6 tipov, ako zabaviť deti na svadbe

 • 13. dec 2018
 • Natália Kúšiková
 • iStock

V prípade, že plánujete svadbu ako veľkú rodinnú udalosť s množstvom hostí, deťom sa zrejme nevyhnete. Ako im zabezpečiť spoľahlivý program tak, aby sa zabavili ako oni, tak aj ich rodičia?

Mladšie deti jednoducho nevydržia dlhší čas bez pohybu, počítajte teda s tým, že počas hostiny nebudú sedieť poslušne na mieste. Keď sa stretne viac detí v rovnakom veku, spoločným hrám a vystrájaniu sa nedá predísť. Myslite teda na svojich hostí a na seba, z ustavičného kriku detí môžete byť rýchlo otrávená. Našťastie sa tomu dá jednoducho predísť.

Deti nechápu, aká dôležitá je pre vás vaša svadba. Oni len vidia, že musia byť pekne oblečené a poslúchať rodičov, ktorí im častejšie ako zvyčajne prikazujú, aby boli ticho. Pre deti je to nepochopiteľné, keďže sa počas svadby často ocitnú v neznámom prostredí, ktoré túžia preskúmať.

Kam ich usadiť?

Deti spravidla usádzame vedľa alebo medzi ich rodičov. Pri najmenších deťoch zabezpečíme detské jedálenské stoličky a snažíme sa posadiť ich bližšie k ľuďom, ktorých poznajú. Priveľa neznámych ľudí môže spôsobiť, že sa malé dieťa rozplače. Závisí to však od povahy dieťaťa.

Ak máte na svadbe staršie deti, môžete ich posadiť vedľa seba, určite sa budú mať o čom rozprávať. Ak máte okrúhle stoly, môžete jeden stôl vyčleniť samostatne iba deťom, avšak musíte zabezpečiť dozor.

Deti počas obradu

Najlepší spôsob, ako zaujať deti, je zapojiť ich do svadobných tradícií. Počas svadobného obradu môžu zohrať dôležitú úlohu. Menšie dievčatká môžete poveriť rozhadzovaním lupeňov po uličke, chlapec vám môže priniesť obrúčky, ďalšie deti vám môžu niesť vlečku. Dokonca môžu prejsť uličkou ako vaše družičky a družbovia.

Do čoho ich obliecť?

Malé dievčatká v bielych nadýchaných šatičkách s kvetmi vo vlasoch síce vyzerajú rozkošne, ale rozhodne sa necítia pohodlne. Ak nechcete mať na fotkách ich znechutené tváričky, netrvajte na príliš formálnom oblečení. Ak budú deti družičkami, môžete im kúpiť vzdušné šaty v rovnakej farbe. U chlapcov by vám mohla stačiť košeľa a elegantné nohavice bez saka či motýlika.

S účesom pre deti sa nenamáhajte, nevydrží im dlhšie ako hodinu. Malé družičky môžete ozdobiť kvetinovými čelenkami, ale najskôr sa spýtajte rodičov, či to deťom nebude vadiť a ako dlho im to vôbec na hlave vydrží.

Aj deti sa chcú zabaviť

Po niekoľkých tanečných kolách si mnohí tanečníci radi doprajú malú prestávku. Čo tak požiadať DJ-a, aby zahral zopár piesní pre deti? Počas piesne si tanečníci odpočinú a potom sa môžu opäť venovať tancu. Ak máte na parkete viac miesta, deti si pokojne môžu zatancovať spolu s vami. Nie je však dobré nechávať ich na parkete bez dozoru, aby nedošlo k úrazu.

Tip: Pri vymýšľaní aktivít pre deti nezabúdajte na to, že stredobodom svadby má ostať nový manželský pár, nie deti. Preto sa vyvarujte tým aktivitám, pri ktorých budú deti príliš vyžadovať pozornosť rodičov.

Kto dá na ne pozor?

Profesionálny animátor pre deti je jednou z možností, ako ich zabaviť a zabezpečiť im program. Avšak, odporúčame ho zabezpečiť len v prípade, že máte na svadbe naozaj veľa detí. Menej detí zvládne aj šikovný člen rodiny. Nejaký čas pred svadbou navštívte alebo obtelefonujte jedného alebo dvoch členov rodiny, o ktorých viete, že majú kladný vzťah k deťom a nerobilo by im problém dozrieť na ne počas svadby.

V žiadnom prípade nežiadajte nikoho z hostí v deň svadby, aby sa postaral o deti. Môže to byť pre ne nepríjemným prekvapením, radšej o to požiadajte nejaký čas vopred. Nezabúdajte na to, že rodiny s deťmi zvyčajne odchádzajú zo svadby skôr, pretože deti sú zvyknuté chodiť skôr spať. Ak máte svadbu v hoteli, môžete zabezpečiť pre deti izbu, aby si mohli odpočinúť, ale nezabudnite, že opäť budú potrebovať dozor.

Ktoré aktivity zvoliť?

Pamätajte, že výber aktivít závisí najmä od veku pozvaných detí. To, čo baví malé deti, nemusí baviť tie staršie. Nasledujúce aktivity sú vhodné pre deti takmer každého veku:

 • Detský kútik (S omaľovánkami, hračkami, rozprávkovými knihami…).
 • Kúzelník /klaun (Jeho predstavenie zabaví malých aj veľkých. Vystúpenie nemusí byť dlhé, ale naplánujte ho krátko po jedle, kým je ešte pozornosť detí aktívna.).
 • Fotenie (Deti môžu byť krásnou súčasťou svadobných fotografií. Navyše im to vyplní čas.).

 • Spoločenské hry (Na samostatný stôl ďalej od tanečného parketu uložte pexeso, karty alebo spoločenské hry, o ktorých viete, že ich deti poznajú.).
 • Candy bar (Deti určite zabaví ochutnávanie rôznych sladkostí a cukroviniek. Candy bar nezabudnite otvoriť až po jedle. Vybavte ho rôznymi druhmi cukríkov a malých sladkostí.).
 • Balóny.
 • Bublifuky (Zabezpečte dostatok bublifukov – deti vám môžu vyfukovať bublinky pri vychádzaní z kostola alebo na svadobnom fotení.).

Tip: Ak patríte medzi nevesty, ktoré si deti na svadbe jednoducho neželajú, povedzte to pozvaným hosťom priamo, ale slušne a hlavne v dostatočnom predstihu, aby mali dosť času zabezpečiť niekoho, kto im ich postráži v čase ich neprítomnosti. Pripravte sa však na to, že nie všetci hostia budú mať pochopenie pre vaše rozhodnutie mať svadbu bez detí. Môže sa stať, že neprídu nielen deti, ale aj ich rodičia. Aby ste predišli zbytočným konfliktom, vysvetlite hosťom rozumné dôvody, prečo odmietate účasť detí na vašej svadbe.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby