Sprievodca svadobnými štýlmi: Záhradná svadba

 • 2. mar 2017
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Existuje mnoho svadobných štýlov a každý z nich má niečo do seba. Po tom, ako ste sa rozhodli, kedy bude vaša svadba, prichádza na rad ďalšia neľahká úloha – rozhodnúť sa, kde sa svadba uskutoční. Povedať si svoje áno pod holým nebom, v krásnom prostredí a s vydareným počasím je túžbou stále viac a viac neviest.

Okrem exotickej plážovej svadby je vonkajšie prostredie typické aj pre záhradnú svadbu, ktorej sa budeme venovať aj my.

Očarujúci svadobný štýl

Záhradná svadba je vhodná najmä pre nevesty, ktoré obľubujú romantiku. Ako to už z názvu vyplýva, je typická tým, že sa uskutočňuje v záhrade, teda pod holým nebom. Väčšinou však nejde o typickú záhradu, častejšie sa stretávame s tým, že sa záhradná svadba uskutočňuje v otvorenom priestranstve, v parku hotela, pri historickom zámku či kaštieli.

Záhradná svadba je zväčša poloformálnou svadbou, ktorá sa uskutočňuje vo viacerých ročných obdobiach – na jar, v lete a tiež na jeseň.

Jarná záhradná svadba

Záhradná svadba na jar má svoju neopísateľnú atmosféru aj vďaka jej sviežosti z čerstvo rozkvitnutých stromov či kvetov. Dôraz sa pri nej kladie na jemné dekorácie a detaily najmä v pastelových farbách. Jar je však typická mierne premenlivým počasím, ktoré je v tomto prípade značnou nevýhodou, keďže počasie sa objednať len tak nedá.

Letná svadba na záhrade

Leto je pre záhradnú svadbu ako vyšité. Počasie už nie je tak premenlivé ako v iné ročné obdobia a počas neho zvyknú byť teplé večery, ktoré určite oceníte aj počas svadobnej zábavy. Svadobná výzdoba na letnej svadbe sa vyznačuje hravosťou a pestrofarebnosťou, presne takou, akou sa vyznačuje aj samotné leto.

Jedným z úskalí letnej záhradnej svadby však môžu byť tropické horúčavy či letné búrky. Preto treba rátať aj s dostatkom chladiacich boxov na torty, zákusky či zmrzlinu a tiež s altánkami či inými prístreškami.

Jesenná svadba vonku

Jesenná záhradná svadba sa vyznačuje rôznymi variáciami v dizajne, najmä v kvetinovej výzdobe, ale tiež samotným pestrofarebným prostredím. Krásne sfarbené stromy dávajú záhradnej svadbe nezabudnuteľný zážitok a fotografie zo svadby vyzerajú prinajmenšom zaujímavo.

Jednou z najväčších nevýhod jesennej záhradnej svadby je však veľmi premenlivé jesenné počasie sprevádzané búrkami či silným vetrom.

Výhody záhradnej svadby

Záhradná svadba ponúka hneď niekoľko výhod:

• svadobná hostina na záhradnej svadbe ponúka jedinečný zážitok v netypickom a originálnom prostredí, • pri záhradnej svadbe neexistujú žiadne časové obmedzenia, • pre kreatívne páry poskytuje možnosť vytvoriť si unikátny svadobný štýl a obrad presne podľa svojich predstáv, • tiež dostatok čerstvého vzduchu počas celej svadby a • neopísateľnú nočnú romantickú atmosféru.

Na tieto svadobné dekorácie nezabudnite

Záhradná svadba je už sama o sebe veľmi pekná, keďže sa odohráva v prírodnom prostredí, ktoré má svoje jedinečné čaro. Hlavnou súčasťou dekorácie každej záhradnej svadby by však mal byť kvetinový oblúk či baldachýn so stužkami alebo napr. brečtanom, pod ktorým si poviete svoje áno.

V svadobnej výzdobe by samozrejme nemali chýbať kvety či stuhy uviazané medzi stromami. Nezabudnite však aj na svetlá, ktorých bude s pribúdajúcimi nočnými hodinami treba stále viac. Neopísateľnú nočnú atmosféru najkrajšie dotvoria lampióny alebo malé žlté svetielka na reťaziach, ktoré sa dajú umiestniť či už na stromoch medzi konármi alebo kdekoľvek inde a dokážu vytvoriť krásnu romantickú atmosféru.

Dokonalá záhradná svadba si vyžaduje aj množstvo sviečok, ktoré tiež podčiarknu svadobnú atmosféru. V predaji sú dokonca aj sviečky odpudzujúce hmyz, ktoré by na záhradnej svadbe rozhodne nemali chýbať.

Súčasťou svadobnej výzdoby by mali byť aj praktické prvky, akými sú rôzne altánky či prístrešky a možno tiež deky v prípade nepriaznivého počasia. Záhradná svadba sa však uskutočňuje v prevažnej väčšine prípadov v letných mesiacoch, kedy aj počasie hrá s vami a nie proti vám.

Svadobné menu na záhradnej svadbe

Záhradná svadba si vyžaduje aj úpravu svadobného menu. Najlepším riešením je zvolenie si alternatívy v podobe švédskych stolov. Švédske stoly nikoho neurazia a každý si príde na svoje, okrem iného sa nebude plytvať jedlom, keďže nie každý je schopný zjesť veľké porcie podávané na svadbách v reštauráciách.

V prípade, že sa vaša záhradná svadba bude niesť v uvoľnenejšom duchu, môžete použiť aj plastový riad s rôznymi svadobnými dekoráciami, ktorý vám zabezpečí rýchlejšie upratovanie po svadbe.

Svadobné šaty a oblečenie na záhradnej svadbe

Svadobné šaty nevesty na záhradnej svadbe sú väčšinou jednoduchého, menej formálneho, strihu, ušité z ľahkého materiálu, keďže aj samotná svadba je poloformálnou.

Záhradná svadba má pár špecifík aj čo sa týka oblečenia nielen novomanželov, ale aj svadobčanov. Najmä dámy je potrebné upozorniť, že svadba bude vo vonkajšom prostredí a vo vysokých opätkoch by sa im len ťažko tancovalo či kráčalo. Je to však pozitívna správa, keďže ich na druhý deň nebudú bolieť nohy. Páni to majú jednoduchšie, keďže svoje oblečenie nemusia meniť – elegantné topánky, oblek a košeľa je na mieste aj na záhradnej svadbe.

Na konci takejto krásnej záhradnej svadby môžete do neba vypustiť so svadobčanmi lampióny šťastia, ktoré váš svadobný deň krásne zavŕšia…

Ďalšie inšpirácie pre záhradnú svadbu:

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby