Sprievodca svadobnými štýlmi: Vintage svadba

 • 24. nov 2016
 • Kristína Cimeráková
 • isifa / Shutterstock

Snívate o svadbe v jemných romantických odtieňoch, s čipkou, bohatou kvetinovou výzdobou, ktorej vládne elegancia dám v bielych rukavičkách a galantnosť gentlemanov? Ste tu správne. Vintage svadba je pre vás ako stvorená..

V posledných rokoch zažíva štýl vintage veľký comeback. Za kolísku tohto štýlu možno označiť anglický vidiek z čias viktoriánskej éry. Najmä ženy dnes často siahajú po vintage doplnkoch, a to aj pri zariaďovaní domácnosti. No nielen v tejto oblasti si získava horlivých nadšencov. Popularitu nadobúda vo fotografii i organizovaní svadieb.

Vintage nie je retro!

Nech ste už čítali alebo počuli čokoľvek, pravda je taká, že štýl vintage a štýl retro majú od seba tak ďaleko ako hruška od jablka. Pôvodný význam slova „vintage“ totiž označoval vinobranie alebo, ak chcete, zber hrozna. A heslo „čím je víno staršie, tým je lepšie“ v istom zmysle platí aj o štýle vintage.

Na rozdiel od retra siaha vintage štýl oveľa hlbšie do minulosti. Pojmom vintage označujeme buď niečo, čo nejakú starú vec verne napodobňuje alebo niečo, čo je skutočne staré, výberové, ba priam až historické. Najčastejšie sa jedná o roky dvadsiate až päťdesiate. Kopíruje teda módu secesie a artdeca. Inšpiráciu môžete hľadať v módnych kúskoch jednej z najobľúbenejších návrhárok Coco Chanel, ktorej je vlastná jednoduchá a športová elegancia, no siahnuť môžete až do viktoriánskej éry (1837 – 1901). Práve kráľovná Viktória totiž na sebe mala po prvýkrát snehobiele svadobné šaty.

Ako zdroj inšpirácie vám môžu poslúžiť aj slávne literárne diela tejto doby, napr. Anna Karenina od L. N. Tolstého. A verte či nie, nikto vás neodsúdi ani za šaty po prastarej mame z povaly, ktorá sa v nich vydávala za vášho pradeda ešte za čias Rakúsko-Uhorska.

Vintage svadobné oznámenie

Pre svadobné oznámenie v štýle vintage sa hodí jemný dizajn s decentným ozdobným písmom. Dajte si pozor na jeho čitateľnosť. Ozdobné písmo preto postačí len na prvom písmene. Ako ornament je vhodný kvetinový vzor. Papier by mal byť bielej, slonovinovej, prípadne jemne „zašlej“ farby do hneda. Pekne vyzerá aj efekt starých novín či fotiek.

Ozdobný motív môžete použiť aj na ďalších svadobných tlačovinách, napríklad na svadobnom menu či menovkách.

Vintage svadba – Miesto obradu a svadobnej hostiny

Vintage svadba by sa mala konať na mieste korešpondujúcom s týmto štýlom. Z toho dôvodu sú viac ako vhodné práve historické zámky a kaštiele s veľkolepými sálami a honosným nábytkom spolu s priľahlými záhradami a lúkami. Mnohé hrady a zámky prenajímajú svoje priestory špeciálne práve na svadobné udalosti, dokonca aj s možnosťou ubytovania cez noc. Váš svadobný obrad sa môže konať priamo v hradnej kaplnke alebo môžete mať obrad v kostolíku a v prenajatej hradnej sieni alebo zámockej sále už len samotnú hostinu.

Prenajímateľa vybraného sídla kontaktujte v dostatočnom predstihu, oboznámte ho so svojím záujmom, prediskutujte s ním vaše predstavy, požiadavky, informujte sa o prenájme… V niektorých prípadoch sa o cenách prenájmu za priestory dočítate aj na webovej stránke konkrétneho sídla. V prípade obojstrannej spokojnosti môžete pristúpiť k rezervácii. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu. Takéto miesta veľmi rýchlo nadobudnú plnú obsadenosť. Ako lacnejšiu alternatívu svadobného priestoru možno využiť aj starú sýpku či stodolu prispôsobenú na tento účel, ako aj priestor pod holým nebom. Jediný rozdiel bude v tom, že to bude pôsobiť viac malomeštiacky.

Vintage materiály a dekorácie

Vintage svadba sa teší čoraz väčšej obľube. Pravdepodobne pre ten nostalgický pocit návratu do časov dávno minulých. Jemu vernú, jemnú a romantickú atmosféru si ľahko dotvoríte pomocou vhodne zvolených svadobných doplnkov a dekorácií.

Na vintage výzdobu, či už obradného priestoru alebo miesta svadobnej hostiny, sa skvelo hodia visiace sklené a kryštálové girlandy a lustre, množstvo kvetinovej výzdoby, veľké výrazné sviečky vo viacramenných strieborných svietnikoch, lampáše rozvešané na stromoch, konároch, spony, mašle, perly, krajky, čipka či madeira.

Vhodné sú tiež porcelánové vázy, aranžmány či ručne vyrobené dekoračné prvky, prútie, slama, drôt aj sisal. Namiesto váz môžete použiť klasické zaváraninové poháre. Stačí ich „obliecť“ do vrecoviny a previazať čipkovanou stužkou. Z ďalších materiálov a doplnkov sú vhodné napríklad drevo, juta, staré kufre, drôtené klietky, foto stena, ručne nazberkané látky, výšivky, háčkované dečky či richelieu obrúsky… skrátka všetko elegantné s nádychom minulosti. Vyhnite sa lesklým prvkom s moderným kovovým dizajnom.

Kvetinová výzdoba

Kvetom venujte náležitú pozornosť. Podčiarknu charakter vintage svadby a pozdvihnú ju priam k dokonalosti. Môžu to byť levanduľa, jazmín, lúčne kvety, klinčeky, hortenzie, ľalie, gardénie, kaly, pivónie, frézie, ruže, konvalinky, vistérie, agáty, orgovány pastelových farieb alebo tón v tóne.

Krásne ukáže jednotná sýta farba kvetov a vašich svadobných topánok (napríklad vínovočervená) v kombinácii s jemnými farbami na všetkých ostatných doplnkoch, vrátane svadobných šiat. Očarujúco pôsobí aj kvetinová slávobrána.

Farby

Vintage svadba je charakteristická farbou šampanského, slonovinovej kosti, krémovou, bielou, béžovou, smotanovou a svetlo i tmavohnedými odtieňmi v kombinácii napríklad so staroružovou (resp. bledoružovou), vínovo-červenou, fialovou alebo bordó, každému podľa jeho vlastnej chuti.

Vintage nevesta

Svadobné šaty v štýle vintage

Ak milujete rafinovaný nádych romantiky, nevšednosť, nedokončené lemy, výrazné zdobenie na jednoduchých strihoch, tak vintage svadobné šaty sú pre vás ako stvorené.

Nevesta by mala v prípade svadobných šiat pamätať na už nejedenkrát spomínanú čipku. Tá by rozhodne nemala chýbať. Prekrásne pôsobí vzadu na chrbte, no nemusíte sa báť použiť ju napríklad aj v oblasti dekoltu. Alebo si môžete zvoliť dlhé čipkované rukávy. Krásu a nežnosť ženy vedia dokonale podtrhnúť aj čipkované rukavičky.

Čo sa týka farieb, siahnite po šatách bielych, krémových či v odtieňoch slonovinovej kosti. Dlhé šaty nie sú nevyhnuté, pokojne môžu byť aj kratšie. Dôležité v tomto smere je zachovať materiál a farbu, ktoré budú navodzovať dojem ako z minulosti. Takisto nezúfajte, ak práve v truhlici na povale nenájdete svadobné šaty po starej mame. Všetko vyriešia tie správne doplnky, ktoré zoženiete oveľa jednoduchšie.

Vintage líčenie

Líčenie sústreďte najmä na pery. Vyberajte farby vínové, tmavofialové a v odtieňoch sýtej červenej. Očiam postačí nahé líčenie, prípadne jemné linky. Použite radšej hnedú farbu, čierna pôsobí príliš „ostro“.

Vintage účesy

Vlasy ponechajte voľne rozpustené alebo zľahka zopnite do jednoduchého účesu s veľkými vlnami. Tie sú pre vintage účesy charakteristické. Ak uvažujete nad závojom, odporúčame kratšiu sieťkovú verziu. Svoj účes môžete ozvláštniť aj dobovým klobúčikom, čelenkou alebo živými kvetmi vo vlasoch.

Vintage doplnky

Obzvlášť vhodné sú výrazné mašle, dobové náhrdelníky, brošne, perly, kvety, goliere, volány, opasky či dokonca spodničky. Ak sa nebojíte menšej extravagancie, skúste tiež korzet, šnurovacie čižmičky (aj výraznejšej farby), čelenku alebo náramok zo živých kvetov.

V prípade kvetinového náramku sa ale vzdajte svadobnej kytice. Pôsobilo by to až priveľmi gýčovo. Miesto toho môžete dať malé kytičky do rúk svojim družičkám, prípadne celú vec otočte. Vy si vezmite svadobnú kyticu a každej družičke dajte na ruku vyrobiť kvetinový „svadobný“ náramok. Ak chcete dať prednosť inej vintage alternatívnej drobnosti, siahnite po vejári či slnečníku.

Vintage ženích

K vintage outfitu ženícha neodmysliteľne patrí klobúk, prípadne dobová čiapka. Traky, drevený motýlik či čipkovaná vreckovka ako doplnok tiež nie sú na zahodenie. Ak chcete pôsobiť ako výrazne „zastaraný“ pár, váš nastávajúci manžel si spokojne môže obliecť žaket (prípadne frak) a na hlavu nasadiť cylinder.

Vintage svadobné auto

Keď už doba minulá, tak vo všetkých smeroch, svadobné auto nevynímajúc. Vaša vintage svadba by sa určite nemala zaobísť bez historického oldtimera. A ak chcete ešte niečo staršie, zožeňte si koč, kočiša a dva spoľahlivé hrivnaté tátoše.

Od viktoriánskeho Anglicka až po americký rock’n’roll

Éra vintage, ktorú si zvolíte za svoju svadobnú, je len na vás. Môžete vytvoriť romantické záhradné pohostenie s viktoriánskym nádychom vyzdobené množstvom živých kvetov a slávobránou. Hostia i vy oceníte aj tichší altánok. Chýbať by jednoznačne nemala čipka, porcelán či sviečky na viacramenných svietnikoch. Šaty boli s korzetom, ako doplnok k nim dámy siahali po klobúkoch, stužkách či rukavičkách.

Namiesto DJ-a si zožeňte sláčikové kvarteto. V hudobnom výbere by mal zaznieť Beethoven, Chopin či Tchajkovsky, pri ktorých si zatancujete na dobový tanec, valčík. K viktoriánskemu štýlu sa hodí poschodová ovocná svadobná torta zdobená bielou polevou, marcipánom či fondánom a kvetmi. Môžete si dať upiecť aj tzv. nahú tortu. Podávať by sa mala s čajom v porcelánových šálkach.

Šaty v dvadsiatych až tridsiatych rokoch boli padavé s hlbokými výstrihmi v tvare písmena V. Kopírovali siluetu ženského tela. Vhodným doplnkom v tomto prípade sú perly. Inšpiráciu na spôsob vintage artdeca čerpajte zo starých gangsteriek. Miesto hostiny môžete príjemne oživiť nemým filmom s dobovou hudbou, ktorý sa postará o netradičnú kulisu. Do tanca vám môžu hrať jazzové hviezdy štyridsiatych rokov ako Louis Armstrong či Frank Sinatra.

V päťdesiatych rokoch sa nosili šaty v strihu princess, balónové sukne a lodičkové výstrihy. V sukni čajovej dĺžky budete vyzerať neodolateľne. Outfit doplňte perlami, krajkou, opaskom, krátkym závojčekom či spodničkou.

Ak má byť vaša vintage svadba ako z prelomu päťdesiatych – šesťdesiatych rokov, môže vás na svadbu dopraviť napríklad naleštený Cadillac. Čo sa týka farebnej výzdoby, je vhodná čierno-biela kombinácia spolu s použitím pestrých farieb na doplnkoch. Švédske stoly môžu zdobiť lízanky, cake lollipops, cukríky, pop-cornové stroje, zmrzlina, lampáše a cupcakes od výmyslu sveta. Na parkete roztočte pravú rock’n’roll párty a zatancujte si na skladby Elvisa Presleyho, Johnycho Casha či Raya Charlesa.

Tip na záver

Zvady ohľadom toho, čo je vintage a čo už nie je, sa budú objavovať neustále. Pre vás je však dôležité vziať si z vintage to, čo sa vám páči najviac a čo najlepšie to použiť na svojej vlastnej svadbe. Dávajte si ale pozor, aby ste jednotlivé prvky príliš neprekombinovali. Ak by ste to pri aranžovaní dekorácií či pri „strojení sa“ precukrili, výsledný efekt by bol doslova gýčový. Aj tu preto platí staré dobré „menej je niekedy viac“.

Očarila vás vintage svadba? Budeme radi, ak sa s nami aj ostatnými nevestami podelíte o svoje nápady a sny, ako z obyčajnej svadby spraviť nezabudnuteľnú vintage svadbu, na ktorej sa budete cítiť ako nevesta cestovateľa v čase.

Inšpirujte sa romantickou svadobnou výzdobou vo vintage štýle:

DALŠIE INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby