Ako vybrať ideálne miesto pre svadobnú hostinu?

 • 16. dec 2016
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Jedným z dôležitých rozhodnutí pri plánovaní svadby je práve výber miesta na hostinu. Hostina a svadobná zábava tvorí prevažnú časť svadobného dňa, preto tento výber miesta a samotné naplánovanie celej hostiny netreba nechávať na poslednú chvíľu a ani brať tieto záležitosti na ľahkú váhu.

Aby ste mali prehľad o tom, čo všetko treba zohľadniť, pripravili sme pre vás zopár tipov a rád, ako nepokaziť výber vhodného miesta pre vašu vysnívanú svadobnú hostinu.

Výber vhodného miesta na svadobnú hostinu

Ako sme už v úvode spomínali, výber miesta na hostinu po svadobnom obrade netreba brať na ľahkú váhu. Môže byť taký, aký si ho sami spravíte. Buď zložitý a zdĺhavý alebo jednoduchý a rýchly, možno aj vďaka nášmu článku vychádzajúcemu zo skúseností mnohých párov, ktorí majú už svoje predsvadobné „stresy“ za sebou.

Pri výbere miesta na hostinu by ste sa mali zaoberať súbežne viacerými faktormi. Konkrétne miesto pre svadobnú hostinu si vyberajte až po dohodnutom konkrétnom svadobnom termíne, určení odhadovaného počtu svadobných hostí a tiež určení rozpočtu na celú svadbu.

Výber miesta svadobnej hostiny na základe vašich túžob

Na začiatok je ešte treba podotknúť, aby ste si výber vhodného miesta pre vašu svadobnú hostinu dôkladne zvážili a ujasnili si, čo vlastne chcete.

Podstatné je, či túžite po malej útulnej svadbe alebo veľkej a honosnej svadbe. Taktiež, či túžite po svadbe v interiéri alebo exteriéri. Dôležité je tiež, či snívate po svadbe v luxusných priestoroch alebo v jednoduchších priestoroch dozdobených napríklad ručne vyrobenou svadobnou výzdobou. Okrem toho si nezabudnite ujasniť aj to, v akom ročnom období chcete mať svadbu, pretože to môže zohrať nemalú úlohu pri výbere vhodného miesta.

Výber miesta hostiny na základe počtu hostí

Ďalej je nevyhnutné, aby ste si spočítali počet svadobčanov, ktorých pozývate k svadobnému stolu, keďže je potrebné vybrať pre hostinu také miesto či priestor, do ktorého sa všetci vaši pozvaní hostia zmestia a budú sa cítiť príjemne.

Odporúčame vám zabezpečiť taký priestor, v ktorom nebude potrebné oddelenie tanečného parketu od stolovania. Svadobní hostia sú veľmi citliví na presuny. Najlepšie je, ak budete mať všetko v jednom priestore, čo zabezpečí komunikáciu a zábavu medzi všetkými svadobnými hosťami navzájom.

Výber miesta hostiny na základe zostavy svadobčanov

Pri výbere rozhodne zohľadnite aj zostavu vašich svadobných hostí, teda to, aké osoby v nej prevažujú alebo do nej neodmysliteľne patria. Môže ísť napríklad o prevahu detí, kedy je vhodné zabezpečenie zábavy či detského kútika, alebo prevahu mladých ľudí, kedy je potrebné myslieť na dostatočný tanečný parket. Pri starších ľuďoch s obmedzenou schopnosťou pohybu či hendikepovaných je potrebné zabezpečiť bezbariérové priestory, aby sa aj oni na vašej svadbe cítili pohodlne a príjemne.

Taktiež netreba zabudnúť ani na štvornohých svadobných hostí, v prípade svadby, na ktorú sú pozvaní aj domáci miláčikovia. Nevyhnutnosťou je možnosť výbehu a dostatočný počet misiek na žrádlo či vodu pre zvieratká.

Výber miesta hostiny podľa vášho gusta

Výber miesta na svadobnú hostinu podlieha rozhodne aj vašim záujmom a záujmom vašich hostí. Ak budete mať na svadbe veľa mladých či starších ľudí, ktorí sa radi zabávajú a vy tiež, nezabudnite na dostatok miesta na tancovanie a inú zábavu.

V prípade, že máte vyšší spoločenský status a na vašej svadobnej hostine budú prítomní vaši obchodní partneri, spolupracovníci alebo hostia, ktorí sú zvyknutí na vyšší štandard a obľubujú elegantné miesta, vyberajte najmä z krásnych slovenských kaštieľov. Tohto sa držte aj v prípade prevahy svadobných hostí zo zahraničia, ktorí určite ocenia zachované a zrekonštruované slovenské pamiatky.

Ak si však na luxus nepotrpíte a vaši svadobní hostia nemajú radi formality, pokojne svoju svadobnú hostinu usporiadajte v reštaurácii či v sále kultúrneho domu, ktoré si môžete taktiež vhodne dozdobiť a vyťažiť z nich čo najviac aj pre svadobnú veselicu.

Výber miesta na svadobnú hostinu podľa lokality

Pri výbere miesta pre svadobnú hostinu nezabudnite zohľadniť aj vzdialenosť, v ktorom sa nachádza, či už od miesta konania svadobného obradu alebo od bydliska prevažnej väčšiny svadobných hostí.

V prípade, ak je vaše vysnívané miesto svadobnej hostiny vzdialenejšie, zohľadnite pritom možnosti dopravy svadobčanov a náklady s ňou spojené. Nie vždy totiž platí, že presun väčšej skupiny za menšou bude stáť viac finančných prostriedkov.

Ak však všetci svadobní hostia pochádzajú z jedného mesta, vaše rozhodnutie by malo byť o to jednoduchšie, pokúste sa nájsť vaše vysnívané miesto na svadbu v ich blízkosti.

Miesto pre svadobnú hostinu vyberajte „zoči voči“

Miesto pre svadobnú hostinu si na záver vyberajte fyzicky. Rozhodne sa choďte na toto miesto pred pevným rozhodnutím pozrieť naživo, aby ste sa vyhli zbytočným nedorozumeniam, sklamaniam a prípadným výčitkám.

Zaujímajte sa o parkovacie miesta, vstupnú halu, umiestnenie okien, veľkosť tanečného parketu, možnosť rozostavenia stolov, maximálnu kapacitu priestorov pre svadobčanov, dostatočnú kapacitu kuchynských priestorov, dostatok príslušenstva potrebného ku hostine (stoly, stoličky, príbory, taniere,…), možnosti výzdoby priestorov, prístupnosť a stav toaliet, či možnosť vonkajšieho posedenia pre fajčiarov.

Miesto pre svadobnú hostinu vyberajte podľa pocitu

Máte z nejakého miesta veľmi dobrý pocit, cítite sa v ňom príjemne a je dostatočne priestranné pre všetkých pozvaných svadobčanov? Neváhajte a jednoznačne dajte na váš vnútorný hlas a pocit. Pamätajte že, keď sa budete dobre cítiť vy, tak sa budú dobre cítiť aj vaši najbližší.

Hľadáte nápady, ako si vaše miesto na svadbu originálne vyzdobiť?

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby