Ako si vybrať dokonalé svadobné šaty?
Šaty, po ktorých túži takmer každá žena. Šaty, ktoré si oblečiete iba raz v živote, no spomínať na ne budete navždy.
Rovnako ako v piesni Mariky Gombitovej, aj vy by ste si mali zaobstarať také, pri ktorých si budete spievať: „Ó, šaty!“ Vo váš veľký deň by mali byť všetky oči upriamené iba na vás.
Doprajte si preto šaty, po ktorých ste vždy túžili.
Tipy, ako si vybrať svadobné šaty vašich snov
1. Urobte si prieskum a inšpirujte sa
Hľadajte inšpirácie na internete či v svadobných magazínoch. Prezrite si kolekcie svadobných návrhárov a ponuky svadobných salónov. Inšpirujte sa tiež konkrétnymi nevestami, tak budete mať predstavu, ako šaty vyzerajú na skutočnej neveste, nie iba na modelke. Medzi známe svadobné značky patrí napríklad BERTA či Kelly Faetanini.
2. Buďte otvorená radám
Možno ste do svadobného salónu prišla s konkrétnou predstavou vašich vysnívaných šiat, nič však nedáte za pokus, ak vám predavačka ponúka na vyskúšanie aj iný typ. Možno keď ich uvidíte na sebe, úplne zmeníte názor. Predavačky svadobných šiat a krajčírky vedia často veľmi dobre poradiť, aké šaty sa hodia k vašej postave najlepšie.
Často sa stáva, že modely, ktoré si nevesty vysnívali, im vôbec nesedia a odchádzajú s úplne inými šatami, často takými, ktoré si najskôr ani nechceli vyskúšať. Preto sa nebojte skúšať aj šaty, ktoré vás na vešiaku až tak neoslovili, možno sú to tie pravé.
Dajte pri tom na svoj inštinkt. Ak nebudete úplne presvedčené, že ste našli tie správne šaty, neskladajte za ne zálohu len pre to, aby ste konečne mali nejaké šaty rezervované. Záloha za svadobné šaty je nevratná, a keď neskôr nájdete tie pravé šaty, bude vás mrzieť, že ste zbytočne prišli o nemálo peňazí.
3. Vyberte si šaty vo veľkosti, ktorá vám sedí
Svadobné šaty majú často rozdielne číslovanie veľkostí, čo mnoho neviest zmätie. Nemajte preto zlý pocit z toho, ak vám sedia šaty väčšej konfekčnej veľkosti, než bežne nosíte. Dôležité je, aby ste sa v nich cítili pohodlne, pamätajte, že ich budete mať oblečené celý deň – číslo veľkosti budete vedieť iba vy 🙂
4. Svadobné šaty začnite vyberať včas
Ušitie svadobných šiat trvá niekoľko mesiacov, rovnako svadobné salóny majú veľakrát šaty rezervované aj viac ako pol roka dopredu. Začnite preto s výberom svadobných šiat v dostatočnom predstihu, aby ste mali z čoho vyberať a aby bol čas aj na finálne úpravy šiat a doladenie doplnkov.
Kedy je najlepšie rezervovať svadobné šaty?
Neexistuje presný termín, kedy je najlepšie rezervovať si svadobné šaty. Myslite, však na to, že čím skôr svadobný salón navštívite, tým lepšie. Ak do svadobného salóna prídete s dostatočným predstihom, budete mať väčší výber šiat.
Rada od pani Čopjanovej zo svadobného salónu SOIRÉE v Nitre:
Podľa našich skúseností je najvhodnejšie obdobie pre intenzívne absolvovanie cesty za vysnívanými šatami pol roka pred svadbou. Ak by ste si šaty našli povedzme rok, alebo až rok a pol dopredu, mohlo by sa vám pokojne stať, že šaty, ktoré ste si definitívne vybrali, sa vám prestanú páčiť, zmeníte vkus, alebo sa môže stať aj to, že budú po tak dlhej dobe niesť známky obnosenia a prestanú vám lichotiť. Preto je doba 6 mesiacov ideálna voľba.
Tip: Ak máte vyhliadnuté šaty, skúste vziať so sebou aj snúbenca, aby si prezrel, aké obleky ponúka salón pre ženíchov (ak je tu tá možnosť) a poproste pani v salóne, ktorá je s výberom vašich šiat oboznámená, aby poradila vášmu snúbencovi s výberom obleku v súlade s vašimi šatami.
5. Stanovte si rozpočet svadobných šiat
Požičanie, kúpa či ušitie svadobných šiat nie je lacná záležitosť. Skôr ako začnete svadobné šaty hľadať, je dobré premyslieť si, koľko do nich môžete investovať. Myslite tiež na to, že nevesta v deň svadby nebude mať na sebe iba svadobné šaty, ale aj doplnky, ako topánky, šperky či závoj. Požičanie svadobných šiat sa väčšinou pohybuje v cenovom rozpätí od 300 do 1600 eur. Záleží od konkrétneho modelu šiat, ako aj od svadobného salónu. Ak chcete ušetriť, sledujte výpredaje svadobných salónov – môžete tak nájsť svoje vysnívané šaty za zlomok ich ceny a neskôr ich ešte predať – napríklad v našom svadobnom bazári.
6. Šaty laďte k štýlu vašej svadby
Svadobných štýlov je mnoho. Či už si zvolíte svadbu v štýle retro, vintage alebo shabby chic, folklórnu či prírodnú svadbu, pamätajte, že so štýlom svadby by ste mali ladiť aj vaše svadobné šaty. V prípade klasickej či romantickej svadby voľte eleganciu, v prípade rockovej či hippie svadby voľte výstrednosť – nebojte sa experimentovať, veď kto povedal, že nevesta musí byť vždy iba v bielom.
7. Skúšanie šiat si užívajte
Pre mnoho neviest je hľadanie svadobných šiat nočnou morou. Aby to nebol aj váš prípad, vopred sa na skúšanie pripravte. Rezervujte si termín v niekoľkých salónoch a pozvite na skúšanie svoje najlepšie kamarátky či maminu. Urobte si z tohto dňa sviatok a všetky si ho poriadne užite. Kamarátky nech vás fotia vo všetkých modeloch, ktoré budete skúšať, budete sa vedieť k fotkám vrátiť aj v pohodlí domova, keď si nebudete istá svojím výberom.
Požičať, kúpiť alebo dať si ušiť svadobné šaty na mieru?
V prvom rade sa musíte zamyslieť, či chcete investovať do kúpy nových svadobných šiat alebo sa obrátite na svadobnú požičovňu.
Kúpené svadobné šaty
Mnohé nevesty si svadobné šaty jednoducho kúpia. Ide najmä o tie, ktorým sedí konfekcia a nemusia príliš riešiť skracovanie šiat alebo iné úpravy.
V tomto prípade ide najmä o kúpu z bazáru, kedy nevesty na šatách ušetria nemalú sumu alebo si šaty odkúpia zo svadobného salónu, prípadne si ich kúpia na svadobnom veľtrhu.
Výhody kúpených svadobných šiat
- Cena – najvýraznejšou výhodou je cena – podobné financie by ste minuli aj pri požičaní šiat, avšak po svadbe vám šaty ostanú.
- Možnosť šaty predať – šaty môžete ponúknuť v bazári, a tak ušetríte ďalšie financie.
- Váš majetok – šaty sú vaším majetkom a pokiaľ sa vám na nich niečo nepozdáva, môžete si ich prerobiť podľa svojich predstáv. Ak sa stane nehoda a šaty sa na vašej svadbe zničia, nezodpovedáte za to nikomu. Sú totiž vaším vlastníctvom.
Nevýhody kúpených svadobných šiat
- Uskladnenie – predstava predania svadobných šiat je síce pekná, ale niekedy trvá aj niekoľko mesiacov, či dokonca rokov, kým sa vám to podarí. Dovtedy ich budete musieť niekde uskladniť.
- Čistenie – svadobné šaty, ktoré si kúpite, musíte dať samy vyčistiť, či už pred svadbou alebo po nej. Nie je veľa čistiarní, ktoré čistia svadobné šaty, a tak máte o starosť navyše.
- Obmedzenosť výberu – medzi šatami, ktoré sú na predaj, zrejme nenájdete najnovšie modely, pretože je o ne veľký záujem. Zároveň vám nemusia dokonale sedieť.
V prípade kúpy nových šiat si urobte prieskum, či sa vám viac oplatí kúpiť šaty lacnejšie cez internet alebo naopak v kamennom obchode, kde budete môcť šaty vyskúšať, ale cena bude pravdepodobne vyššia. V prípade, že chcete šaty kúpiť cez internet, všímajte si ponuky, kde je možnosť vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti. Poriadne si prečítajte recenzie na daný eshop, aby ste mali istotu, že nakupujte v spoľahlivom a zákazníkmi overenom obchode. Šaty si tiež môžete dať ušiť na mieru a neskôr si ich nechať na pamiatku alebo predať. Väčšina neviest však stále siaha po šatách zo svadobných požičovní a salónov.
Požičanie svadobných šiat
Ak ste sa rozhodli svadobné šaty požičať, spravte si prieskum, kde sa vo vašom okolí nachádzajú najlepšie svadobné salóny.
Nechajte si poradiť od kamarátok, ktoré už majú svadbu za sebou. Určite riešili túto dilemu a budú vám vedieť poskytnúť cenné rady, ktoré svadobné salóny sa najviac oplatí navštíviť, kde mali dobrú skúsenosť, ktorým sa radšej vyhnúť a podobne. Ak takéto kamarátky nemáte, určite vám rady poradia aj nevesty v našom fóre.
Čo ponúka svadobný salón?
Väčšina svadobných salónov ponúka kompletný servis. Ide o požičanie, predaj alebo šitie svadobných šiat na mieru, ako aj pánskych oblekov, košieľ, šiat pre svadobné mamy či družičky. Okrem toho ponúkajú rôzne svadobné doplnky. Sprostredkovávajú svadobnú výzdobu, svadobné oznámenia, svadobné poháre, vankúše pod obrúčky a podobne. Zároveň sa postarajú o úpravu šiat a ich vyčistenie. Svadobné salóny ponúkajú desiatky rôznych modelov od rôznych svetových značiek. Na výber máte kvantum strihov, materiálov a farieb. Ak sa vám žiadne šaty v salóne nebudú páčiť, môžete si vybrať niektoré z katalógu a salón ich pre vás objedná.
Ako prebieha požičanie svadobných šiat v svadobnom salóne?
Termín návštevy v svadobnom salóne je vhodné si rezervovať vopred. Vyhnete sa tak čakaniu a budete si istá, že sa vám v salóne budú môcť plne venovať. Počas prvej návštevy sa zvyčajne vyskúša široká škála svadobných šiat, pričom zistíte, aký strih je pre vás vhodný, ktorý z farebných odtieňov sa vám najviac hodí a v ideálnom prípade hneď nájdete aj svoje vysnívané svadobné šaty. Svadobné salóny majú často okrem svadobných šiat aj široký výber spoločenských šiat či pánskych oblekov, preto môžete zobrať so sebou aj svoje družičky, mamu či sestru, teda dámy, ktoré budú potrebovať šaty na vašu svadbu. Zároveň vám môžu poradiť pri výbere šiat.
V svadobnom salóne sa zvyčajne spíše zmluva o vypožičaní svadobných šiat a po zložení zálohy vo výške napríklad 45 % z požičovného budete mať šaty rezervované. Následne je potrebné si dohodnúť termín skúšky šiat, ktorý býva obvykle krátko pred termínom svadby. Účelom tejto návštevy sú drobné krajčírske úpravy svadobných šiat, ktoré zabezpečia ich dokonalé sadnutie na vašu postavu. Tento úkon býva zvyčajne zahrnutý v cene požičovného. V prípade, ak by sa vaša konfekčná veľkosť medzi skúšaniami výrazne zmenila, svadobný salón vám umožní zvoliť si iný model, ktorý bude vo váš termín svadby k dispozícii.
Čo si treba so sebou vziať na skúšanie svadobných šiat?
Je vhodné priniesť si so sebou svadobnú obuv a spodnú bielizeň, ktorú budete mať v deň svadby na sebe. Ak ešte nemáte kúpené svadobné topánky topánky či vybratú svadobnú bielizeň, nezúfajte, stačí, ak ich donesiete na finálne skúšanie šiat.
Aby ste si skúšku šiat naozaj užili, nechoďte na ňu hladná ani prejedená – ak prídete hladná budete zbytočne nervózna a možno aj rýchlo vyčerpaná, a prejedená sa zase nebudete cítiť príťažlivo a budete ospalá. Ideálne je zjesť niečo malé pred skúškou a ísť sa najesť až po nej.
Aby ste si skúšanie zjednodušili, pozrite si dopredu web stránku daného salónu a pripravte si zopár modelov, ktoré chcete vyskúšať. Je lepšie, keď asistentkám v salóne priblížite svoju predstavu, budú vám vedieť lepšie poradiť a odporučiť, čo vyskúšať.
Čo zahŕňa výška požičovného svadobných šiat?
Priemerná výška požičovného svadobných šiat sa pohybuje v rozmedzí od 300 € do 1 600 €. Hornú hranicu požičovného dosahujú modely šiat, ktoré sú mimoriadne spracované, ich nákupná cena je veľmi vysoká a ich údržba náročná. Požičovné obvykle zahŕňa požičanie šiat na približne 4 dni, drobné krajčírske úpravy a čistenie bežného znečistenia šiat. Príplatok za mimoriadne znečistené svadobné šaty sa rieši individuálne, je to však veľmi výnimočné.
Požičané svadobné šaty
Ak si svadobné šaty požičiate, máte istotu, že sú od renomovaného návrhára, z kvalitných materiálov a buď ste prvá, ktorá ich má oblečené alebo ich malo pred vami obmedzené množstvo neviest. Požičovní svadobných šiat je po celom Slovensku veľké množstvo a vy si tak môžete vybrať šaty v blízkosti svojho domova a rovnako aj podľa svojich predstáv.
Výhody požičaných svadobných šiat
- Servis – s požičaním svadobných šiat prichádzajú aj ostatné služby – teda úprava šiat na mieru a čistenie. Po svadbe so šatami nemáte žiadne starosti, stačí ich len odovzdať v danom salóne.
- Úprava – v rámci ceny požičania šiat máte zahrnuté aj drobné úpravy ako zužovanie či popustenie v miestach, kde je to potrebné.
- Doplnkové služby – požičovne svadobných šiat vám väčšinou k šatám vedia dodať aj topánky, šperky či zvršok podľa predstáv – svetrík či bolero, ktoré sa k šatám dokonale hodia.
Nevýhody požičaných svadobných šiat
- Cena – požičanie svadobných šiat so sebou prináša aj výrazný zásah do svadobného rozpočtu.
- Jedinečnosť – požičané šaty sú jednoducho požičané. Tak ako vy, môže si ich požičať aj tucet ďalších neviest vo vašom okolí.
- Obmedzenosť výberu – salóny ponúkajú šaty od výmyslu sveta, avšak nemusia 100 % splniť vaše predstavy a očakávania.
Svadobné šaty šité na mieru
Poslednou z možností je nechať si ušiť šaty na mieru. Podľa vašich predstáv a také, ktoré vám dokonale sadnú.
Výhody šitých svadobných šiat
- Podľa predstáv – šaty, ktoré si dáte ušiť na mieru, budú pravdepodobne presne podľa vašich predstáv, snov a túžob.
- Jedinečnosť – existuje malá pravdepodobnosť, že iná nevesta bude mať oblečené rovnaké šaty ako vy, jedine, ak si oblečenie tie vaše, ak sa ich po svadbe rozhodnete predať.
- Váš majetok – šaty sú vaším majetkom, a keď sa rozhodnete ich po svadbe skrátiť a zmeniť ich farbu, aby ste ich mohli nosiť aj na iné príležitosti, nebude to problém.
Nevýhody šitých svadobných šiat
- Obchodovateľnosť – svadobné šaty šité na mieru nebudú ušité podľa konfekcie, a tak môže byť náročnejšie ich predať, keďže nie každej záujemkyni musia sadnúť a vaše predstavy nemusia zodpovedať predstave ostatných neviest.
- Uskladnenie – rovnako ako pri kúpených svadobných šatách ich budete musieť uskladniť.
- Cena – v tomto prípade platí, že originalita niečo stojí a rovnako to bude aj pri svadobných šatách ušitých na mieru, samozrejme, to bude závisieť od náročnosti šiat a materiálov, ktoré zvolíte.
Fake svadobné šaty z internetu
Virtuálne nakupovanie prostredníctvom e-shopov, ako i nakupovanie u zahraničných výrobcov, napríklad z ázijských krajín, je čoraz populárnejšie. Prezeráte si svadobné magazíny a zrazu zbadáte šaty svojich snov. No vzápätí vaše nadšenie zmrazí ich cena. Niektoré nevesty to risknú a podľa vzoru značkových drahých šiat si dajú ušiť lacné napodobeniny.
Výhodou objednávania fake šiat napríklad z Číny alebo Taiwanu je nízka cena. Po donáške vašich túžobne očakávaných šiat vás však môže čakať nemilé prekvapenie. Keďže ide o tovar dovážaný zďaleka, môžete si byť takmer 100 % istá, že vaše šaty budú „cestovať“ kontajnerovou formou, čím môže dôjsť k ich znehodnoteniu, a rovnako i vákuové balenie môže zdeformovať tvar šiat.
Po rozbalení zásielky sa v mnohých prípadoch stáva, že dodané šaty sa ani zďaleka nepodobajú tým, ktoré ste si objednali, v horšom prípade vám nemusí sadnúť strih a ani veľkosť. Tiež sa môže stať, že materiál, z ktorého sú ušité, je nevyhovujúcej kvality. Jediné čo vám zostáva, je navštíviť šikovnú krajčírku, ktorá vám dá šaty ako tak do poriadku, no môže sa stať, že šaty sú veľkostne nevyhovujúce a vy si nakoniec budete musieť kúpiť alebo požičať iné. S čím môžete rátať na fake šatách, sú neprepracované detaily – napríklad rozdielne aplikácie v podobe perličiek, kryštálikov, chýbajúce kostice, šnúrky v šnurovačke, nekompatibilná dĺžka vlečky s dĺžkou šiat a podobne.
Samozrejme, sú i prípady, kedy šaty z dovozu zodpovedajú fotografiám a popisu na objednávke. Mnohé budúce nevesty v diskusnom fóre vyjadrili kladné referencie a skúsenosti s objednávaním šiat z Číny. Naša rada preto znie: nezabúdajte, že ide o šaty zo zahraničia, kde je dlhšia doba doručenia, preto je rozumné si vytvoriť dostatočnú časovú rezervu na ich prípadnú úpravu.
Typy svadobných šiat
Najznámejšie a najvyhľadávanejšie sú korzetové šaty. Ich výhodou je, že pristanú takmer každej postave, pretože korzet je prispôsobiteľný a môže vytvarovať pekný driek. Korzetové šaty majú priliehavý živôtik a väčšinou sú bez ramienok. Línia pása môže byť normálna, znížená alebo strihaná do tvaru písmena V.
Ďalším obľúbeným strihom sú empírové šaty. Pri empírových šatách je línia pása prestrihnutá pod prsiami a odtiaľ jemne splýva sukňa do tvaru A. Ďalšou voľbou sú tzv. princeznovské šaty . Tieto šaty charakterizuje hlavne široká sukňa do tvaru písmena A, môžu pripomínať poschodovú tortu. Spodná časť šiat plynulo prechádza do vrchnej, ktorú tvorí živôtik alebo korzet.
Puzdrové šaty sú typické úzkym strihom, ktorý lemuje celú postavu a ukazuje krásne ženské krivky. Často majú zvodne odhalený chrbát. Strih môže byť v dlhom či krátkom prevedení. Šaty morskej panny sú tiež úzkeho strihu, no na rozdiel od puzdrových šiat, sa ich dolná časť od kolien rozširuje a vzadu predlžuje.
Čoraz populárnejšie sú šaty voľného strihu v štýle lesnej víly. Takéto šaty sú veľmi pohodlné a pristanú takmer každej postave. Novým trendom sú šaty tvorené samostatnou, často tylovou sukňou, a samostatným zvrškom. Tento typ šiat si však môžu dovoliť len štíhle nevesty s dokonale vyšportovaným bruškom.
V kurze sú aj krátke svadobné šaty, najmä v štýle retro.
Svadobné šaty podľa typu postavy
Pri hľadaní svadobných šiat voľte tie, ktoré pristanú vášmu typu postavy. Ak ste drobnejšia, oblečte si dlhšie šaty, ktoré vám opticky predĺžia postavu. Majiteľky krásnych dlhých nôh si môžu dovoliť vystaviť ich na obdiv a zvoliť aj krátke svadobné šaty.
K štíhlemu pásu sa hodí opasok alebo stuha, čím zvýraznite svoj driek, no dbajte na to, aby bol tento doplnok vhodne zladený s celým svadobným vzhľadom. V prípade plnšej postavy voľte radšej splývajúce, voľnejšie šaty, ktoré vám pomôžu zakryť nedostatky a zvýrazniť prednosti.
Najideálnejším typom postavy sú tzv. presýpacie hodiny. Tomuto typu postavy sa hodia takmer všetky strihy, no neodporúča sa empírový strih, pretože prekrýva štíhly pás, ktorým sa môžu ženy s touto postavou pochváliť.
Pre typ ženskej postavy tzv. jablko sú najvhodnejšie šaty s predĺženým driekom a pekným výstrihom. Šaty tak zdôraznia pekný dekolt a zakryjú kritické časti tela. Vhodnou voľbou pre tento typ postavy je aj empírový strih svadobných šiat.
Ďalším typom postavy je tzv. hruška, pre ktorú sa najviac hodia rozprávkové šaty s veľkou sukňou a originálnym korzetom. Korzet pekne zvýrazní užšiu hornú časť tela a široká sukňa schová problémové partie. Ženy s týmto typom postavy by mali úplne vynechať šaty v štýle „morská panna“.
Farebnosť svadobných šiat
Väčšina žien sa prikláňa k snehobielym šatám. Biele svadobné šaty predstavujú čistotu a nevinnosť. No fakt, že nevesta by mala byť celá v bielom, už dnes nie je podmienkou. Biela farba sa nemusí hodiť každej žene, preto nájdeme aj iné odtiene svadobných šiat, ktoré si nevesty volia podľa toho, ako sa im hodia k farbe pleti. Biele šaty sa hodia najmä nevestám zimného typu.
Jemnejšou variantou snehobielej je slonovinová, známa aj ako ivory. Populárna je aj krémová farba či zlatisté alebo striebristé odtiene. Nájsť môžeme aj šaty farby šampanského alebo pre odvážnejšie nevesty rôzne pastelové odtiene, akú sú svetloružová, pudrová či svetlomodrá.
Sú medzi nami aj nevesty, ktoré sa zásadne vyhýbajú tradíciám a konvenciám, a nemajú problém ani s tmavšími odtieňmi, akou je napríklad bordová či dokonca čierna farba. Pri výbere farby je dôležité myslieť aj na to, aby sa svadobné šaty hodili ku kytici aj celkovej výzdobe, ktorú ste si na svadbu zvolili.
Výber vhodného materiálu svadobných šiat
Pre nevesty, ktoré sa rozhodnú mať svadbu na jar či v lete sú vhodné vzdušné materiály, ako sú hodváb a hodvábny krep, šifón, žoržet či plátno. Zimné nevesty by mali myslieť na to, že je potrebné zvoliť hrubšie materiály, ako zamat či brokát. Svadobné šaty je možné doplniť pelerínou, umelou kožušinou či svadobným kabátom. Satén, taft či tyl sa nosia po celý rok.
V minulosti bolo populárnym doplnkom svadobných šiat čipkované či saténové bolerko. Mnoho neviest experimentuje čoraz viac a chcú vyzerať chic. Často dopĺňajú svadobné šaty aj takými doplnkami, akými sú pastelové či sýto farebné svetríky alebo rifľové bundy.
TIP: Ak snívate o honosných šatách, v ktorých by vám cez leto určite bolo horúco a svadobné šaty sú pre vás prioritou, prispôsobte tomu výber miesta a zvoľte radšej klimatizované priestory.
Ďalšie inšpirácie na svadobné šaty:
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať:
10 najobľúbenejších svadobných štýlov Denník nevesty – Máte pár kíl naviac? Tomuto sa pri výbere svadobných šiat vyhnite Svadobné šaty z Ukrajiny – kam ísť, aké sú ceny a kvalita šiat
Pridaj príspevok