8 najčastejších omylov pri výbere farieb na svadbu. Ako sa im vyhnúť?

 • 20. apr 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Farebná kombinácia je jednou z najdôležitejších vecí pri plánovaní svadby, nakoľko určuje celkový dojem zo svadby. Ľudia však často pri výbere farieb zabúdajú na jednoduché detaily a vieme, že pri takej dôležitej udalosti, akou je svadba, aj maličká chybička môže znamenať veľkú pohromu. Tu je niekoľko základných omylov, ktorým by ste sa pri výbere farieb mali vyhnúť.

1. Plánovanie bez farieb

Prvou a asi najväčšou chybou, ktorú ľudia robia, je, že sa pustia do plánovania svadby skôr ako sa dohodnú na farebnej kombinácii. Môže to znieť ako malichernosť, keďže treba zabezpečiť množstvo takých dôležitých vecí ako je miesto, občerstvenie, svadobné šaty… Bohužiaľ, bez farebnej kombinácie sa ďaleko nepohnete. Závisí od nej takmer úplne všetko – kvety, dekorácie, svadobná torta, šaty pre družičky, pozvánky a mnoho iných vecí.

Ak si hneď na začiatku nestanovíte presnú farebnú kombináciu, ktorej sa budete počas celého plánovania držať, môže sa stať, že skončíte s množstvom prvkov, ktoré sú sami o sebe pekné, ale spolu vôbec neladia.

2. Menej je niekedy viac

Na svete je množstvo farieb a na svadbu sa ich hodí naozaj veľa. Nikto nepovedal, že vaša farebná kombinácia musí pozostávať z dvoch alebo troch základných farieb. Dajte si však pozor, aby ste nakoniec nepracovali s 50 odtieňmi ružovej. 🙂 Keď sa neviete rozhodnúť, radšej si nechajte poradiť od niekoho nestranného.

3. Kde sa koná svadba?

Veľa párov pri výbere farieb nepočíta s farebnou kombináciou priestoru, kde sa svadba koná. Ak ste si napríklad vybrali záhradu plnú zelene, stačí ju doplniť bielymi kvetmi. Ak je váš priestor historická budova so zlatým, krémovým a bordovým interiérom, ťažko bude ladiť s modro-zelenou kombináciou.

V prípade, že ste už vybrali farebnú kombináciu a ste o nej presvedčení, ale nemáte ešte priestor, určite pri jeho výbere zvážte aj to, či sa hodí do vašej vysnívanej palety farieb.

4. Nie je ružová ako ružová

Vždy sa uistite, o akom odtieni sa hovorí. Ružových je veľa, ale takisto aj béžová či žltá môžu mať veľa odtieňov. Ak vám v reštaurácii sľúbia bledučko ružové obrusy, môže to pre nich byť úplne iná farba ako tá vo vašej predstave. Či už ide o kvety, pozvánky, šaty družičiek, sviečky alebo len servítky na stoly, vždy sa presvedčte, že s daným dodávateľom hovoríte o tom istom odtieni. Každý si totiž môže pod jedným názvom predstaviť inú farbu.

5. Aj biela je farba

Biela je prvá farba, ktorá vás napadne, keď sa povie svadba a napriek tomu na ňu ľudia často zabúdajú. Aj čisto biela svadba môže byť krásna, ak skombinujete rôzne povrchy, materiály a vzory (napríklad volány, čipka) a narušíte tak jednoliatosť. Samozrejme, nikdy nebude úplne celá biela – stonky a listy kvetov dodajú jemné akcenty zelenej, príbory a svietniky zas môžu bielu doplniť striebornou.

Ak naopak vaša predstava vôbec nezahŕňa bielu, musíte to jasne vysvetliť každému, kto sa podieľa na príprave vašej výzdoby. V reštaurácii možno automaticky dávajú na stoly biele obrusy – ale ak ich nechcete, treba to povedať.

6. Kontrast je dôležitý

Pri voľbe farieb je veľmi dôležitý kontrast. Ak ste si zvolili pre základ svojej zvolili svadobnej výzdoby povedzme námornícku modrú, nemôžete mať v tomto odtieni pozvánky, šaty družičiek, obrusy na stoloch, servítky, mašle na stoličkách a všetko ostatné. Týmto spôsobom by ste sa v tej jednej farbe utopili.

Nezabudnite, že celok vždy treba narušiť nejakými detailmi. V prípade námorníckej modrej to môžu byť zlaté svietniky a zlaté prestieranie alebo biele kytice na stoloch, alebo naopak doplnenie fialových a ružovkastných odtieňov. V prípade celej bielej svadby, farebnú jednoliatosť narušia rôzne tvary a materiály, lesklý verzus matný povrch, či sem-tam trčiace zelené stonky kvetinovej výzdoby.

7. Šaty pre družičky

Farba šiat pre družičky by mala, samozrejme, korešpondovať s celkovou farebnou schémou. Myslite však na to, že nie každá farba vyzerá dobre na šatách a to, čo vyzerá pekne na šatách nad kolená nemusí vyzerať dobre na dlhých šatách po členky.

Stretnite sa so svojimi družičkami a nechajte ich vyskúšať viaceré farby šiat, ktoré zodpovedajú vašej palete a podľa toho sa rozhodnite, ktorú použijete. Družičky nemusia mať všetky rovnaké šaty. Môžete zvoliť rôzne odtiene z tej istej farby, alebo aj viacero farieb, ktoré ladia s vybranou farebnou kombináciou.

8. Aj torta by mala ladiť

Mnoho párov zabúda na svadobnú tortu. Je to síce len dezert, ktorý sa o polnoci rozkrája a zje, ale dovtedy možno bude sedieť na stole so zákuskami všetkým na očiach. A hlavne ju budete pred všetkými krájať. Ak ste napríklad nikde nepoužili bielu farbu, jediná biela torta bude svietiť a kaziť celkový dojem.

Preto sa dobre zamyslite, ktorá zo svadobných farieb bude vyzerať dobre na torte, prípadne sa poraďte s cukrármi, v akých farbách ladiť tortu vzhľadom k ostatným farbám výzdoby a celej svadby.

Inšpirujte sa krásnymi kombináciami farieb:

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby