Ani vy sa neviete rozhodnúť pre tú pravú výzdobu a dekorácie na svadobný stôl?

  • 3. apr 2017
  • Michaela Forrová
  • isifa / Shutterstock

Výzdoba svadobných stolov je dôležitou súčasťou svadobnej výzdoby. Asi každá nevesta túži po kompaktnej, ucelenej svadobnej výzdobe, ktorá pôsobí elegantne a slávnostne.

Výzdoba svadobných stolov by mala korešpondovať s ostatnou výzdobou. Pedantnejšie nevesty môžu dokonca zladiť svoju svadobnú kyticu s kvetmi vo vázach umiestnených na slávnostných stoloch.

Obrus

Jednou z hlavných dekorácií, ktorá by na svadobnom stole rozhodne nemala chýbať, je slávnostný obrus. Obrus môže byť vyrobený z rozličného materiálu a môže mať rôznu farbu či štruktúru.

K vidieckej svadbe sa skvele hodí biely bavlnený obrus s výšivkou s ľudovým motívom, na svadbu v prírode zase biely obrus so štólou z vrecoviny a na zámockej svadbe nesmú chýbať luxusné, hodvábne obrusy.

Obrusy môžete kombinovať s farebnými šifónovými štólami či menšími farebnými obrúskami.

Profesionáli
112
Svadobné a dekoračné...
Výzdoba a dekorácie
Chiavari stoličky, okrúhle stoly, klubové taniere,...
Myjava
0
Decoration Passion
Výzdoba a dekorácie
Decoration Passion sa zaoberá prenájmom dekorativn...
Bratislava

Jedálenský servis

Keďže pri svadobných stoloch sa budú hostia stretávať predovšetkým pri podávaní chutného svadobného menu, na stoloch nesmú chýbať poháre na vodu a alkohol, taniere, vidličky, lyžičky, nože a servítky.

V tomto prípade taktiež platí, že druh jedálenského servisu je vhodné prispôsobiť celkovému štýlu svadby. K obrusom s výšivkou s ľudovým motívom môžete zvoliť klasické ,,cibuláky“ a na hodvábnych obrusoch naopak vynikne snehobiely porcelán a strieborný príbor.

Príbor nemusí byť len klasicky rozložený okolo taniera, ale môžete ho naaranžovať do ozdobných, látkových vrecúšok.

Efektným detailom sú i zrolované servítky alebo bavlnené obrúsky obviazané farebnou alebo metalickou brošňou.

Kvety

Kvety sú neodmysliteľnou súčasťou každej svadby. Kytice na svadobných stoloch by nemali byť príliš veľké, aby hosťom nezavadzali, a v prípade, že sedia oproti sebe, nebránili v komunikácii.

Vhodné nie sú ani príliš aromatické kvety, ako napríklad orgován, ktorý môže hosťom trpiacim alergiou na peľ poriadne znepríjemniť svadobnú zábavu.

Napriek tomu, že vám kvetinová výzdoba odkrojí nezanedbateľnú časť zo svadobného rozpočtu, odporúčame vám siahať výlučne po živých kvetoch. Ak však trpíte alergiou a vôňa živých kvetov vám spôsobuje zdravotné problémy, umelým kvetom sa pravdepodobne nevyhnete.

Ideálne je, ak sa rozhodnete vyskladať svadobnú výzdobu zo sezónnych kvetov. Na jednej strane vás výzdoba vyjde lacnejšie a na druhej strane sa nebudete musieť báť, že vám skoré jarné kvietky počas tridsaťstupňovej letnej ,,garden svadby“ uvädnú už počas svadobného obradu.

Kvety môžu byť naaranžované vo vázach (v súčasnosti sú populárne predovšetkým štíhle, vysoké sklenené vázy s prevísajúcimi kvetmi), vo farebných kvetináčoch alebo v ručne zdobených nádobkách, akými sú napríklad sklenené fľašky s hrdlom obviazaným špagátom.

Aktuálnym trendom sú i kvety naaranžované v krhličkách, v plechových vedierkach pastelovej farby či v kovových nádobách s vintage vzhľadom.

Okrem kvetov vo vázach sú často používanou dekoráciou i lupene kvetov voľne rozsypané po stole.

Sviečky

Svetlo sviečok v svadobnej sále vytvára neopakovateľnú atmosféru. Podľa veľkosti stolov môžete zvoliť väčšie, napríklad 3 alebo 5-ramenné svietniky, alebo môžete stoly ozdobiť len maličkými čajovými sviečkami umiestnenými v malých sklenených mištičkách.

Hitom posledných svadobných sezón sú malé lampášiky z dreva alebo kovu.

Farba svietnikov i sviečok by taktiež mala ladiť s ostatnou výzdobou. K bielo sivej svadobnej výzdobe sa napríklad hodia strieborné svietniky, k béžovej výzdobe zase svietniky zlatej alebo bronzovej farby.

Ak patríte medzi zručnejšie nevesty, ktoré si časť svadobnej výzdoby vyrábajú vlastnoručne, môžete si vyrobiť svietnik presne podľa vášho gusta. Budete k tomu potrebovať len farebnú soľ, ktorú nasypete do sklenených pohárov a na vrch položíte čajovú sviečku.

Menovky pre hostí

Aby pri usádzaní svadobných hostí nenastal chaos, nemali by na stoloch rozhodne chýbať menovky.

V tomto prípade sa fantázii medze nekladú a môžete si vybrať menovky v podobe papierovej kartičky alebo v podobe sladkého medovníčka s menami hostí. Pokiaľ si menovky pre hostí plánujete vyrobiť sama, skvelým nápadom sú papierové lístky vsunuté do korkových štupľov či meno napísané na vlajočke zapichnutej do chutných kokosových guliek.

Ekonomicky výhodnou alternatívou je i spojenie menovky a darčeka pre daného hosťa do jedného, napríklad v podobe menovky uviazanej na malú fľaštičku domáceho alkoholu, menovky nalepenej na malom poháriku domáceho medu alebo meno hosťa vyryté do dreveného srdiečka.

Stoličky

K stolom neodmysliteľne patria i stoličky, ktoré by taktiež nemali zostať neozdobené. Mnohé svadobné agentúry požičiavajú slávnostné návleky na stoličky.

Okrem bielych návlekov môžete stoličky dozdobiť rôznymi farebnými stuhami či mašľami. Na zadnú časť operadla môžete priviazať menšie plátenné vrecúška s malými kytičkami alebo malú drevenú ozdobu.

Stoličky pre nevestu a pre ženícha môžu byť ozdobené špeciálnymi návlekmi či tabuľkami s nápisom NEVESTA – ŽENÍCH, PÁN-PANI alebo vtipnou animáciou.

Možností, ako ozdobiť svadobný stôl, je nekonečne veľa. Niekto preferuje jednoduchšiu výzdobu a niekto naopak sníva o množstve doplnkov a dekorácií.

Napriek tomu, že i v tomto prípade platí známe príslovie „proti gustu žiaden dišputát“, pri vymýšľaní a organizovaní svadobnej výzdoby nehľaďte len na jej estetickú stránku, ale myslite i na jej praktickosť. Príliš veľa dekorácií na svadobnom stole môže personálu spôsobiť problém pri podávaní jedla a odnášaní použitého riadu a môžu byť rušivé i pre samotných hostí.


Komentáre

    Pridaj príspevok