Svadobný plánovač (25): 10 mylných predstáv o svadbe, ktorých sa vôbec nemusíte držať!

 • 4. máj 2016

V začiatkoch svadobného plánovania väčšina ľudí ešte nemá jasnú predstavu o tom, ako bude ich svadba vyzerať a pri plánovaní vychádzajú zo zaužívaných názorov, ktoré o svadbe kolujú v spoločnosti. O tom, ako by mala svadba vyzerať alebo prebiehať, existuje množstvo predstáv, pravdou však je, že je to len a len na vás. Nenechajte sa preto zmiasť týmito mylnými názormi.

1. Svadobné šaty musia byť biele

Keď sa povie svadobné šaty, každý si hneď predstaví veľkú bielu róbu. V dnešnej dobe však už máte aj množstvo iných alternatív. Pomerne bežné sú napríklad šaty slonovinovej farby, ktoré sú takmer na nerozoznanie od bielych, ale možností máte omnoho viac.

Svadobné šaty nájdete vzorované, farebné, či biele s farebnými doplnkami. Ak vám biela farba nepristane, alebo sa vám zapáčia šaty v inej farbe, pokojne si vyberte nejaké netradičné. Dôležité je, aby vám sedel strih a cítili ste sa v nich príjemne.

2. Nevesta musí mať dlhé šaty

Je pravda, že väčšina svadobných šiat má sukňu dlhú až po zem, nie je však vašou povinnosťou sa vydávať v dlhých šatách. Rovnako ako farieb, aj strihov svadobných šiat máte dnes na výber obrovské množstvo.

Ak nechcete, aby vám šaty zavadzali pri tanci, môžete napríklad zvoliť také, ktoré sú vpredu kratšie a vzadu dlhé. Prípadne, ak sa vydávate uprostred leta a predpoveď hlási 38 stupňov a slnečno, môžete si úplne pokojne vybrať krátke svadobné šaty, v ktorých vám nebude horúco.

3. Družičky musia byť slobodné

Úloha družičiek sa za posledné desaťročia dosť zmenila. Pôvodne to mali byť slobodné dievčatá (kamarátky nevesty), ktoré mali byť oblečené v bielych šatách, aby zmiatli zlé sily, ktoré by chceli uniesť nevestu. Dnes už je to všetko úplne inak.

Družičky sú zvyčajne najbližšie kamarátky nevesty, ktoré jej pomáhajú s organizáciou svadby a v deň svadby jej robia spoločnosť a pomáhajú s prípravami (obliecť šaty a podobne). Ak sú vaše najlepšie kamarátky vydaté, neznamená to, že vám nemôžu ísť za družičky.

4. Svadba by mala byť v sobotu

Väčšina svadieb sa stále koná v sobotu a množstvo ľudí považuje za naozaj nezvyčajné, ak tomu tak nie je. Sobota je výhodná z toho dôvodu, že je to prvý deň víkendu, takže všetci majú dostatok času sa na svadbu pripraviť, nemusia si brať dovolenku a po oslave sa môžu v nedeľu vyspať. Ak však nezoženiete vhodné priestory na sobotu, nebojte sa mať svadbu aj v piatok či iný deň v týždni. Vaši najbližší si určite urobia čas, aj keby si mali zobrať dva dni voľna, len aby oslávili tento výnimočný deň s vami.

Okrem toho, ak budete mať svadbu v iný deň, môžete niečo ušetriť a mať väčší výber. Niektoré zariadenia môžu mať mimo soboty nižšie ceny za prenájom a určite budete mať viac možností pri výbere dodávateľov, lebo nebudú rezervovaní na inú svadbu.

5. Nevestu musí viesť k oltáru otec

Nepísané pravidlo hovorí, že na ceste k oltáru by mal ženích odprevadiť svoju matku a nevesta by mala kráčať s otcom. Ak však chcete byť s vašim príchodom kreatívni, kľudne môžete vymyslieť niečo osobité. Ak to tak cítite, môžu vás pred oltár odprevadiť obaja rodičia, ak už máte dieťa, môžete kráčať s ním, prípadne si môžete s družičkami a družbami pripraviť nejakú zaujímavú choreografiu. Je to naozaj len na vás. Urobte čokoľvek, čo vás urobí šťastnými a tento moment nezabudnuteľným.

6. Nevestu v svadobných šatách môže vidieť ženích až na obrade

Podľa povery, ak vidí ženích nevestu v svadobných šatách pred svadbou, prináša to nešťastie. V skutočnosti však na tom vôbec nezáleží. V prípade, že ho chcete prekvapiť, samozrejme, schovajte si šaty a počkajte až do svadby, ale ak vám na prekvapení až tak nezáleží, pokojne sa mu v šatách môžete ukázať. Ak chcete, môže vám aj pomáhať pri výbere.

Množstvo párov ešte pred svadbou absolvuje súkromné fotenie v svadobnom oblečení, aby sa počas svadobného dňa nezdržovali. Ak sa teda aj vy chcete fotiť ešte predtým ako nadíde váš veľký deň, nedajte na povery a urobte všetko tak, ako sa vám to páči.

7. Snúbenci musia noc pred svadbou stráviť každý na inom mieste

Tento zvyk sa do súčasnosti preniesol zrejme z obdobia, keď sa „nepatrilo“, aby nezosobášený pár býval v spoločnej domácnosti a teda bolo samozrejmé, že aj noc pred svadbou strávi každý zo snúbencov na inom mieste. Ak však s partnerom žijete, nemusíte sa tohto pravidla držať. Ak vám to tak vyhovuje, môžete sa pokojne aj spolu pripravovať, prípadne pozvať k vám družičky a družbov a každý z vás sa môže pripravovať so svojimi kamarátmi v inej izbe.

8. Ako dezert musíte mať svadobnú tortu

Svadobná torta je jednou z najtypickejších súčastí svadby. Nie je však nevyhnutné, aby ste ju mali, ak nechcete. Na množstve svadieb sa torta aj tak nezje a potom ju len nabalíte hosťom do výslužiek, v ktorých už aj tak majú množstvo zákuskov. Namiesto svadobnej torty môžete mať napríklad veľmi obľúbené cupcakes – drobné tortičky, z ktorých môžete hosťom rozdať po jednej, prípadne, ak sa vám tradícia krájania torty nepozdáva, môžete ju úplne vypustiť a servírovať hosťom už predkrájané dezerty.

9. Svadobnú noc treba pretancovať

Tanec, samozrejme, k svadbe patrí a množstvo ľudí by určite bolo sklamaných, keby na vašej svadbe nemali vôbec možnosť si zatancovať. Nemusí to však byť jediný bod programu. Aby ste hostí príliš neunavili a udržali zábavu počas celej noci, striedajte tanečné kolá s inými zábavnými aktivitami. Do programu môžete začleniť rôzne svadobné tradície či hry, prípadne vystúpenia nejakých umelcov a podobne.

10. O polnoci prebieha čepčenie

Jednou z veľmi populárnych svadobných tradícií je aj čepčenie nevesty o polnoci, ktoré symbolizuje jej premenu zo slobodnej ženy na manželku. Čepčenie však môžete nahradiť inými zaujímavými činnosťami. Veľmi obľúbenými alternatívami sú vypúšťanie lampiónov šťastia, či hádzanie kytice, niektoré páry tiež zvyknú presunúť krájanie torty na polnoc. Je to len vaša voľba.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby