Svadba v zime (1): Pre a proti zimnej svadby

 • 3. dec 2015

Predtým než sa do organizovania svadby v zime pustíte, spolu so svojím budúcim manželom dobre zvážte všetky pre a proti. Pomôcť rozhodnúť sa vám môže aj to, ak si spíšete zoznam vecí, ktoré vám z hľadiska svadby v zime vyhovujú, a ktoré naopak nie. Poradiť sa môžete takisto s našimi nevestami, ktoré vám ochotne poskytnú cenné rady. My vám takisto chceme ušetriť trochu času, a preto vám prinášame tento základný zoznam.

Čo Vám môže vyhovovať?

1. Môžete ušetriť náklady. Zima je totiž „off“ sezóna. Za sálu zaplatíte menej ako v letných mesiacoch. Snáď jedinú výnimku v tejto oblasti tvoria kvety, ktoré sú naopak o čosi drahšie. Na druhej strane, ak sa neviete dočkať medových týždňov, iste vás poteší, že si radovánky môžete užiť dokonca aj v exotickejších destináciách za super ceny. Z ponuky last minute zájazdov sa na svadobnú cestu môžete vydať hoci aj na Kanárske ostrovy.

A ak nechcete na svadbe v našich zemepisných šírkach drkotať zubami od zimy, môžete sa vziať rovno na ostrovoch. Niektoré cestovné kancelárie dokonca ponúkajú špeciálne „svadobné zájazdy“, a je z čoho vyberať. Ak sa chcete na dovolenke oficiálne vziať, nezabudnite si vopred zistiť všetky podrobnosti o uzatváraní sobáša v danej krajine. Napokon treba podotknúť, že to, či vás svadba v zime vyjde lacnejšie alebo nie, záleží predovšetkým od toho, ako a na čom chcete a viete peniaze ušetriť vy sami.

2. Budete mať menej problémov s rezerváciou sály. Aj obyčajne vždy plné a obľúbené miesta sú v zime prázdne a čakajú, kedy si ich zarezervujete.

3. Priatelia, rodina aj známi si na vás nájdu viac času. Väčšina z nás má v zimných mesiacoch aspoň o čosi menej spoločenských záväzkov a tak je dosť pravdepodobné, že účasť na vašej svadbe s radosťou príjmu.

4. Nižšie teploty, lepšie zákusky. Za výber chladnejšieho počasia vás zákusky potešia lepšou trvanlivosťou. Nebudú sa kaziť, roztekať a bude sa s nimi jednoduchšie manipulovať. Aj cukrárky si budú prácu pochvaľovať.

5. V zime sa toľko nespotíte a aj make-up bude odolnejší.

6. Svadobné fotky budú ako z rozprávky. Fotografia bozku v spleti trblietajúcich sa snehových vločiek bude pýchou vášho albumu. Kvôli fotkám v snehovom baldachýne vydržíte fotografovi pózovať vonku aj s fialovými perami a skrehnutými prstami. Veď sa potom v sále zahrejete napríklad šálkou horúceho punču.

Čo vám nemusí vyhovovať?

1. Počasie nemusí byť ako vo vašich predstavách. Počítať treba s poľadovicou, víchricou aj závejmi. Preto dajte pozor na bezpečnosť hostí aj seba a zvoľte radšej dostupnejšie miesto pre svadobnú hostinu. Iste, každý pár sa poteší slušnej snehovej nádielke a romantickej prírodnej bielej perine. Ibaže počasie vie byť vratké. Ak by vás teda Martin na bielom koni nezastihol včas, kúzlo snehu si môžete dotvoriť dekoráciami v sále. Výborne vám v tomto prípade poslúži aj sneh v spreji. Môžete tiež s touto alternatívou vopred počítať a pripraviť si pre plán núdze plán B. Zamrazeným snehom v boxoch si ten z neba aspoň čiastočne vynahradíte. Boxy spravodlivo rozdeľte medzi všetkých zúčastnených. Jeden box pre tím nevesty, druhý pre tím ženícha a poriadna svadobná guľovačka sa môže začať. Po guľovačke hosťom ponúknite deky a na zahriatie teplý jablčný mušt, vianočný punč, grog alebo varené vínko. Ponúkať by ste mali aj nealkoholické varianty, prípadne čaj, horúce jabĺčko alebo horúcu čokoládu so šľahačkou.

Nuž, a ak by vám z oblohy miesto snehu začali padať dažďové kvapky, vedzte, že to ste dojali k slzám šťastia aj samotné oblaky :). Pamätať treba aj na teplejšie oblečenie. Ženích by si mal cez oblek prehodiť kabát a šál. Z doplnkov to môže byť napríklad elegantný klobúk. Ako nevesta urobíte najlepšie, ak sa oblečiete do šiat s dlhými rukávmi či vysokým stojatým golierom, a pod sukňu si nastrojíte spodnicu, teplé nadkolienky, pančuchy alebo aspoň podkolienky. Nezabudnite na kabátik, kožuštek či pelerínku. Vyhnúť prechladnutiu sa môžete aj použitím termoprádla. Nohy môžete schovať do čižiem, ruky do rukavíc a ak chcete, tak aj hlavu pod snehobielu baranicu.

2. Dátum nemusí byť vhodný. Je potrebné si totiž uvedomiť, že nie všetci si želajú stráviť posledné dni v roku práve na svadbe. Takisto sa skúste vyhnúť svadbe okolo vianočných sviatkov. Väčšina ľudí by chcela vianočné dovolenkové dni stráviť len v úzkom rodinnom kruhu. Mnohí sú dokonca odcestovaní na lyžovačke alebo exotickej dovolenke. Pri voľbe zimného termínu svadby si preto počínajte veľmi opatrne.

V ďalšom článku zo série o zimnej svadbe vám prinesieme inšpirácie o tom, ako môžete ladiť dizajn zimnej svadby. Povieme si niečo o „chladnom“ aj „teplom“, resp. vianočnom zimnom dizajne. Z pohľadu jednotného štýlu dizajnu venujeme pozornosť aj výberu farebnosti výzdoby. Spomenieme niekoľko možných ústredných a nosných prvkov celej tejto zimnej svadobnej parády.

Tak čo? Našli ste sa v tejto téme alebo nie? Dajte nám vedieť, ak ste nejakú zimnú svadbu, prípadne aj zimný svadobný trapas zažili, alebo sa pochváľte fotkou.

Galéria zimných svadobných inšpirácií

ZIMNÉ SVADOBNÉ INŠPIRÁCIE
Kompletný album

Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby