Živé alebo umelé kvety na svadbu?

 • 29. mar 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Tak, ako si na svadbu vyberáte pozvánky, svadobné šaty či jej štýl, budete si jedného dňa vyberať aj kvety, ktoré využijete do svadobnej výzdoby. Možno patríte medzi nevesty, ktorým podobná otázka ani len nenapadne, no ďalšie hneď od začiatku uvažujú nad otázkou, či si vybrať kvety živé alebo umelé.

Obe varianty majú svoje plusy a mínusy a vy sa teraz môžete spoločne s nami na ne pozrieť a na základe toho sa prikloniť na tú stranu, ktorá bude pre vás tá pravá.

Živé kvety

Kvety sú prítomné takmer na každej svadbe. Počnúc nevestinou kyticou, cez ženíchove pierko, až po výzdobu sály a kvetinové aranžmány po stoloch. V dnešnej dobe platí určite menej obmedzení ako to bývalo kedysi a nevesty si môžu vybrať živé kvety podľa ľubovôle… občas sú však limitované rôznymi obmedzeniami.

Plusy

Prekrásne, pestrofarebné, prinesené priamo od kvetinára :-). Aké sú najhlavnejšie výhody živých kvetov na svadbe?

 • Vôňa

Samozrejme, nezameniteľná prenikavá vôňa je jednou z najväčších výhod živých rezaných kvetov. V závislosti od kvetov, ktoré si vyberiete, bude samozrejme výrazná aj intenzita ich vône. Predstavte si tú vôňu sály plnej kvetinovej výzdoby.

 • Tradícia

Aj napriek tomu, že by sme nemali pozerať na to, čo si myslia iní, je to stále faktor, ktorý na nás výrazne vplýva. A čo by povedala teta z lazov na umelé kvety na stoloch? Veď je na svadbe a nie na pohrebe… pokiaľ sa teda chcete zavďačiť aj zarytým tradicionalistom, živé kvety vám k tomu dopomôžu.

Veď, aj v našej histórii sa používali živé kvety. I keď ich pôvodným zmyslom bolo najmä preraziť niektoré pachy a odohnať zlých duchov, vždy išlo o kvety (či rastliny a bylinky) v živom prevedení.

 • Bližšie k prírode

Nuž áno, pokiaľ plánujete svadbu uprostred leta niekde v otvorenom priestore pod holým nebom, asi by vyzeralo značne podivuhodne, keby ste po stoloch mali aranžmány z umelých kvetov. V takomto prípade môžete radšej siahnuť po poľných kvetoch, či iných typoch výzdoby.

Mínusy

Napriek tomu, že živé kvety na svadbe patria k slovenským tradíciám, prekrásne voňajú a vyzerajú nádherne, majú aj svoje nevýhody. V dobe, kedy takmer každý tretí človek trpí nejakou alergiou, môže byť nebezpečné vybrať si živé kvety. Čo, ak sa trafíte presne tak, že niektorí z vašich hostí celú vašu svadbu prekýcha?

Samozrejme, iné katastrofické scenáre spomínať nebudeme, ale, ak sa rozhodnete pre živé kvety, skúste nenápadne rozhodiť siete po kamarátoch a známych, o ktorých viete, že trpia alergiami a zistite, či náhodou neplánujete výzdobu, ktorá by ich moc nepotešila.

 • Cena

Najvýraznejšou nevýhodou živých kvetov je ich cena. Pri takom množstve môže ísť často horibilnú sumu a za takúto výzdobu si teda riadne priplatíte. Aj keď sa rozhodnete kvety nakúpiť za veľkoobchodné ceny a výzdobu si naviazať a naaranžovať vo vlastnej réžii, z vrecka vám takáto výzdoba vytiahne minimálne niekoľko stoviek eur.

 • Krátka trvanlivosť

Ďalšou výraznou nevýhodou živých kvetov je ich krátka trvanlivosť. Niektoré kvety v reze sotva vydržia jeden deň a vy ich po svadbe môžete rovno vyhodiť. Výber živých kvetov je často spájaný so slovným spojením „peniaze hodené do koša“.

 • Sezónnosť

Pri kvetoch sa asi najvýraznejšie stretávame s pojmom sezónnosť. Platí, že zoženiete takmer každý kvet v ktoromkoľvek ročnom období, avšak, pokiaľ to nie je jeho doba výskytu, značne si zaň priplatíte.

Umelé kvety

Pre niekoho kvety určené na cintoríny alebo mŕtva energia, pre iného poklad a dokonalá dekorácia na svadbu. Tak, ako živé kvety, majú aj tie umelé svoje plusy a mínusy.

Plusy

V kvalitnom prevedení nerozoznateľné od živých. Aké sú hlavné výhody umelých kvetov vo svadobnej výzdobe?

 • Cena

Tým, že umelé kvety vám vydržia takpovediac navždy, máte možnosť si ich objednať v značnom predstihu. Povedzme si na rovinu, že internet sa hemží obrovskou ponukou umelých kvetov z Číny, ktoré môžete mať za zlomkovú cenu tých živých.

 • Dlhodobá trvanlivosť

V prípade umelých kvetov máte možnosť ozdobiť si sálu v predstihu, nepodliehajú skaze, preto nemusíte pozerať na to, či je v miestnosti pred vaším veľkým dňom vysoká teplota, či majú kvety dostatok vody, ani či vydržia takto naaranžované do vašej svadby. Umelé kvety môžete po vašej svadbe speňažiť a predať ich ďalšej neveste, ktorá ich využije pre svoju svadbu, prípadne si ich môžete uložiť ako spomienku a niektoré časti výzdoby podarovať aj vašim blízkym.

 • Nepodliehajú sezónnosti

Umelé kvety na rozdiel od tých živých nepodliehajú sezónnosti a vy si tak môžete slobodne vybrať akékoľvek druhy, v ktoromkoľvek ročnom období. Jediným obmedzujúcim faktorom môže byť kvalita ich spracovania.

Mínusy

Napriek výhodnej cene, neobmedzenej trvanlivosti a veľkému výberu, majú aj umelé kvety svoje nevýhody.

 • Plasty

Ako už zo slova umelé vyplýva, že sú väčšinou vyrobené z plastov, čo z environmentálneho pohľadu nie je príliš dobré riešenie. Pokiaľ ste zástancom myšlienok dôležitosti ochrany životného prostredia, umelé kvety nebudú pre vás najvhodnejším riešením (samozrejme, otázkou zostáva, či je využitie rezaných kvetov šťastnejším riešením).

 • Reakcie hostí

Využitie umelých kvetov na svadbe nie je zrovna tradičnou záležitosťou, a tak sa môže stať, že sa nájdu aj hostia, ktorí budú takéto rozhodnutie kritizovať. Samozrejme, aj táto situácia však závisí od kvality umelých kvetov, pretože niektoré spracovania sú naozaj na nerozoznanie od tých živých.

 • Bez vône

Samozrejme, umelé kvety napriek tomu, že sa na tie živé ponášajú, nenesú ani vlastnosti kvetov a teda na prevoňanú svadbu v tomto prípade zabudnite.

Alternatíva

Pokiaľ sa vám nepáči predstava ani rezaných kvetov ani tých umelých, nezúfajte. Máte stále niekoľko možností, ako si kvetinová výzdobu vybrať tak, aby som aj vlk sýty a aj ovca celá.

Milým riešením je využitie sušených kvetov, ktorú spájajú výhody živých aj umelých kvetov. Určite to stojí aspoň za myšlienku. Zaujímavým riešením je využitie kvetov nasadených v kvetináčoch. Takto budete mať na svadbe zastúpené aj živé kvety, ale po skončení svadby ich nemusíte vyhodiť, ale môžete ich presadiť na zeme, prípadne podarovať vašim blízkym ako peknú spomienku.

Ďalšou možnosťou je vyrobiť si kvety z papiera. Ušetríte tak množstvo peňazí a budete mať kreatívnu výzdobu. Samozrejme, to však závisí od štýlu vašej svadby a vašej zručnosti. Úplne opačnou alternatívou je pripraviť si svadobnú výzdobu úplne bez kvetov. Môžete ich saturovať množstvom iných dekorácií ako sú zrkadielka, sklíčka, či sviečky.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby