Jarná svadba (3): Výhody a nevýhody jarnej svadby

 • 31. mar 2016

Obdobie jari má v sebe zvláštne čaro. Prináša so sebou nový život, spev vtákov, vôňu kvetov a hrejivé slnečné lúče, ktoré nás napĺňajú pozitívnou energiou. Obdobie, kedy definitívne utíchnu mrazivé, snehové fujavice, ale slnko ešte nehreje na maximum, je pre vstup do manželstva ideálnou voľbou.

Či už sa rozhodnete sobášiť v posledných stopách snehu, počas prvých marcových dní alebo pod rozkvitnutými čerešňami na konci mája, veríme, že vaša svadba bude krásna, romantická a nezabudnuteľná.

Výhody jarnej svadby

Rozkvitnutá príroda plná farieb

Okrem slnečných lúčov a dobrej nálady prináša jar i celé spektrum farieb. Rozkvitnuté stromy, farebné kvety, blankytná obloha a svieža, zelená tráva, rozžiaria svadobnú výzdobu a dotvoria romantickú atmosféru.

Sezónne kvety

Narcisy, tulipány či konvalinky sú typickými jarnými kvetmi. Keďže v našich končinách kvitnú len chvíľku, bola by škoda nevyužiť toto obdobie a nezakomponovať spomínané rastlinky do svadobných kytíc a do jarnej svadobnej výzdoby. Ideálne je, ak je celá svadba ladená v jednom štýle a motívy jari sa vyskytujú v podobe kvetinových aplikácii na svadobných šatách, tortách i na svadobných pozvánkach.

Ďalšou nezanedbateľnou výhodou jarnej svadby je, že počas týchto mesiacov sú kvety kvitnúce na Slovensku cenovo dostupnejšie.

Príjemné počasie

Napriek tomu, že v dnešnej dobe nie je vôbec ničím výnimočným, ak ortuť teplomerov stúpa do letných výšin už koncom mája, marec, apríl a máj, sú stále považované za príjemné, teda ani príliš chladné a ani príliš horúce mesiace. V jarnom období teda s vysokou pravdepodobnosťou nebudete potrebovať kožúšok a čižmy, ale zároveň vám ani nebude stekať pot po chrbte a vaše zákusky zostanú počas celého dňa stuhnuté a svieže.

Svadba pod holým nebom

Príjemné jarné dni, už väčšinou dovoľujú romantickú svadbu pod holým nebom. Napriek tomu, že predstava oddať sa jeden druhému s jarným vánkom vo vlasoch, za ľúbezného štebotu vtákov je nádherná, treba myslieť i na plán B, aby ste sa v prípade, že počasie nevyjde podľa vašich predstáv, mohli presunúť do suchého a teplého interiéru.

Experimentovanie s farbami

Azda žiadne iné obdobie nie je také vhodné na experimentovanie s farbami ako jar. V jarnej svadobnej výzdobe, sa nemusíte báť siahnuť po žltých, hráškovo-zelených, marhuľových, či fialových obrusoch, svietnikoch či kvetináčoch.

Romantické fotografie

Pokiaľ vám to počasie dovolí, nenechajte si ujsť fotografovanie na typicky jarných miestach, akým je napríklad čerstvo prebúdzajúci sa les alebo pestrofarebná lúka. Rozkvitnuté čerešne, voňavý orgován, či nádherný zlatý dážď budú ideálnym pozadím na vašich svadobných fotografiách.

Tematická svadba

Mnohé mladé dvojice túžia po originálnom svadobnom dni, ktorý by odzrkadľoval ich charakter a štýl. Hitom posledných rokov, sú preto dokonale premyslené a zladené, tematické svadby. Jarná tematická svadba je vďaka množstvu jarných motívov a širokej palete farieb, obľúbenou voľbou. Ústredným motívom jarnej svadby, môžu byť vtáčiky, motýle alebo farebné kvety. Tieto motívy, môžu byť zakomponované na svadobných pozvánkach, na svadobnej torte, na etiketách fliaš, či na darčekoch pre hostí (napríklad farebne ozdobené medovníky v tvare kvetov, s menami novomanželov a dátumom sobáša).

Nevýhody jarnej svadby

Každé ročné obdobie so sebou prináša svoje pozitíva i negatíva. Poďme sa teraz pozrieť na menej príjemnú stránku jari.

Premenlivé počasie

Počasiu sme sa v tomto článku už venovali. Príjemné jarné slnečné lúče môže veľmi rýchlo vystriedať studený dážď, či dokonca posledné snehové vločky. Napriek tomu, že v porovnaní s inými ročnými obdobiami, je jarné počasie premenlivejšie a nestálejšie, modrá obloha bez jediného mráčika sa nedá zaručiť ani v lete, v jeseni, či v zime.

Alergie

Alergiou na peľ v súčasnosti trpí takmer štvrtina obyvateľstva. Pokiaľ i vy patríte do tejto menej šťastnej skupiny obyvateľstva, jarnej svadbe by ste sa mali vyhnúť. Inak hrozí, že miesto svadobnej zábavy budete kýchať a utierať si kotúľajúce sa slzy z peľom podráždených očí.

V prípade, že sa pre jarnú svadbu rozhodnete aj napriek alergii, usporiadajte svadobnú hostinu v klimatizovaných, interiérových priestoroch a vyvarujte sa silne aromatickým kvetom, akým je napríklad orgován, ľalia alebo hyacint.

Obdobie pôstu

Popolcová streda odštartuje pred Veľkou nocou štyridsaťdňový pôst. Veriaci si v tomto období pripomínajú utrpenie, ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Krista. Keďže sa kresťania počas pôstu dobrovoľne zriekajú hostín, osláv a tanečných zábav, mali by ste s cirkevným sobášom počkať až do skončenia pôstneho obdobia.

,,Svadba v máji, do roka máry“

Táto ľudová povera straší zaľúbencov už od nepamäti. Napriek tomu, že väčšina moderných zaľúbencov sa nad touto poverou len pousmeje, štatistiky dokazujú, že v niektorých regiónoch sa počas mája rozhodne do manželstva vstúpiť menej párov ako v iných mesiacoch. Spomínané ľudové povery vychádzajú z predpokladu, že sa novomanželom podarí splodiť potomka už počas svadobnej noci. Ak by tomu bolo tak, dieťatko sa narodí vo februári, teda v období tuhej zimy, čo môže ohroziť jeho, aj matkin zdravotný stav. Napriek tomu, že v dnešnej dobe sa už februárovej zimy nemusíme báť, strach z ľudovej povery pretrváva.

Svadobná sezóna – drahšia svadba

Napriek negatívam, ktoré jarné obdobie môže priniesť, stále platí, že marec, apríl a máj, patria k obľúbeným svadobným mesiacom. Keďže ide o ,,začiatok hlavnej svadobnej sezóny“, svadobné šaty, priestory i catering, je potrebné rezervovať v dostatočnom časovom predstihu. S vysokým záujmom samozrejme rastú i ceny, takže treba rátať s tým, že v porovnaní so zimnými mesiacmi, bude jarná svadba o čosi drahšia.

Každé ročné obdobie má svoje čaro. V prípade, že milujete vôňu kvetov a pestré, jarné farby, nenechajte sa vyššie uvedenými negatívami odradiť. Hoci každá nevesta chce, aby bol jej veľký deň dokonalý, nezabudnite na to, že svadba je len jedno popoludnie. Dôležité je, aby bol rozkvitnutý a veselý, celý ďalší, spoločný život :).

Zopár jarných svadobných inšpirácií:

VIAC JARNÝCH INŠPIRÁCIÍ
Kompletný album

Autor článku: Michaela Forrová / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby