Výber svadobného priestoru: Tieto faktory by ste mali zvážiť

 • 14. júl 2020

Pri množstve svadobný miest, ktoré sú aktuálne k dispozícii, nie je výber svadobného priestoru tak jednoduchý.

Pri výbere miesta, kde sa bude konať svadobná hostina, je potrebné zvážiť množstvo faktorov. Aby ste sa vyhli sklamaniu, prinášame vám prehľad niekoľkých bodov, na ktoré by ste mali mať odpovede skôr, ako si vyberiete svoje vysnívané miesto svadby.

výber svadobného priestoru

Každé rozhodnutie týkajúce sa svadby hrá dôležitú úlohu pri príprave vášho veľkého dňa. Jeden z najdôležitejších faktorov je určite svadobný priestor.

Aby sme vám pomohli pri rozhodovaní, zostavili sme zoznam základných faktorov, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere svadobného miesta. Nezabudnite, že ten správny priestor by ste mali začať hľadať aspoň rok dopredu. Plánujete klasickú, bohémsku alebo rustikálnu svadbu? Aj samotný štýl svadby vám pomôže pri výbere. Pred akoukoľvek obhliadkou by ste si mali sformulovať základné otázky a vytvoriť si základný zoznam požiadaviek.

V neposlednom rade je dôležitý rozpočet. Aj keď nie všetky prvky sa točia okolo peňazí, vždy je dobré ušetriť pár EUR, napríklad na vytúženú svadobnú cestu, však?

Náš tip: Poraď sa v našom fóre – Miesto svadby

svadobný rozpočet

Výber svadobného priestoru ovplyvňuje aj svadobný harmonogram

Výber miesta bude jedným z prvých krokov pri plánovaní svadby, ktoré urobíte, takže pravdepodobne budete chcieť začať s hľadaním hneď po zásnubách. Všetko samozrejme záleží aj od vašich osobných preferencií. Tie najobľúbenejšie miesta však zvyčajne bývajú rezervované už 12 až 18 mesiacov vopred, takže čím skôr začnete, tým lepšie.

Buďte ochotní prispôsobiť dátum svadby

Keď už hovoríme o časovom harmonograme, čo je na prvom mieste? Dátum svadby alebo výber miesta konania? V konečnom dôsledku záleží na tom, čo je pre vás dôležitejšie. Výber špeciálneho dátumu svadby alebo miesta svojich snov. V tomto prípade by ste mali počítať s dvoma verziami scenára. Môže sa totiž stať, že miesto, ktoré ste našli a ktoré spĺňa všetky vaše požiadavky, bude voľné v iný deň. Zrejme bude preto potrebné obetovať magický dátum, o ktorom snívate už celé roky.

výber dátumu svadby

Majte v zálohe niekoľko priestorov

Niektoré páry dokonca vyhľadávajú dva rôzne typy miest: jedno pre slávnostný obrad a druhé pre svadobnú hostinu. Z dôvodu časového rozpätia či priestoru na presun hostí, je preto vhodné mať k dispozícii viacero možností a na záver vybrať nie len to najkrajšie miesto ale aj najpraktickejšie.

Náš tip: Nájdi svojho dodávateľa – Miesto na svadbu

miesto svadobnej hostiny

Okrem výzdoby či celkovej atmosféry daného miesta budete chcieť určite zvážiť aj jeho dostupnosť. Môžu hostia prísť autom? Budete potrebovať autobus alebo iný druh prepravy? Je ľahko dostupné vďaka navigácii? Myslite na všetkých hostí, ktorí k vám prídu napríklad aj z opačného konca krajiny. Tieto faktory sú obzvlášť dôležité najmä v prípade, ak zvolíte dve miesta. Prechod z bodu A do bodu B musí byť čo najplynulejší.

V prípade plánovania svadby je prioritou číslo jedna voľba priestoru, ktorý „zapadá do vašej vízie“. V konečnom dôsledku sa štýl vášho miesta týka aj vašej osobnej preferencie. „Klasická“ nevesta si často vyberá miesta s jednoduchým a romantickým prostredím, ako sú hotely, tanečné sály či v niektorých prípadoch kultúrne domy. No čo tak zvážiť aj kvetinovú záhradu alebo vinárstvo s panoramatickým výhľadom? Možností je naozaj nekonečne veľa.

svadobná hostina vonku

Nezabudnite na kapacitu priestoru

Kapacitné limity môžu ovplyvniť výber miesta konania svadby. Každému je jasné, že nie je možné zmestiť 300 ľudí do priestoru, ktorý je určený len pre 150 ľudí. Niekedy to však býva aj naopak. Najväčšou chybou, ktorú klienti pri výbere priestoru robia, je to, že si v skutočnosti vyberajú pre svoj počet hostí príliš veľký priestor. Hostia sa následne necítia tak útulne a priestor stráca na romantike a intimite.

Rozpočet pre výber svadobného priestoru a výhodné balíčky

Verte nám, nechajte si vo svojom rozpočte aj určitú rezervu. Občas sa totiž stáva, že výber svadobného priestoru vás zavedie k dokonalému miestu, ktoré však bude stáť napríklad aj o 1000 EUR viac, ako ste pôvodne plánovali.

Čo nás privádza k výberu rôznych balíčkov. Niektoré priestory totiž ponúkajú kompletný balíček, od jedla, nápojov, až po personál.  Ak vaše miesto takýto balík neponúka, očakáva sa, že na pokrytie všetkých požiadaviek vyskočia náklady aj o 40-50%. Nezabudnite sa opýtať aj  otázky, ako napríklad: „Aká je minimálna cena jedla a nápojov, aké sú poplatky za vlastné nápoje či koláče a aké ďalšie poplatky budete od nás vyžadovať?“

Náš tip: Opýtaj sa vo fóre – Svadobné menu

jedlo na svadbe

Máte otázky, na ktoré ste ešte nenašli odpoveď, prípadne majú nevesty vo vašom okolí skúsenosti, ktoré sme v našom prehľade neuviedli? Napíšte nám dole do komentárov.

Zdroj foto: iStock

Autor článku: Michaela Recht

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe