Zbavte sa okuliarov a kontaktných šošoviek: Laserová operácia očí ako efektívna cesta k obnoveniu zraku

 • 1. mar 2010

Hoci sú dnes okuliare krásnym módnym doplnkom, nie každá žena sa v nich cíti komfortne. Ak vám okuliare z nejakého dôvodu prekážajú a chceli by ste sa na svet znovu pozerať bez nich, odpoveďou na váš problém môže byť laserová operácia očí.

operácia očí laserom
Zdroj: iStock

Bez okuliarov i šošoviek vďaka laseru

Laserová operácia očí odstráni dioptrické chyby a vy tak budete môcť odložiť vaše okuliare alebo šošovky. Ak vás čaká špeciálna príležitosť, napríklad svadba, pri ktorej by ste chceli zažiariť bez okuliarov, určite zvážte túto možnosť.

Laserová operácia očí má množstvo výhod. Sú totiž situácie, pri ktorých vám okuliare môžu naozaj prekážať, či už je to šport, wellness, návšteva kúpaliska alebo len oddychovanie na gauči. V zime niektorých z nás dokáže potrápiť prechod z vonku do vnútra, kedy sa vám okuliare zarosia.

Okuliare sú problémom aj pri fotografovaní. Ak ich nemáte, nemusíte sa báť žiadnych odleskov a odrazov. Užite si špeciálne príležitosti, ako sú svadby, plesy alebo rôzne večierky naozaj naplno. Okuliare vám už nebudú zavadzať a straty šošoviek sa nemusíte báť. Sústreďte sa len na dôležité okamihy a užívajte si krásy bezstarostného života so zdravými očami.

Zapojte sa do diskusií vo Fóre na Mojej svadbe.

Pre koho je vhodná laserová operácia očí?

S pribúdajúcim vekom sa zrak zhoršuje, a tak očného lekára musia často navštíviť aj ženy, ktoré donedávna nemali žiadny problém so zrakom. S vekom však nastupujú rôzne ťažkosti, a preto, ak máte akékoľvek problémy s videním, určite by ste ich nemali nechať nepovšimnuté a mali by ste navštíviť odborníka.

Problémy so zrakom netrápia len staršie vekové ročníky. Hovoríme o epidémii krátkozrakosti medzi mladými ľuďmi. Každý deň hľadíme do nejakej obrazovky, či už je to smartfón, tablet, počítač alebo televízor. Naše oko musí často zaostrovať na blízko, a to si postupne vyberá svoju daň. Aj pre túto vekovú kategóriu je operácia očí laserom výborným spôsobom, ako znovu hľadieť na svet ostro.

laserová operácia očí
Zdroj: iStock

Operácia očí laserom pomáha pri týchto vadách:

 • krátkozrakosť
 • ďalekozrakosť
 • astigmatizmus
 • šedý zákal
 • kerakotonus

Vedeli ste, že: Pred zákrokom sa odporúča, aby pacienti prestali používať kontaktné šošovky a počas obdobia 2 až 4 týždňov nosili výhradne dioptrické okuliare.

Ako to všetko funguje a čo vás čaká?

Laserová operácia očí je celkom bezbolestná metóda. Laser na oko pôsobí maximálne 40 sekúnd a už niekoľko minút po zákroku budete na svet hľadieť znovu ostro a jasne. Nebudete potrebovať šošovky, ani okuliare. A zo skúsenosti môžeme povedať, že väčšina pacientov sa po laserovej operácii očí vracia do bežného života už na druhý deň po zákroku. O skúsenostiach si môžete prečítať napríklad aj v našom Fóre v diskusii „Laserová operácia očí. Máte skúsenosti?“.

Rekonvalescencia je teda veľmi rýchla. Avšak, ak idete absolvovať laserovú operáciu očí pred svojim veľkým svadobným dňom, určite si doprajte dostatok času na uzdravenie. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od individuálnej situácie každého pacienta.

svadobný dopytovač
Plánujete svadbu a hľadáte svadobného dodávateľa? Prezrite si náš katalóg Profesionálov.

Ako prebieha laserová operácia očí?

Laserová operácia očí, známa aj ako LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis), prebieha nasledovne:

 1. Predoperačné vyšetrenie a konzultácia: Pred zákrokom sa uskutoční dôkladné vyšetrenie očí, aby sa zistila vhodnosť pacienta pre operáciu. Lekár tiež prediskutuje očakávania a prejde si s vami všetky indikácie a kontraindikácie. Laserový zákrok nie je vhodný napríklad pre tehotné ženy, pacientov, ktorí trpia ochorením štítnej žľazy, prípadne ich trápi diabetes, epilepsia a podobne.
 2. Príprava na zákrok: Pacient je pripravený na operáciu. Oči sú umiestnené pod lokálnu anestéziu pomocou kvapiek, aby sa zabránilo akejkoľvek bolesti počas zákroku.
 3. Priebeh zákroku (odkonzultovať s odborníkom)
 4. Zotavenie po zákroku: Po operácii sa pacient môže cítiť trochu nepohodlne alebo môže mať rozmazané videnie, ale tieto pocity by mali rýchlo ustúpiť. Pacientom sa odporúča odpočívať a sledovať všetky pokyny na starostlivosť o oči po operácii.
 5. Kontrolné návštevy: Po operácii nasledujú kontrolné návštevy, aby sa zabezpečilo správne hojenie a optimalizovala sa kvalita zraku. Prvá kontrola je zvyčajne naplánovaná na deň po operácii, ďalšie potom v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov (odkonzultovať informáciu s odborníkom).

Vedeli ste, že: Po zákroku je mimoriadne dôležité ochraňovať oči pred UV žiarením, preto by ste pri vonkajších aktivitách mali nosiť slnečné okuliare s UV ochranou. Používanie očnej kozmetiky by malo byť odložené minimálne na 2 týždne po operácii a rovnako by ste mali zamedziť akémukoľvek treniu očí. Navyše, je kľúčové vyvarovať sa po operácii vystaveniu sa prachom znečistenému prostrediu, ako aj návšteve wellness centier, solárií a bazénov.

Zaujala vás laserová operácia očí?

Váš prvý krok, ak uvažujete o laserovej operácii očí, by mal smerovať k očnému lekárovi, ktorý vám poskytne presnejšie informácie o tom, či je pre vás zákrok vhodný a ak áno, aký typ sa pre vaše dioptrie a váš stav odporúča. Ak nemáte očného lekára, ktorému dôverujete a ktorému by ste svoj zrak vložili do rúk, tak môžete navštíviť viaceré očné kliniky a porovnať si aj jednotlivé recenzie od pacientov.

vyšetrenie u očného lekára
Zdroj: iStock

Koľko stojí laserová operácie očí?

Zdravotné poisťovne hradia pacientom len zákroky, ktoré sú nevyhnutné. Aktuálne sa čiastočne uhrádzajú napríklad laserové operácie na odstránenie šedého zákalu. Operácia očí laserom patrí síce do nákladnejších zákrokov, no výsledok je na nezaplatenie. Celková cena sa líši v závislosti od vybranej kliniky a použitej laserovej techniky.

Ak chcete, aby vaša laserová operácia očí dopadla presne tak, ako ste si vysnívali, dôkladne dodržiavajte všetky pokyny, ktoré ste dostali od očného chirurga. Myslite aj na to, ako sa po operácii dostanete domov a zabezpečte si niekoho, kto vám v prípade potreby poskytne pomoc. Každý rekonvalescenciu zvláda inak. Vo všeobecnosti však ide o veľmi rýchly a bezbolestný zákrok, ktorý vám vráti zrak. Tak prečo to nevyskúšať?

P.S. – Vedeli ste, že originálne svadobné inšpirácie, rady a tipy nájdete aj u našich susedov? Navštívte naše české Bereme se.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe