Tipy na kreatívne svadobné video

 • 4. feb 2016

Ak chystáte svadbu, určite ste sa zamýšľali nad voľbou kameramana. Respektíve najskôr ste asi zvažovali, či budete chcieť len fotografie alebo aj videozáznam z vášho nezabudnuteľného a neopakovateľného dňa D. Väčšina mladomanželov dnes počíta s oboma alternatívami zachytenia tých najkrajších momentov z vášho svadobného dňa – fotografiami aj videozáznamom. Dospeli ste k rozhodnutiu, že chcete oboje aj vy? Ja sa teraz posnažím byť aspoň na týchto pár riadkoch zdrojom vašej inšpirácie, ktoré vám snáď pomôžu k výtvoru skutočne neobyčajného svadobného DVD.

Voľba kameramana pre svadobné video

Poďme pekne od začiatku. Rozhodli ste sa – chcete video. Ak poznáte vcelku šikovného kameramana vo vašom okolí, alebo je to dokonca niekto z rodiny, pravdepodobne máte rozhodnuté. Ak ste s jeho výtvormi spokojní obaja, a navyše vám urobí dobrú cenu (nebodaj vám spraví túto prácu grátis), ste ohľadne videa dá sa povedať v suchu. Minimálne to berte aspoň ako poistku. Pokiaľ však žiadneho schopného kameramana vo svojom okolí nepoznáte, alebo ste sa napriek tomu, že by sa na to niekto z vašej rodiny ochotne podujal, rozhodli, že chcete osloviť profesionála, pýtajte sa na referencie. Sú kameramani, ktorí sa špecializujú na stužkové slávnosti, a sú aj takí, ktorí sa špecializujú na svadobné videá. Pýtajte sa známych, oslovte alebo napíšte do viacerých štúdii, dohodnite si s kameramanom stretnutie, na ktorom všetko potrebné preberiete. On zistí vaše predstavy o tom, ako by mal podľa vás videozáznam vyzerať, prípadne vám predloží svoje návrhy.

Nebojte sa popýtať na jeho portfólio. Uvidíte tak jeho štýl a zistíte, či sa aj vám pozdáva strihová skladba a či celkové prevedenie videozáznamu a cena je aj podľa vášho gusta. Ochota a osobnosť kameramana je veľmi podceňovaný faktor. Dobre si premyslite, či chcete na svadbe radšej nevrlého chlapíka behajúceho pomedzi stoly, ktorému sa budú musieť všetci uhýbať, lebo potrebuje získať skvelé zábery, ktoré nakoniec aj tak nebudú stáť za veľa, alebo takého, ktorý bude pomedzi hostí prekĺzať ani sivá myška, a výsledok vás milo prekvapí. Nebojte sa kameramana vyskúšať. Dnes už by nemal byť problém dohodnúť sa na krátkom skúšobnom videu. Spoznáte tak jeho pokyny, môžete si dohodnúť signály, a v neposlednom rade zažijete jeho prácu na vlastnej koži.

Váš svadobný film – váš portrét

Poznáte tie typy videí, ktorých „dej“ sa odvíja približne takto – pytačky, nasadanie do áut, vstup do kostola, obrad, východ z kostola spojený so sypaním ryže alebo svadobný tunel pre novomanželov, príchod do sály, rozbíjanie tanierov, príhovor, prípitok, svadobný tanec a nakoniec happyend v obraze svadobnej zábavy a bozku novomanželov na dobrú noc. Existujú rôzne variácie. Faktom však je, že v skladbe záberov jednotlivých svadobných videí nie je až taký obrovský rozdiel. Naopak, povedzme si na rovinu, v tomto sú svadobné videá viac či menej na jedno kopyto. Čo s tým? Vy predsa len túžite po videu, aké nemá každý druhý pár. Tak čím ho ozvláštniť, aby sa aspoň trochu vymykalo z tohto jednoliateho cesta fádnych videozáznamov?

Profesionáli
1
Zuzana Minarovičová
Fotograf na svadbu
Ahojte, volám sa Zuzana a som svadobná a rodinná fotografka. Bude mi potešením nafotiť Vám Váš svadobný deň, kdekoľvek to bude. Píšte, volajte .-) ...
Celé Slovensko
1
Ing. Svetlana Košáno...
Fotograf na svadbu
Celá SR.. Svadobné foto - video Rodinné foto - video Letecké foto-video DRONOM Book,glamour Fotoatelier
Nové Zámky

Originálne video – Tipy na kreatívne svadobné videozáznamy

1. Hollywood style

Kto povedal, že svadobné video sa má točiť len v svadobný deň? Čo takto natočiť nejaké sekvencie a zábery aj z dní pred a tesne po tomto veľkom dni? Môžete napríklad na začiatok natočiť, ako sa lúči so slobodou budúci ženích a ako budúca nevesta. Na záver celého videa zase môžete pridať záber, ako vyzeralo ráno po svadbe. Môžete využiť námet z komédie „Vo štvorici po opici“.

Popremýšľajte nad príbehom! Novomanžel sa prebudí na dlážke uprostred svadobnej sály, pes mu olizuje tvár, utrpí dočasnú stratu pamäti. Čoskoro sa dozvedá od svojich priateľov že sa v predchádzajúci deň oženil. Novomanželka mu dala podmienku, že na dôkaz svojej vernosti a lásky k nej si obrúčku z ruky nikdy nesmie dať dolu. Inak mu zo života urobí peklo. Háčik je však v tom, že ženích obrúčku hneď v prvý deň stratil. Spolu s priateľmi sa snaží rozpamätať na to, čo sa v predchádzajúci večer vlastne stalo a nájsť obrúčku do obeda toho dňa, kedy sa s manželkou opäť stretne pri jednom stole. Nakoniec zistia, že obrúčku zjedol pes. Dajú mu preháňadlo a vyčkajú, kým sa obrúčka neocitne na slobode, aby sa po dôkladnej dezinfekcii opäť skvel na ženíchovej ruke. A všetko sa na dobré obráti…. Príbeh je len na vás!

2. Výsostne osobný štýl

Zvečnite svoj vlastný príbeh! Ako ste sa spoznali? Aké bolo vaše prvé rande, prvý bozk? Na ktorý film ste boli spolu po prvýkrát v kine? Máte nejakú spoločnú vtipnú spomienku? Tak šup s ňou do vášho svadobného videa! Nechajte si natočiť „film“, v ktorom bude zachytené to, čo by ste si chceli vždy pripomínať, aj o 10 rokov. To, čo vás rozosmeje, alebo dokonca to, čo sa obávate, že zabudnete, lebo to máte čerstvo v pamäti. Nevynechajte ani spoločne povedané svadobné „áno“ ani prvý tanec. To je samozrejmosť. No video vlastne nemusí prebiehať kontinuálne. Môže to byť akoby mozaika rôznych spomienok.

Nebojte sa požiadať tvorcu vášho videa (pokiaľ mu plne dôverujete :)) o vloženie špecifických spomienok z vašich podomácky natočených videí, ktoré sú jediným záznamom vašich spoločne strávených nezabudnuteľných (a možno aj vtipných) chvíľ a zážitkov, či už z dovoleniek alebo rodinných osláv. Video môžete takisto doplniť o úvodné i záverečné titulky v podobe účinkujúcich hostí, novomanželov i svedkov ako hercov v hlavných úlohách. Na predstavenie osôb môže tvorca DVD vložiť do videozáznamu pri úvodných titulkoch akoby zastavenie snímky v podobe fotografie, v ktorej bude záber na protagonistu a jeho meno uvedené na podtitulku.

3. Ruský štýl

Tvorca DVD má v programe určenom na strihovú skladbu videa spravidla k dispozícii množstvo rôznych efektov a animácii. S nimi môžete aj z celkom obyčajného a nezáživného momentu v zábere spraviť doslova zlatý klinec videozáznamu. Tak si vezmite napríklad záber, kde družička rozlieva okolostojacim hosťom pred vstupom do sály pálenku. Nič extra zaujímavé, však? A čo keby po každom kalíšku vybehli hosťom oči z jamiek? Stačí zopár takýchto perfektných a pritom jednoduchých animácii alebo efektov (napríklad zrýchlený film a podobne) a video zaručene nebude pôsobiť obyčajne, ba čo viac, aj po rokoch sa často postará o skvelú zábavu. A prečo ten názov „ruský štýl“? Na internete totiž nájdete nejedno svadobné video ruského páru, ktoré hojne využíva už spomínané efekty… Ak túžite po zábavnom videu, pokojne sa nimi inšpirujte.

4. Video v štýle kriminálneho vyšetrovania

Ďalším netradičným spôsobom môže byť video v štýle reportáže, rozhovoru či kriminálneho vyšetrovania. Redaktor (napríklad jeden zo svedkov) pozve do večernej diskusnej relácie v predvečer svadby najprv ženícha a potom nevestu. Diskusia môže byť postavená na otázkach a odpovediach v zmysle osobných priznaní ženícha a nevesty. Takýto by mohol byť úvod do svadobného videa. K svadobnému kriminálnemu vyšetrovaniu môže dôjsť na druhý deň po svadbe, kde sa bude na základe relevantných dôkazov dokazovať pravosť manželského sľubu, alebo môže dôjsť k obžalovaniu nevesty za násilné donútenie ženícha vziať si ju za manželku a podobne.

5. Keď je kameramanom váš domáci miláčik

Áno, aj takéto videá existujú! Našej neveste Janke natočil svadobné video na GoPro kameru jej pes a dopadlo to nad očakávanie. Takéto video zo svadobného obradu predsa nemá len tak hocikto, čo poviete?

<<youtube code=“UEZntM5Lays“>>

Aký by mal byť obsah videozáznamu?

Čo zachytiť a nadobro zvečniť na filmovej páske a čo naopak vynechať? 10 minút v štýle záber na hosťa jediaceho polievku, záber na jeho suseda jediaceho zákusok, na ďalšieho suseda dojedajúceho hlavné jedlo asi nebudú tie top momenty. I keď, ako sme spomenuli už vyššie, animácie dokážu všeličo zachrániť. Našťastie sa takého zábery jednoducho dajú vystrihnúť. Preto je v zásade lepšie točiť viac a neskôr vybrať to najlepšie, ako nenatočiť nič, a potom nemať čo na DVD dať.

Medzi kľúčové momenty, ktoré nesmú na svadobnom videu chýbať, určite patria pytačky, príchod nevesty k oltáru, sľub, výmena obrúčok, prvý novomanželský bozk, posyp z ryže alebo lupienky kvetov padajúce na novomanželov, prenesenie nevesty cez prah, rozbitie taniera a čepčenie nevesty (ak sa realizuje), slávnostný prípitok, prvý tanec novomanželov… a určite ďalšie špecifické momenty, ktoré sa nájdu na každej svadbe.

Očakávania verzus výsledok

Všetci nedočkavo čakajú na výsledok alebo „čo to bude, až to bude“. Jednoznačne si však dopredu obaja ujasnite, čo vlastne od videa očakávate. Lebo aj to sa koniec koncov odrazí na dojme z výsledku. Čo ste ochotní pre jeho výsledok urobiť vy dvaja? Koľko zaplatiť? Neprekáža vám fotenie a nakrúcanie? Ste otvorení experimentom a zábave v podobe nakrúcania vášho svadobného filmu? Ak áno, hor sa hlavní protagonisti nakuknúť do tajov nakrúcania. Tu ste hercami a herečkami v hlavných úlohách. Máte jedinečnú šancu spolu s vašimi komparzistami vychutnať si atmosféru domáceho Hollywoodu, tak ju využite čo najkreatívnejšie. Fantázii sa medze nekladú! Reakcie vaše i vašich príbuzných po zhliadnutí konečného DVD záznamu za to určite stoja.

A otázka na tých z vás, ktorí ste už svoji – Aké sú vaše zážitky z nakrúcania? Podeľte sa s nami o perličky, ktoré sa vám podarilo prežiť!

Akú hudbu do svadobného videa si vybrať? Inšpirujte sa:

ĎALŠIE SKLADBY DO SVADOBNÉHO VIDEA
Kompletný album

Autor: Kristína Cimeráková, Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe