Život po svadbe: Petra „Petush Nasklee“ Dzvoníková odpovedá na vaše najčastejšie otázky.

 • 3. jún 2020
 • Michaela Recht
 • Archív nevesty

V momente, ako sme sa rozhodli pripraviť sériu rozhovorov so ženami z online sveta, vedela som, kto bude v zozname. A rovnako som vedela, že prvou, ktorú oslovím, bude Petra Dzvoníková. Mnohé z vás ju určite poznajú na Instagrame ako @petush.nasklee či z YouTube Petush Nasklee, vďaka jej originálnym podcastom a témam, ktorým sa venuje aj vo svojom blogu. Jedno alebo druhé, pre mňa je to žena, ktorá búra stereotyp vládnúci na sociálnych sieťach prostredníctvom jej otvoreného prístupu, úprimnosti či zdravej drzosti, ktorá mi je blízka.

Aj vďaka nej mi pri príprave tém napadlo, že by sme rozhovory poňali trošku inak. Vybrala som tie najzaujímavejšie a najviac diskutované otázky z nášho fóra v rámci kategórií “Život pred svadbou” a “Život po svadbe”, s ktorými si Petush Nasklee určite hravo poradí. A ja jej za to, že súhlasila s týmto rozhovorom, veľmi pekne ďakujem. 🙂

Moje a tvoje financie v manželstve. To je téma, ktorá určite patrí medzi často spomínané či už pred alebo po svadbe. Rozdeľme si to na 2 časti. Ako to bolo so svadbou? Často sa totiž stretávame s pravidlom či tradíciou, že by prvú svadbu mali platiť rodičia. Platilo to aj vo vašom prípade?

Našu svadbu sme mali naplánovanú a zrealizovanú za necelé dva mesiace v malom kruhu rodiny a kamarátov. Čo sa týka výdavkov, nepočítali sme s nejakou horibilne vysokou sumou, takže sme to veľmi neriešili. Nakoniec sa však moji rodičia rozhodli, že namiesto svadobného daru nám zaplatia hostinu a manželovi rodičia sa zas postarali o ďalšie výdavky, napríklad ubytovanie najbližších v hoteli. Vďaka tomu sme mohli peniažky zo svadobných darov odložiť pre našu dcéru.

Ako ste si financie nastavili po sobáši? Máte ich rozdelené alebo ste sa rozhodli ísť cestou spoločného účtu?

Myslím, že spoločný účet sme si založili už pred svadbou a využívali sme ho na spoločné nákupy. Zároveň sme mali každý svoje vlastné financie. Po svadbe sa v tomto veľa nezmenilo, možno len pomer toho, koľko peňazí ide na spoločný účet a koľko si nechávame “pre seba”.

Asi nám je obom jasné, že druhou alebo možno aj prvou najčastejšie spomínanou témou v každom vzťahu je sex. Som rada, že aj ty patríš medzi tie “odvážne”, ktoré sa o tejto pre niekoho tabu otázke neboja rozprávať. Prednedávnom si dokonca na svojom IG Petush Nasklee robila aj anketu, ktorá sa týkala sexu vo vzťahu. Čo však v prípade, že sú dvaja už svoji. Nevyprchá z nich tá vášeň, ktorá býva na začiatku? Mnohé nevesty sa zvyknúť sťažovať, že ich partner ako keby po svadbe upadne do stereotypu, má dojem, že si svoju vyvolenú sobášom “poistil” a tým pádom sa frekvencia romantiky drasticky znižuje. Myslíš, že je to naozaj tak?

No, u nás sa svadbou v tomto “departmente” nič nezmenilo, haha. Myslím, že počiatočná vášeň stihla vyprchať už skôr, ale zároveň si myslím, že je to úplne normálne a je len na danom páre, či a ako sa s tým vysporiada a či sa vie v intímnej oblasti prepojiť aj v inej rovine, ako v tej počiatočnej vášni. Ale áno, už som počula aj názory, že partner zlenivel, lebo mal pocit, že si svoju ženu sobášom poistil. Pre niektorých mužov bolo ľadovou sprchou to, že to bolo po sobáši presne opačne a museli sa práveže začať oveľa viac snažiť. Samozrejme, môže to platiť aj opačne, netvárme sa, že len muži sú tí, ktorí sa prestávajú snažiť.

Keďže ťa sledujem už naozaj dlho, viem, že si mala sen. Do určitého veku, ak sa nemýlim do 25-ky, si chcela byť vydatá a mať dieťa. Tento sen si si splnila a okrem toho, že si manželkou, si aj maminou krásnej Sárky. Malá parťáčka vám však do života prišla skôr, ako je pre niekoho možno (a tu si dovolím použiť úvodzovky) “normálne” či “tradičné”. Ako vnímalo okolie tvoje tehotenstvo? Nestretla si sa s negatívnymi názormi či odsudzovaním?

Ja som v tej dobe v podstate žiadne okolie nemala. V čase, kedy som otehotnela, som sa nestretávala so žiadnymi kamarátmi. Čo sa týka rodiny, z tej sa, myslím, všetci tešili. Jasné, možno sa našiel niekto, kto bol prekvapený, alebo mal obavy, že je to skoro (nie v súvislosti s vekom, ale v súvislosti s tým, že sme boli spolu len niečo vyše roka), ale našťastie nemáme v najbližšej rodine nikoho, kto by mal potrebu nás svojimi názormi zaťažovať. Čo sa týka reakcií mojich sledovateľov, alebo známych na Facebooku, boli pozitívne.

S otázkou vhodného veku a toho, kedy je na čo správny čas súvisí aj moja ďalšia otázka. Nebola si podľa teba na svadbu príliš mladá? Ja som sa vydávala, keď som mala 23 rokov a keď sa na to pozerám spätne, mám pocit, že teraz, keď mám skoro 30, vnímam množstvo vecí inak.

Myslím, že nie. Keď sa na všetko pozerám spätne, tak som dospela k názoru, že všetko je presne tak, ako to malo byť. Niektorí ľudia samých seba spoznávajú keď sú single, ja som sa spoznala a naučila som sa mať rada samú seba práve v našom vzťahu, zistila som o sebe mnoho vecí a spoločne sme sa toho veľa naučili. Rastieme spolu, ale aj ako individuálne osobnosti. To, že sme sa vzali a že sme spoločne priviedli na svet našu dcérku, nám taktiež dalo o dva dôvody navyše, aby sme na našom vzťahu pracovali ešte o niečo viac a vďaka tomu sme dnes tam, kde sme.

Určite mi dáš za pravdu, ak budem tvrdiť, že život po svadbe nie je dokonalou prechádzkou ružovou záhradou. K životu a ku každému vzťahu patria aj hádky a nezhody. Máte aj vy za sebou prvú manželskú krízu? Ak áno, kedy prišla a ako by si ju teraz s odstupom času riešila? Čo by si odporúčala budúcim nevestám, ktoré sa takejto vzťahovej búrky boja?

My sme mali prvú krízu ešte pred svadbou, vlastne aj takmer celé obdobie môjho tehotenstva bola jedna veľká partnerská kríza a ani po pôrode to nebola prechádzka ružovou záhradou. Vlastne vtedy to asi najviac eskalovalo. Myslím, že som to riešila najlepšie, ako som v tej dobe vedela. Dnes už viem, že chyba nebola len na partnerovej strane a že aj ja som sa mohla v niektorých situáciách zachovať inak. Ak by som niečo mala odporúčať, tak je to to, že väčšina sporov vychádza z toho, že máme isté očakávania a vyčítame partnerovi to, že ich nenapĺňa podľa našich predstáv. Čo asi nie je úplne fér. A nebáť sa hádok. Všetko sa dá vyriešiť, ak sa nenecháme prevalcovať vlastným egom a nestrácame zo zretele to, že sa máme radi. A to platí nie len v manželstve, ale v akomkoľvek inom vzťahu.

Prednedávnom sme u nás zverejnili článok o zbytočnostiach na svadbe. Máš aj ty zoznam vecí, ktoré by si na svadbe urobila alebo chcela inak?

Hahaha, v prvom rade by som si ju vedela predstaviť bez niektorých ľudí a zároveň s pár ľuďmi, ktorých som kvôli tomu, že sme chceli malú svadbu, nepozvala. Čo sa týka praktických vecí, na našej svadbe som si robila všetko sama, od organizácie, cez pozvánky, zostavovania menu, dekorovania miestnosti na obrad aj hostinu, playlistu atď. Čo bolo síce náročné, ale keďže som trošku control freak, to by som asi nemenila ani do budúcna. Páčilo sa mi, že veľa vecí bolo homemade, napríklad podložky pod džbány boli z dreva z našej záhrady, brečtan bol tiež od mojich rodičov a to sa mi páčilo, bolo to také “naše”.

Myslím, že ak by som si to mohla zopakovať, myslela som by som viac na to, že je to aj moja svadba a nepoňala by som to až tak z pozície organizátora, ktorý sa snaží zavďačiť manželovi, rodičom, svokrovcom, hosťom. Viac by som si dupla.

A chcela by som mať svadobné video. My ho síce máme, ale chceli sme si ho strihať sami… a tak sme sa k tomu samozrejme doteraz, dva a pol roka po svadbe, nedostali 😀

Poslednú otázku som si zámerne nechala na koniec, pretože podľa môjho názoru trápi každú ženu, vydatú či slobodnú. V mojom okolí sa stretávam s trendom “opustených žien”. Stačí, že je žena dlhšie vo vzťahu alebo sa vydá a ako keby z nej opadla iskra. Samozrejme, česť výnimkám. Niektoré z nás však zrazu prestanú snažiť, nestarajú sa o seba tak, ako keď chodili na prvé rande so svojim vyvoleným a zrazu od nich počúvam sťažnosti o tom, ako sa už necítia byť príťažlivé. Ty však na druhej strane často zverejňuješ príspevky, pri ktorých si poviem: “Wau, tak takto chcem vyzerať aj ja po svadbe a dieťati!” 😀 Ako to robíš? Aký je trik Petush Nasklee na to, aby svojho manžela stále zaujímala a nebojím sa napísať aj slovo vzrušovala?

Haha, vieš čo je môj trik? Že sa nesnažím zaujímať ani vzrušovať jeho, ale seba. Nadviažem na predošlú odpoveď. Pár mesiacov po svadbe som si uvedomila, že už nedokážem fungovať štýlom, že robím všetko tak, aby boli iní spokojní a idem tým sama proti sebe. Pretože som aj tak vždy po nejakom čase vybuchla a z toho, že som nespokojná, som obviňovala všetkých, len nie seba. Začala som sa teda venovať samej sebe, svojim záľubám, svojmu vnútru, aj zovňajšku.

Aj to, že som sa stala mamou, ma neskutočne posilnilo. Znie to ako klišé, ale je to tak. Našla som v sebe ženskosť, o ktorej som predtým netušila a všetko, čo robím, robím pre seba. Keď cvičím, cvičím preto, lebo sa potom cítim dobre. Keď sa pekne nastajlujem, robím to pre svoj dobrý pocit. Keď zverejním nejakú odvážnejšiu fotku, robím to preto, že som pyšná na svoje telo. Proste riešim to, aby som so sebou bola spokojná v prvom rade ja a myslím, že to je ten kľúč k spokojnosti a vyžarovaniu každej ženy. A ak sa to partnerovi páči a vie to oceniť, o to lepšie.

Viac zo života Petush Nasklee nájdeš aj na jej YouTube Petush Nasklee, na Instagrame @petush.nasklee a Petush Nasklee blogu.

Zdroj foto: archív nevesty

Autor článku: Michaela Recht

Ďakujeme za rozhovor a prajeme len to najlepšie!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 10.5.2021:

  • zákaz vychádzania sa od 3. mája mení a uplatňuje sa regionálny princíp.
  • od 17. mája 2021 vstúpi do platnosti nový COVID automat (podmienky pre svadby podľa rizikovosti okresu)
  • informácie budeme aktualizovať po zverejnení oficiálnej vyhlášky

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby