sa pohybovať a tancovať až do skorých ranných hodín.

Strih večerných šiat

Výber večerných šiat je výlučne na vás. Vhodné sú dlhé i kratšie šaty. V prípade, že ide o formálnejšiu svadbu, odporúčame vám vyhnúť sa príliš krátkym a vyzývavým modelom.

Ak túžite i po polnoci vyzerať ako pravá dáma, zaobstarajte si dlhé šaty zvýrazňujúce vaše krivky a prednosti.

Hitom tohtoročnej svadobnej sezóny sú čipkované večerné šaty alebo šaty s transparentným živôtikom a prsia zahaľujúcimi kamienkami alebo čipkami. Skvelou voľbou sú i v súčasnosti veľmi populárne, dlhé, padavé šaty strihané pod prsiami. V tomto type šiat bude vyzerať ako elegantná dáma a zároveň budete môcť voľne dýchať a tancovať.

Farba večerných šiat

V prípade, že ste jemná, romantická duša, môžete zvoliť šaty púdrovej, ružovej, fialovej či marhuľovej farby.

Ak naopak patríte medzi extravagantnejšie nevesty a preferujete výrazné vzory a sýte farby, nebojte sa ísť do živších, sýtych odtieňov citrónovožltej, kráľovsky modrej či hráškovozelenej farby.

Ideálne je, ak sa vám večerné šaty podarí zladiť so štýlom svadby a s farbami svadobnej výzdoby.

Čipkované večerné šaty

Čipka je symbolom ženskosti. Večerné šaty zdobené touto jemnou dekoráciou sú teda rozhodne správnou voľbou.

Aktuálne sú veľmi populárne spoločenské šaty s krátkymi či trojštvrťovými čipkovanými rukávmi. Krokom vedľa nie sú ani jednoduché šaty zdobené čipkou kontrastnej farby.

Večerné šaty s kvetinovým vzorom

Ďalším, v súčasnosti mimoriadne obľúbeným, typom spoločenských šiat sú šaty s kvetinovou potlačou či s kvetinovými 3D aplikáciami.

V prípade, že sa vám podarí nájsť večerné šaty zdobené rovnakými kvetmi, aké sú zakomponované vo svadobnej výzdobe (či vo vlasoch nevesty), bude váš popolnočný outfit takzvanou čerešničkou na torte.

Topánky a doplnky k popolnočným šatám

V prípade, že vaša pôvodná svadobná obuv s večernými šatami neladí, nezabudnite si k popolnočným šatám pribaliť i vhodné topánky (odporúčame skôr nižší, pohodlný model).

Taktiež sa môže stať, že pôvodná spodná bielizeň bude pod vymenenými šatami pôsobiť rušivo (napríklad vtedy, ak mali pôvodné svadobné šaty rukávy, pod ktoré ste si mohli dovoliť podprsenku s klasickými ramienkami a večerné šaty majú odhalené ramená a je pod ne vhodná len samodržiaca podprsenka bez ramienok).

Aby váš outfit pôsobil skutočne tip-top, odporúčame vám šaty pred svadbou viackrát vyskúšať a doladiť každý jeden detail.

Večerné šaty pre svadobných hostí

Napriek tomu, že sa na svadbu chystáte len ako hosť a nebudete stredobodom pozornosti, aj tak dozaista túžite byť krásne upravená a oblečená.

Strih večerných šiat

Ak patríte medzi nevestinu či ženíchovu blízku rodinu, môžete zvoliť i výraznejšie, bohato zdobené šaty a la princezná. Šaty by však nemali byť natoľko výrazné, aby zatienili nevestu.

Typ šiat by ste mali prispôsobiť štýlu svadby a miestu konania svadobného obradu. Kým na menej formálnu svadbu v záhrade sú vhodné jednoduché vzdušné šaty, na mestskú svadbu v kostole sa hodia elegantné ,,koktejlky“.

V prípade cirkevného obradu si nezabudnite zahaliť ramená (napríklad sakom, svetríkom, štólou či bolerkom).

Pokiaľ vám nevesta nedá presné inštrukcie, ako máte prísť na svadbu oblečená, je výber večerných šiat výlučne vo vašej réžii. Šaty by však mali korešpondovať s typom vašej postavy, mali by zvýrazňovať vaše prednosti a zakrývať prípadne nedostatky.

V prípade, že patríte medzi útlejšie dámy s menšími prsiami, odporúčame vám šaty s výstrihom v tvare V, pričom výstrih môže byť zdobený kvetmi, čipkou alebo inými doplnkami. Ak naopak máte väčšie prsia, volánom, nápadným vzorom či lesklým látkam v oblasti dekoltu sa radšej vyhnite.

Na vyšších dámach s úzkym pásom a širšími bokmi najlepšie vyniknú korzetové vodorovne strihané šaty. Nižšie dámy zase zažiaria v šatách strihanými pod prsiami, odkiaľ šaty pokračujú sukňou rozšírenou do písmena A.

Pri výbere šiat nezabúdajte ani na pohodlnosť a praktickosť, aby ste sa v šatách mohli do sýtosti vytancovať a naplno si vychutnať svadobnú zábavu.

Farba večerných šiat pre svadobných hostí

Čo sa farieb týka, platí len jedno obmedzenie. Žiadna pozvaná dáma by na cudziu svadbu nemala prísť oblečená v bielych šatách či v bielom kostýme. Táto farba je v deň svadby určená výlučne pre nevestu.

Vhodné sú najmä šaty ružovej, mentolovej, žltej či béžovej farby. Vo všeobecnosti platí, že tmavším hnedookým typom žien sa hodí najmä fialová, žltá, tyrkysová či ružová farba. Blondínky zas budú žiariť v svetlomodrej, kráľovsky modrej alebo v svetločervenej farbe. Pehavé krásky s ryšavými vlasmi vyniknú v zlatých, zelených, či v orieškových šatách.

Tabu nie je ani červená či čierna farba, avšak v tomto prípade je potrebné dozrieť na to, aby červené šaty nepôsobili vulgárne a čierne šaty príliš smutno. Červené šaty preto odporúčame kombinovať s béžovými lodičkami a menej výraznými doplnkami. Čierne šaty môžete ozvláštniť zlatým náhrdelníkom či výraznejšími zlatými náušnicami.

Veríme, že vás náš článok inšpiroval a podarí sa vám nájsť vaše vysnívané šaty :).

Ďalšie inšpirácie spoločenských šiat na svadbu:

POZRIEŤ ĎALŠIE ŠATY…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby