Originálna svadobná zábava – ako na to?

 • 23. jún 2016
 • Veronika Červenská
 • isifa/Shutterstock

Aká by to bola svadba, na ktorej by nebola zábava? Svadba a zábava idú odjakživa dokopy. Svadba je jedinečný a šťastný okamih v životoch dvoch zaľúbených ľudí, ale tiež ich rodiny a známych. Aj vy rozmýšľate, akú zábavu zvoliť, aby sa páčila všetkým svadobčanom a tiež vám? My vám radi poradíme.

História svadobnej zábavy

Svadobná zábava, alebo inak veselica, sa usporadúva pre účastníkov svadby, teda svadobčanov. Už v minulosti zahŕňala spev, hudbu, nepochybne aj tanec, reči a vinše, rôzne hádanky, žarty a medzi svadobčanmi tak veľmi obľúbené hry, dramatické scénky či rôzne iné vystúpenia v maskách. Jemným erotickým obsahom zábavy sa mala docieliť plodnosť mladého páru. Svadobná tanečná zábava sa väčšinou odohrávala v izbe, humne či v miestnej krčme. Zvykom však bolo, že sa na nej mali zúčastniť všetci ľudia z dediny.

Tradičná svadobná zábava zvyčajne obsahuje rôzne hry a program. Ide napríklad o metlový tanec, klobúkový tanec, stoličkový tanec, balónový tanec, tanec s nevestou, tanec s dámou na rukách, tiež o mladomanželský test a nechýba ani sľub svokier či svadobná tombola. Zábava a program býva väčšinou organizovaný DJ-om alebo starejším.

Dilema – zábava s DJ-om či so živou hudbou?

Jedno z ťažších rozhodnutí pri plánovaní svadobnej zábavy je, či si objednať DJ-a alebo živú hudbu v podaní kapely.

DJ na svadbe

Výhodou bude pravdepodobne vo väčšine prípadoch nižšia cena ako pri živej kapele. Ak sa rozhodnete pre DJ-a, dopredu si s ním preberte hudbu, ktorú chcete aby hral. Nie je nič horšie alebo gýčová zastaraná hudba, ktorú nemáte práve v láske a musíte ju počúvať na vašej svadbe.

DJ-ovi môžete pomôcť zostaviť taký playlist, s ktorým budete spokojní vy, ale i svadobčania. To zaručí, že zábava bude taká, ako sa patrí.

Živá hudba na svadbe

Živá hudba má jednoznačne svoje čaro. Každá kapela má svoj jedinečný prejav, ktorý dokáže zabaviť a zaujať poslucháčov. Svadobčania si môžu užívať emócie jednotlivých muzikantov, ktorí si hranie rozhodne užívajú a tieto emócie sú častokrát v dobrom slova zmysle nákazlivé.

Ak sa rozhodnete pre kapelu, zaujímajte sa aj o to, či počas prestávok medzi hraním zvyknú púšťať hudbu podľa vášho želania. Nie je totiž veľmi príjemné, ak je zábava v plnom prúde a kapela si práve vtedy dá prestávku a prestane úplne hrať, parket sa vyprázdni a zábava stagnuje. Snažte sa, aby ste boli s hudbou spokojní najmä vy, pretože ak budete spokojní vy, tak budú spokojní aj svadobčania. Nie je totiž možné, aby ste v hudobnom vkuse vyhoveli každému jednému svadobčanovi. Ak je však zábava dobrá, tak ani jeho nie veľmi obľúbená hudba ho nerozhodí.

Originálna a moderná svadobná zábava

Nemusíte sa za každú cenu držať tradičnej štruktúry svadobnej zábavy. Poradíme vám pár trendových „vychytávok“, ktoré môžu vašu svadbu ozvláštniť, rozprúdiť a umocniť pekné spomienky.

1. Video prezentácia fotografií na plátno

Tento doplnok svadobného programu dokáže krásne spestriť každú svadbu. Fotografie mladomanželov od dôb, kedy sa spoznali až po súčasnosť vyčaria úsmev na tvárach svadobčanov, ktorí môžu byť tiež ich súčasťou. Video prezentácia spríjemní svadobný program, no nemala by byť príliš dlhá a najvhodnejšie ju je púšťať napr. počas večere či fotenia po obrade.

2. Vystúpenie v podaní mladomanželov

Fantázii sa medze nekladú – aj vy si môžete pripraviť malé prekvapenie pre vašich známych a blízkych v podaní malej scénky či tanečného vystúpenia. Svadobčania to určite nebudú čakať, milo ich prekvapíte a zároveň sa môže spustiť zábava. Vystúpenie si taktiež môže nacvičiť aj len jeden z vás – napríklad nevesta s družičkami (alebo opačne) a prekvapiť tak svoju polovičku.

3. Svadobná fotobúdka

Originálnou novinkou na svadbách je možnosť prenajatia si fotobúdky, ktorá zabaví svadobčanov a zabezpečí vtipné momentky. O všetko potrebné okolo nej sa postará tím profesionálov. Samozrejmosťou sú hneď po odfotení aj fotopásiky, ktoré môžu obsahovať meno ženícha a nevesty alebo rôzne svadobné priania. Dostanete aj fotoalbum, ktorý je pripravený z týchto fotografií. Zábava pri fotení je zabezpečená aj vďaka rôznym rekvizitám.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

4. Balónová pošta

Či už to budú balóniky zo svadobnej výzdoby alebo balóniky určené len na svadobnú zábavu, môžu poslúžiť na ďalší originálny program.

Dopredu si pripravte pohľadnice s vašou adresou a vyzvite svadobčanov, aby na ne napísali nejaký záväzný darček s ich podpisom (napr. že vám takto o rok zaplatia večeru vo vašej obľúbenej reštaurácii). Každý si svoju pohľadnicu pripevní na balónik a tie sa vypustia von. V prípade, že sa skutočne dostane niektorá z pohľadníc k svadobčanom naspäť, tento prisľúbený darček sa musí splniť.

5. Vypúšťanie lampiónov šťastia

Tento zvyk je čím ďalej tým obľúbenejší aj na Slovensku. Pochádza z Thajska, kde ich ľudia vypúšťajú pri všetkých ceremóniách. Okrem oválnych či okrúhlych tvarov sa lampióny vyrábajú aj v tvare srdca, ktoré ako symbol jednoznačne patrí ku každej svadbe.

Každý si na ne môže napísať svoje želanie a po zapálení parafínového knôtu sa naplnia vzduchom a vyletia do neba. Nezabudnite, že najkrajšie sú, keď sa vypustia po zotmení všetky naraz.

Profesionáli
1
Plavuchovci = Cimbal...
Hudobné kapely
Top Svadba s prvkami folklóru. Nakombinujte si svadbu podľa predstáv a my sa postaráme o pohodlný priebeh.
Bratislava
6
DJ & harmonikár skve...
Hudobné kapely
Ponúkame reprodukované a živé hudobné produkcie na svadby, plesy, rodinné oslavy, stužkové a iné slávnostné udalosti. Ozvučovanie. www.svadbapresov.sk
Celé Slovensko

Aby bola zábava taká, ako má byť a aby bolo všetko v poriadku, hry a svadobný program si nezabudnite dopredu prichystať a naplánovať. Môžete tým poveriť aj niekoho z vašich priateľov, ktorému zábava nie je vzdialená. Zábava však nemusí byť úplne dokonale naplánovaná do posledného detailu presne na minútu, takto sa môže vytratiť celá spontánnosť a nastúpi na rad strojenosť. Svadobná zábava má byť spontánna a prinášať radosť všetkým zúčastneným svadobčanom.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe