10 svadobných zvykov zo zahraničia, ktoré sa udomácnili aj u nás

 • 18. sep 2017
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

Chcete tradičnú slovenskú svadbu? V tom prípade zabudnite na candy bar, hádzanie ryže, či rozbíjanie taniera. Všetky tieto a iné zvyky sa totiž do našich tradícii, takpovediac, prikradli. Vnímame ich ako slovenské zvyky, no v skutočnosti majú korene za našimi hranicami.

1. Candy bar

Candy bar, nazývaný aj “sladký stolík”, sa čoraz častejšie stáva neodmysliteľnou súčasťou slovenských svadieb. Je to samostatne stojaci stolík plný sladkých dobrôt a ozdôb. „Sweet table“ sa dá krásne zladiť s farebnou a štýlovou škálou na svadbe, ozdobiť kvetmi, sviečkami, nápismi a inými dekoráciami. Zrejme preto si získal takú obľubu aj u nás.

2. Flower girls

Aj vy budete mať na svadbe malé roztomilé dievčatká, ktoré obsypú lupeňmi kvetov svadobnú uličku? Nuž, táto rozkošná tradícia pochádza z Anglicka. Malé družičky majú podobné šaty ako nevesta, aby jej, podľa tradície, nepokazili šťastie. Lupene kvetov symbolizujú krásny a šťastný život novomanželov.

3. Farebné svadobné šaty

Biele svadobné šaty sú v súčasnosti pre mnohé nevesty nuda. Siahajú po odvážnych farbách a vzoroch. Príkladom sú im nevesty v Indii. Ich svadobný odev je totiž pestrofarebný a zdobený tak krásne, že po farbách túžia i slovenské nevesty. Typickou farbou svadobných šiat pre indické nevesty je červená so zlatými detailmi.

4. Rovnaké šaty pre družičky

Videli ste aspoň jeden americký film, v ktorom sa konala svadba? Tak vám určite neušlo, že práve v USA majú družičky šaty jednej farby. Obľúbenou kombináciou sú aj šaty v rovnakom farebnom odtieni alebo šaty podobného strihu. Vo všeobecnosti platí, že dámy pozvané na svadbu, by na túto slávnosť nemali zvoliť šaty bielej alebo čiernej farby.

5. Ohňostroj

Čoraz častejšie si slovenské páry pripravujú pre hostí polnočný ohňostroj. Vďaka tomuto nebeskému divadlu sa dajú vykúzliť krásne svadobné fotky a zároveň je to spôsob, ako dodať svadbe šmrnc a luxus. Pomyslenou kráľovnou ohňostrojov je Čína. Práve tam je ohňostroj súčasťou každej svadby.

6. Hádzanie ryže

Ryža nerastie na našich poliach. Dovážame ju z ďalekých krajín Ázie. A práve odtiaľ pochádza aj zvyk hádzať ju na novomanželov. Keď ju svadobní hostia hádžu na pár, želajú im týmto gestom plodnosť a zdravých potomkov.

7. Rozbíjanie taniera

Poviete si, také slovenské, to snáď nechýba na žiadnej slovenskej svadbe. Napriek tomu je rozbíjanie taniera pred novomanželmi zvyk z Izraela. Črepy sú už od nepamäti symbolom šťastia, a to predsa nesmie na svadbe chýbať.

8. Únos nevesty

Tento neobľúbený zvyk vymysleli Nemci. Princíp únosu je rovnaký ako u nás. Ženíchovi kamaráti unesú nevestu do najbližšieho podniku a on ju potom, chudák, hľadá. A keby len to. Okrem nájdenej nevesty ho čaká aj účet za konzumné, ktoré musí zaplatiť.

9. Viacero šiat na svadbe

Svadobné, redové a popolnočné. Tieto šaty si počas svadobnej noci prezlečie slovenská nevesta. A čo tá v Číne? Tam sa nevesta prezlieka na obrad, hostinu a párty. Skoro ako u nás, čo poviete? 😉

10. Niečo modré, niečo staré, niečo požičané…

…je typické pre americké nevesty. A určite aj pre tie naše, slovenské, veď prípravné albumy našich neviest sú plné modrých podväzkov, či šperkov po starej mame :-).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe