Svadobný plánovač (99): 11 vecí, ktoré by ste mali urobiť týždeň pred svadbou

 • 25. okt 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Aby na vašej svadbe všetko prebiehalo podľa plánu a vyhli ste sa stresu, počas posledného týždňa pred svadbou určite nezabudnite urobiť týchto 11 vecí. Sú to už len drobné a často príjemné úlohy, ale netreba na ne zabúdať.

1. Skontrolovať dodávateľov

Aby ste mali istotu, že všetko prebieha podľa plánu a každý vie, čo a kedy má robiť, kontaktujte pre istotu ešte týždeň pred svadbou všetkých svojich dodávateľov a uistite sa, že je všetko v poriadku. Prípadne im opäť pripomeňte všetky miesta, časy a detaily, ktoré potrebujú vedieť.

S prevádzkarom priestoru, ktorý sa bude starať o vašu svadbu, odporúčam stretnúť sa aj osobne a prejsť si celý priebeh dňa bod po bode – hodinu po hodine, aby ste mali istotu, že všetko pôjde hladko a na mieste vedia, čo očakávate. Nechajte im pre istotu aj podrobný harmonogram dňa s kontaktami, ktoré môžu potrebovať, plán svadobnej sály, zasadací poriadok a ďalšie potrebné informácie ohľadom svadobného dňa.

2. Skontrolovať hostí

Pri kontrole nezabúdajte ani na svojich najbližších. Radšej sa ešte raz spojte s hosťami a potvrďte si, či naozaj prídu (alebo neprídu) a v akom počte. Môžete im tiež pripomenúť miesto a čas, kde a kedy ich budete potrebovať. Ak sa napríklad niektorí majú účastniť odobierky, budete sa pripravovať s kamarátkami alebo potrebujete, aby niektorí hostia niečo vyzdvihli počas svadobného dňa, prípadne niekoho odviezli a podobne.

3. Vyskúšať si svadobné šaty

Určite sa už neviete dočkať, kedy si oblečiete svoje vysnívané svadobné šaty. Aby ste mali istotu, že vám naozaj sedia tak, ako keď ste si ich vybrali, oblečte si ich na seba ešte týždeň pred svadbou. V prípade, že máte šaty požičané zo salónu, pôjdete určite na skúšku, takže o všetko sa postará salón.

Ale v prípade, že ste si šaty kúpili a už ich nejaký čas máte doma, je dobré ich skontrolovať, aby ste mali istotu, že vám sedia ako treba. V prípade, že by ste trošku schudli alebo pribrali, budete s tým vedieť ešte niečo urobiť. Najlepšie je si šaty vyskúšať aj s doplnkami, ktoré si potom uložte na jednu kopu, prípadne do jednej krabice, ktorú položte ku šatám, aby ste hneď všetko dôležité našli, keď sa budete v deň svadby pripravovať.

4. Rozchodiť topánky

Týždeň pred svadbou je vhodný čas aj na to, aby ste rozchodili svoje svadobné topánky, ak ste tak ešte neurobili. Môžete v nich chodiť po byte, alebo si ich zobrať do práce ako prezuvky. Dôležité je, aby ste si na ne zvykli a uistili sa, že v nich viete chodiť.

Vyskúšajte si radšej prechádzku po rôznych povrchoch – koberec, drevo, kachličky a podobne, aby ste si skúsili, ako sa v nich kde treba pohybovať a v deň svadby ste sa nemuseli trápiť, že niekde spadnete. Taktiež vďaka tomu zistíte, či vás topánky niekde netlačia alebo neodierajú. Ak áno, stihnete si ešte kúpiť vhodné vložky, či náplaste na nohy.

5. Pripraviť si veci na deň D

Nezabudnite si tiež popredu nachystať všetky dôležité veci, ktoré môžete v deň svadby potrebovať. Môžu to byť veci, ktoré budete potrebovať počas ranných príprav, drobné výzdoba, či darčeky pre hostí, ktoré potrebujete zobrať na obrad alebo hostinu. Týždeň pred svadbou máte ešte dosť času, aby ste si všetko premysleli a s čistou hlavou sa zamysleli, čo všetko potrebujete nachystať, prípadne ešte dokúpiť.

V deň svadby všetky tieto veci nájdete na jednom mieste a nebudete sa musieť zdržiavať ich zháňaním. Dobré tiež spísať si zoznam všetkých vecí, ktoré ukladáte na svadobnú kopu (alebo do krabice / tašky s nápisom „svadba“), aby ste sa vždy vedeli rýchlo pozrieť, čo všetko je v zozname a či tam už je tá konkrétna vec, ktorá vám práve napadla. Takýto zoznam vás môže tiež upokojiť v deň svadby – keď sa začnete obávať či máte naozaj všetko, jednoducho nazriete do zoznamu vecí, ktoré ste si nachystali.

6. Urobiť finálny harmonogram dňa

Týždeň pred svadbou by ste už mali maž skompletizovaný program na svadbu a nič zásadné by sa už nemalo meniť, preto je čas zostaviť harmonogram dňa, ktorý potom poskytnete aj vašim dodávateľom, aby mal každý prehľad, čo sa kedy bude diať. Ideálne je keď do neho napíšete aj poznámky pre jednotlivých dodávateľov, aby naozaj vedeli, čo sa od nich očakáva a nemuseli vás v deň svadby „otravovať“ počas príprav s drobnosťami.

7. Prejsť si program so zúčastnenými

Či už máte naplánovaný nejaký špeciálny nástup na svadobný obrad, scénku počas svadobnej oslavy alebo akýmkoľvek iným spôsobom zapájate svojich hostí do priebehu dňa, mali by ste si počas týždňa pred svadbou nájsť čas, aby ste si s nimi zopakovali všetko, čo od nich budete potrebovať. Budete tak mať istotu, že všetci vedia, aké majú úlohy a čo sa od nich čaká.

8. Doladiť detaily

Dolaďovanie detailov je jednou z príjemnejších úloh, ktoré vás počas týždňa pred svadbou čakajú. Môže ísť o plánovanie rozloženia výzdoby na svadobných stoloch, skladanie servítok, rozhodovanie, akým spôsobom chcete zaviazať mašle na stoličky, pripravovanie menoviek, balenie darčekov pre hostí a podobne. Skrátka čokoľvek, čo dotiahne váš svadobný deň do dokonalosti :-).

9. Vyraziť si s kamarátkami

Okrem vybavovania „svadobných“ záležitostí by ste si mali nájsť čas aj na oddych. Ideálne taký, pri ktorom sa odreagujete od svadobného plánovania a užijete si kopec zábavy. Na to je samozrejme ideálna rozlúčka so slobodou, ale to neznamená, že to musí byť vaša jediná dámska jazda.

Zájdite si s kamarátkami na kávu, na víno, do kina, na diskotéku – čokoľvek, čo radi robíte a užite si posledné dni „na slobode“ :-). Nielen, že si pri tom oddýchnete a odreagujete sa, ale pomôže vám to aj zbaviť sa prípadného predsvadobného stresu.

10. Relaxovať

Doteraz ste v plánovaní svadby urobili naozaj kus dobrej práce a zabezpečili ste všetko dôležité. Teraz je čas si oddýchnuť a načerpať energiu na svadobný deň, ktorý je naozaj dlhý a náročný. Nič nepokazíte masážou, bublinkovým kúpeľom, jógou, návštevou kozmetického salónu, či prechádzkou v prírode. Pokojne urobte aj všetko z tohto zoznamu – máte na to predsa celý týždeň :-).

11. Tešiť sa

Síce samozrejmá vec, ale nie každá nevesta si nájde čas tešiť sa na vlastnú svadbu. Neustále myslíte na všetko, čo treba doladiť, zabezpečiť, skontrolovať, že si ani neuvedomíte a bude svadobné ráno. Ak ste ten typ, čo pri všetkých povinnostiach zabúda na príjemné veci, pokojne si dajte do kalendára poznámku týždeň pre svadbu v znení „tešiť sa na svadbu“. Niekedy si stačí len pripomenúť takúto maličkosť a váš predsvadobný týždeň môže prebiehať úplne inak.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby