Svadobný plánovač (10): Výber svadobného fotografa

 • 17. dec 2015

Vybrať dobrého svadobného fotografa je jednou z najdôležitejších úloh pri plánovaní svadby. Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, je to naozaj tak. Jedlo sa zje, dekorácie sa predajú, vyhodia alebo si ich vezme späť dekoračné štúdio, svadobné šaty sa vrátia do požičovne alebo ich predáte, ale fotografie vám ostanú navždy. Budete ich ukazovať priateľom, svojim deťom, dáte si ich zarámovať a budú vám visieť na stene alebo stáť na stolíku v spálni, aby vám navždy pripomínali váš najkrajší deň v živote.

Výberu fotografa teda venujte zvýšenú pozornosť a radšej si za kvalitu priplaťte. Na spomienkach sa predsa neoplatí šetriť. Čo teda potrebujete vedieť o výbere svadobného fotografa?

Musíte si rozumieť

Najdôležitejšie je, aby ste si s vaším budúcim fotografom/fotografkou rozumeli a aby vám bol sympatický. Budete spolu spolupracovať celý deň, preto si vyberte človeka, v ktorého spoločnosti sa cítite príjemne a viete sa uvoľniť. Keď si, ako sa hovorí, sadnete, bude sa vám pracovať omnoho jednoduchšie a môžete si byť takmer istí, že tento človek chápe, akú máte predstavu a pokúsi sa vám vyjsť v ústrety.

Opýtajte sa na kvalifikáciu – otestujte si ho / ju

Samozrejme, všetky sympatie idú bokom, ak sa vám jeho alebo jej tvorba nepáči. Preto sa hneď na začiatku opýtajte, na aký štýl fotenia sa špecializuje a pozrite si doterajšiu tvorbu. Takisto si preverte kvalifikáciu. Roky skúseností alebo stovky svadieb ešte z človeka nerobia dobrého fotografa, prvoradá je kvalita jeho doterajšej práce. Niekedy môže byť veľmi šikovný aj mladý fotograf, ktorý len začína, preto ak ešte nemá za sebou žiadne svadby, pozrite sa aspoň na iné fotografie, ktoré doteraz urobil a ak sa vám jeho štýl fotografie páči, dohodnite si s ním skúšobné fotenie.

Absolvujte s ním / s ňou predsvadobné fotenie

Veľmi dôležité je aj predsvadobné fotenie. Počas neho sa so svojím fotografom ešte lepšie zoznámite, oboznámite sa s jeho spôsobom samotného fotenia a on zas zistí dôležité veci o vás, ktoré mu pomôžu pri fotení vašej svadby. Určite si overte, či fotograf, nad ktorým uvažujete, robí aj predsvadobné fotenie a či je v cene vášho svadobného balíka alebo sa platí zvlášť.

Čo PRESNE dostanete za túto cenu? Aké sú možnosti?

Čo sa týka cien, treba si zistiť, aké rôzne balíky fotograf ponúka, čo presne v ktorom dostanete a za koľko peňazí. Skúste sa tiež opýtať, či neposkytuje nejaké zľavy, respektíve za akých podmienok by vám zľavu mohol poskytnúť. Okrem týchto základných vecí sa nezabudnite opýtať dokedy na vašej svadbe za spomínanú cenu bude prítomný a čo všetko nafotí. Opýtajte sa tiež, či si účtuje niečo navyše za dopravu a samozrejme, kedy a akým spôsobom treba zaplatiť za jeho / jej služby, a aj to kedy a v akom formáte dostanete fotografie, prípadne koľko ich bude.

Aké ďalšie produkty / služby ponúka?

Fotografie sú samozrejmosťou, treba však vedieť, aké ďalšie produkty ponúka váš svadobný fotograf. Môžu to byť fotoalbumy, fotografie v elektronickej podobe, špeciálne spracovanie fotografií, foto pásiky, rámovanie fotiek a iné.

Kto vlastní práva na fotky?

Toto je veľmi dôležitá vec, ktorú sa veľa ľudí zabudne opýtať. Málokto na niečo také pred svadobným fotením myslí, ale je to naozaj podstatné. Zistite si, či budete mať práva na fotografie vy alebo váš fotograf. V niektorých prípadoch si platíte len za fotenie a fotografie sa potom kupujú zvlášť. Mali by ste si byť od začiatku istí, že naozaj viete, za čo platíte a čo budete môcť robiť s fotkami. Ak napríklad nechcete, aby sa vaše svadobné fotografie objavili na internete v rámci portfólia fotografa, určite sa dohodnite, aby ste práva vlastnili výlučne vy, prípadne spíšte zmluvu, kde bude presne uvedené na aké účely povoľujete fotografovi, aby fotky použil.

Spolupracuje s niekým?

Určite sa informujte aj o tom, či spolupracuje s ďalšími svadobnými profesionálmi alebo dodávateľmi. Možno vám bude vedieť odporučiť dobrého kameramana, s ktorým už spolupracoval na nejakých svadbách, prípadne catering, kvetinárstvo, … Za opýtanie nič nedáte.

Fotil už na mieste, kde sa bude konať vaša svadba?

Ak už na mieste, ktoré ste si zvolili pre svoju svadbu, predtým fotografoval, je to vždy plus. Pozná priestory a má predstavu, čo očakávať aj ako sa pripraviť – napríklad na špecifické svetelné podmienky. Okrem toho si môžete pozrieť fotografie z tejto udalosti a budete mať lepšiu predstavu o tom, ako dokáže tento priestor zachytiť. Ak v danom interiéri ešte nefotil, určite tam spolu zájdite a popíšte mu, ako bude miestnosť počas vášho svadobného dňa vyzerať, kde budú stoly, parket, DJ, svetlá a podobne.

Ak ide o väčšiu firmu alebo skupinu fotografov, overte si, kto vás bude fotiť!

Možno ste si porozumeli s fotografom, s ktorým práve hovoríte, ale ak pracuje pre väčšiu spoločnosť, nemusí to byť ten človek, ktorý vás bude skutočne fotiť. Dokonca to ani nemusí byť fotograf, ale manažér, ktorý fotografov zastupuje a jedná s klientmi. Určite sa teda opýtajte, či človek, s ktorým práve jednáte, pracuje sám a či je on tým fotografom, ktorý vás nakoniec bude fotiť. Ak nie, dohodnite si ešte jedno stretnutie s osobou, ktorá by vás mala reálne fotografovať.

Ako sa rieši situácia, keď sa fotografie pokazia?

Veľmi dôležitou vecou, na ktorú sa takmer nikto neopýta, je riešenie krajnej situácie – čo ak fotky nevyjdú? Môže sa stať, že sa pokazí fotoaparát, zničí film, fotky sa stratia, alebo nejako inak poškodia. Samozrejme, nie je to bežné a nechcem vás strašiť, ale stať sa môže všeličo, preto treba mať pripravený aj krízový plán. Zistite si, ako sa takáto situácia rieši, prípadne sa dohodnite na spôsobe, ako ju budete riešiť, ak by nastala a toto riešenie zahrňte do zmluvy, ktorú s fotografom podpíšete.

Profesionáli
24
Erik Ďuriš (Eriino) ...
Fotograf na svadbu
Fotograf pre najkrajšie okamihy vášho života, ktoré vám zostanú zachytené v podobe neopakovateľných záberov na ktoré budete vždy radi pozerať.
Piešťany
1
Darina a Tomas photo...
Fotograf na svadbu
Naša práca nám umožnuje nadviazať spojenie s ľudmi a ich životmi spôsobom, akým slová nedokážu. Preto milujeme čo robíme :)
Poprad

Myslite na občerstvenie

A ešte posledná maličkosť ohľadom zabezpečenia svadobného fotografa. Keďže bude s vami celý deň, myslite na to, že potrebuje aj niečo jesť a piť, preto s ním rátajte pri plánovaní svadobného menu. To isté platí aj pri ďalších profesionáloch, ktorí budú súčasťou vašej sadby celý večer – kameraman, DJ, členovia kapely, koordinátorka, atď.

Držím vám palce, aby ste si vybrali toho správneho fotografa, ktorý vám zabezpečí nádherné fotografie a ešte krajšie spomienky na váš veľký deň! 🙂

Inšpirujte sa týmito svadobnými fotografiami a nájdite si štýl, po ktorom túžite:

VIAC FOTOGRAFIÍ
Kompletný album

Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby