Čo si všímať pri výbere svadobného fotografa?

 • 12. apr 2018
 • Maroš Markovič
 • Maroš Markovič Photography

Aby ste sa uistili, že dosiahnete viac než len pekné obrázky, vytvoril som zoznam, ktorý vám pomôže pretriediť marketingový balast a odlíšiť kvalitných fotografov od tých podpriemerných.

Pre väčšinu novomanželov je svadobný deň tak ohromujúci, že ich spomienka naň môže byť trochu rozmazaná. Krásne kvetiny, ktoré si vybrali, nádherné šaty, miesto konania a recepcia, všetci tanečníci a dokonca aj svadobný účes sú veci, ktoré si pripravili a tešili sa na ne. Bohužiaľ, je to len jeden deň a ide tak rýchlo. To je dôvod, prečo vám dobrý svadobný fotograf sprostredkuje spomienky tak ako nikto iný. Kvety uvädnú, jedlo sa zje, dekorácie sa rozoberú, ale fotky vám zostanú až do konca života.

Kde začať s výberom

Predpokladajme, že už viete, aký štýl svadobnej fotografie sa vám páči, máte ujasnený rozpočet a popýtali ste sa priateľov na ich odporúčania. Je možné, že už v tejto chvíli máte jasného favorita a máte vystarané. Ale čo, keď ste žiadne tipy nedostali, alebo s nimi nie ste spokojný a na každom vám niečo nesedí? Čo ďalej? Dobrým prvým krokom je prezrieť si webstránky fotografov a zúžiť svoje voľby týmto základným spôsobom.

Zhodnoťte portfólio svadobného fotografa

Každá webka fotografa obsahuje nielen fotky, o ktoré vám ide. Ich štruktúra, forma, počet a štýl vám povedia veľa o ňom samotnom. Na začiatok nezabudnite, že si nechcete najať webového dizajnéra, takže, aj keď je dizajn webstránky dôležitým faktorom pri posudzovaní vkusu fotografa, nerozhodnite sa pre niekoho len preto, že milujete jeho webové stránky.

Pozrite si šírku záberu fotografa a spýtajte sa, či je možné robiť plnohodnotne celé toto spektrum. Poznám fotografov, ktorí fotia svadobné foto, reklamnú fotografiu, jedlo, novorodencov u nich doma, pracovné portréty vo firmách, či vedú vlastné štúdio a v každej sfére sú vynikajúci. Ale na Slovensku by som ich zrátal na prstoch jednej ruky.

Ak fotograf, ktorého webku si pozeráte, nepatrí medzi TOP slovenských fotografov, odporúčam byť skeptický pri príliš širokom zábere. Pravda je, že svadobná fotografia integruje mnohé subžánre a svadobný fotograf musí vedieť dobre odfotiť krajinu, portrét, predmety, ale aj jedlo či dokument, takže, ak niekto fotí svadby, občas dostane ponuku aj na iné fotenie, ale jeho hlavný záber by mal byť jasný.

Hľadajte celé svadobné príbehy. Množstvo amatérskych a podpriemerných fotografov jednoducho nemá dosť dobrých fotiek z jednej svadby, aby zverejnili celý svadobný príbeh. Nehovorím teraz o ukázaní všetkých 600 fotiek z nejakej svadby, stačí 30-50 fotiek, ktoré vám urobia predstavu o celkovej kvalite z danej svadby. Ak teda pozeráte na webku, kde je v svadobnej sekcii zverejnených spolu 20 fotiek, každá z inej svadby, je možné, že to je výber najlepších fotiek, ktoré fotograf urobil a zvyšok sa prosto neodvažuje zverejniť, lebo by odstrašil každého klienta.

Porovnajte fotky vo svadobnom príbehu. Ak sa vám zdajú farebne a štýlovo konzistentné, je pravdepodobné, že fotograf vie, čo robí pri fotení, aj pri editácii. Ak sa vám ale zdá, že každá fotka má iný farebný filter, jedna je ostrá a tri ďalšie len horko-ťažko, alebo vás zarazí, že sú niektoré až príliš tmavé, tak môže byť, že sa úprave fotiek nevenuje, alebo to nevie. Obe možnosti vám dajú informáciu, čo môžete od neho čakať.

Pozrite si podrobnejšie zrno na fotografii. Zrno sú tie maličké guličky vizuálneho šumu, ktoré vznikajú pri fotení v nekvalitných podmienkach. Aj keď je celý koncept okolo zrna na fotke trochu zložitejší a za určitých okolností je žiadúcim umeleckým prvkom, nemalo by byť dominantou fotiek. Ak sú fotky príliš zrnité, môže to znamenať, že fotograf používa nekvalitné objektívy, nevie využívať prirodzené svetlo alebo nepoužíva blesk, prípadne, že spracúva nevhodným spôsobom, pri ktorom zrno zbytočne na fotke vystúpi do popredia.

Niekoľko fotiek z tmavých interiérov sa zrnu nevyhne u nikoho, ale malo by to byť maximálne pár fotiek v celom svadobnom príbehu. Urobte si predstavu o počte svadieb, ktoré fotograf odfotil. Niektorí nestíhajú zverejňovať fotky zo svadieb skôr, než skončí sezóna, iní nezverejňujú, lebo nemajú čo. Fotograf, ktorý sa tvári, že je fulltime a odfotí ročne 4 svadby, by u mňa vzbudil podozrenie. Osobne poznám ľudí, ktorí si na svadbu vybrali fotografa, ktorý fotí veľa, ale nie svadby. Je dobrý v reklame, na portrétoch, pri deťoch – ale svadbu odfotil nekvalitne. Neurobte takú chybu aj vy.

Zhodnoťte ponuku vo svadobnom balíčku

Priemerná ponuka za svadobné fotenie, ktorú na Slovensku dostanete od profesionálneho fotografa, je niekde okolo 600 €. Sú samozrejme aj oveľa drahší, ale o dosť lacnejšie sa u profesionála nedostanete.

Prečo? Pretože profesionálny svadobný fotograf musí z fotenia svadieb prežiť, mesiac má len 4 soboty, svadobná sezóna sotva 8 mesiacov a musí financovať svoje vybavenie. Ak by fotil každý víkend (čo vám teda poviem, že je pekne na palicu), to je zhruba 30 svadieb, ale častokrát menej. Ak by zarobil povedzme 300 € za svadbu, tak to znamená 9 000 € ročne. Nie, žeby sa s tým nedalo prežiť, ale treba si uvedomiť, že kvalitné vybavenie stojí tak 8-10 000 € a za niečo ho treba nakúpiť a tiež šetriť na jeho výmenu, servis apod.

Profesionálny svadobný fotograf jednoducho nemá šancu dlhodobo prežiť, ak si pýta menej ako 600 €. Ak dostanete ponuku nižšiu ako toto, hľadajte dôvod, ako to je možné – lebo určite to bude mať nejaký háčik.

Takisto si zhodnoťte ponúkanú sumu vzhľadom na to, čo je v balíčku zahrnuté. Ak je v ňom fotobúdka (samostatne na prenájom od cca 300 €), druhý fotograf (zväčša s príplatkom + 50-100% z ceny) , tlač všetkých fotografií na papier (ok, toto je dnes už superlacná záležitosť ), darčekový obal s gravírovaním na USB kľúč (od cca 20 €), tak každého rozumného človeka musí napadnúť otázka, že na čom ten fotograf teda zarobí a z čoho prežije.

Zhodnoťte osobnosť fotografa

Ako najjednoduchšie kritérium sa tu ponúka to, či vám je fotograf sympatický. Ak nie je, nájdite si iného. Nedá sa dostatočne zdôrazniť fakt, že bude s vami počas celého svadobného dňa, bude pri vašich najintímnejších chvíľach, pôjde s vami do súkromných priestorov, bude komunikovať s celou vašou rodinou, uvidí vás bez šiat! No dobre, tak úplne bez šiat asi nie, ale viete o akých záberoch pri obliekaní šiat hovorím. Prosto, bude s vami oveľa viac, ako si dnes viete predstaviť. A naozaj nechcete mat pri sebe niekoho, kto s kým vám nie je príjemne.

A ako spoznáte či vám je sympatický? Stretnite a porozprávajte sa. Ak to nejde osobne, tak aspoň na skype, tak aby ste sa videli. Ale veľa určite vyčítate aj z toho, ako rýchlo vám odpíše na email, či plní sľuby, ktoré vám dal, akou formou píše emaily, aký mate pocit s telefonovaním s ním apod.

Odporúčania na záver

Nerobte tú chybu, že si nebudete všímať osobnosť fotografa. Neuprednostnite produkt pred fotografiou. Radšej majte krásne fotky v krabici od topánok, než podpriemerné fotky na vyčačkanom DVD alebo v luxusnom albume. Takisto si objednajte radšej jedného kvalitného fotografa než amatéra, čo si privedie druhého „fotografa“ a dá vám k tomu aj fotobúdku zadarmo.

Nerobte tú chybu, že budete očakávať profesionálne výsledky od amatérskeho fotografa. Nezabudnite, že každý fotograf vám ukáže len to, čo chce, aby ste videli. Berte to do úvahy a prípadne sa spýtajte na veci, ktoré by vám on sám neukázal.

Články s podobnou tematikou:

Autora článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Maroš Markovič Photography.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby