Ako si naplánovať prípravy, ak máte 12 mesiacov do svadby?

 • 22. aug 2016
 • Michaela Forrová
 • Isifa / shutterstock.com

Vraví sa, že svadba by mala byť zorganizovaná do roka a do dňa od prijatia zásnubného prsteňa. Ak ste sa rozhodli toto príslovie dodržať, mali by ste si hneď po zásnubách pripraviť časový harmonogram povinností, ktoré treba počas nasledujúcich 12 mesiacov vybaviť a stihnúť.

12 – 9 mesiacov pred svadbou

Počas prvej fázy, by ste sa mali sústrediť na zber informácií a prieskum trhu. Prelistujte si svadobné magazíny a prelustrujte svadobné portály. Inými slovami, hľadajte inšpiráciu.

Keďže nádherných inšpirácií nájdete dozaista mnoho, stanovte si maximálny rozpočet a predbežný počet hostí, ktorých by ste chceli pozvať.

Hneď na začiatku svadobných príprav by ste sa s partnerom mali dohodnúť na tom, či si svoje ÁNO poviete na matrike alebo v kostole. V prípade, že plánujete svadbu v kostole, uistite sa, že vy i partner spĺňate všetky podmienky nevyhnutné na uzavretie manželstva. Ak by totiž jeden z vás neprijal všetky povinné sviatosti, mohli by ste mať s cirkevným sobášom vážny problém.

Počas tohto obdobia, by ste mali sformulovať predstavu, ako by vaša svadba mala vyzerať. Ak už približne viete, čo chcete, môžete začať s obhliadkou potenciálnych svadobných priestorov a s návštevou svadobných salónov.

Odporúčame vám nechať si pripraviť viacero cenových ponúk – či už v súvislosti so svadobnými priestormi alebo v súvislosti s cateringom.

V prípade, že už máte vyhliadnutého svadobného fotografa, kameramana či DJ-a, neváhajte ich osloviť v dostatočnom časovom predstihu. Neskôr sa totiž môže stať, že daný deň už budú mať zarezervovaný pre iných novomanželov.

9 – 6 mesiacov pred svadbou

V tomto období by ste už mali mať o svojej vysnenej svadbe jasnú predstavu a môžete teda začať pracovať na detailoch. Približne pol roka pred svadbou by ste mali mať jasnú predstavu o svadobnej torte, spísaný zoznam zákuskov a zostavené svadobné menu.

Zároveň by ste si mali definitívne vybrať štýl a farbu svadobnej výzdoby.

Taktiež by ste si mali ujasniť, aké tradície chcete zahrnúť do svadobného programu. Ak chcete, aby vám pri čepčení spieval folklórny súbor, je načase zarezervovať si ho.

Môžete začať i s výrobou svadobných oznámení. Je vždy lepšie informovať hostí o plánovanej svadbe skôr, ako na poslednú chvíľu, a to predovšetkým ak plánujete letnú svadbu. V letných mesiacoch si mnoho ľudí plánuje dovolenku, a ak by sa termín svadby a zarezervovanej dovolenky prekrývali, mohli by ste svojich blízkych či priateľov dostať do nepríjemnej situácie.

Odporúčame vám písať si denník alebo poznámky, do ktorých si zapíšete každý nový nápad alebo pripomienku.

6 – 3 mesiace do svadby

Toto obdobie je vhodné na doladenie svadobného outfitu, nákup šperkov, topánok a večerných šiat, ktoré si oblečiete po polnoci.

Po slávnostnom odeve by sa mal začať obzerať i ženích.

Zároveň by ste mali zistiť zoznam vecí, ktoré vám v domácnosti chýbajú a mali by ste spísať zoznam darov, ktoré by vás od svadobných hostí potešili.

Keďže ani svadobní hostia by zo svadby nemali odchádzať s prázdnymi rukami, vymyslite a zaobstarajte pre nich vhodné darčeky a objednajte škatule na výslužky.

Ak ste to doteraz neurobili, vyberte si svadobných svedkov.

V prípade, že na svadbu pozývate i hostí s malými deťmi, objednajte im opatrovateľku alebo im zabezpečte primeraný program.

3-1 mesiac do svadby

Posledné týždne pred svadbou by ste mali využiť na doladenie posledných detailov.

Zájdite do salónu krásy a rezervujte si termín u vizážistky a kaderníčky.

Nezabudnite si skontrolovať platnosť vašich i partnerových dokladov.

V prípade, že plánujete cirkevný sobáš, začnite chodiť na predmanželskú náuku.

Dj-ovi doručte zoznam vašich obľúbených piesní, ktoré na svadbe nesmú chýbať, i zoznam piesní, ktoré neobľubujete a ktoré si na svadobnej veselici neželáte.

Taktiež si môžete záväzne objednať svadobnú kyticu a pierka pre pánov.

4 týždne do svadby

Počas niektorého z posledných predsvadobných víkendov absolvujte rozlúčku so slobodou. V milej spoločnosti vašich priateliek sa dozaista zabavíte a odbúrate stres zo svadobných príprav.

Po vydarenom žúre môžete zájsť na matriku a podať oficiálnu žiadosť o uzavretie manželstva. V prípade, že ste ešte neabsolvovali skúšku účesu a vizáže a záverečnú skúšku svadobných šiat, je najvyšší čas.

Odporúčame vám zbaliť taštičku prvej pomoci, do ktorej vložte náhradné pančuchy, leukoplast, ihlu, niť, manikúrové nožničky, lak na vlasy, pilník na nechty, antiperspirant, liek od bolesti, zubnú kefku a zubnú pastu.

Zostavte si detailný harmonogram svadobného dňa.

Skontrolujte zoznam pozvaných hostí a tých, ktorí vám na pozvánku neodpovedali, kontaktujte a zistite ich účasť.

Pripravte si svadobnú reč.

Dohodnite sa s majiteľom alebo prevádzkarom svadobných priestorov, kedy môžete začať pripravovať svadobnú výzdobu.

Deň pred svadbou

Posledný deň pred svadbou si pripravte svadobné šaty, všetky doplnky a doklady.

Všetko dôležité by už malo byť vybavené a zarezervované, takže posledný deň, kedy vás ešte všetci oslovujú ,,slečna“, využite na odpočinok a relax. Čaká vás totiž veľmi náročný, ale dozaista krásny a nezabudnuteľný deň.

Profesionáli
0
Testovací profil pre...
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Testovací profil pre Admin Moja svadba
Bratislava
54
Brilliant agency
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Ponúkame organizovanie svadobných a iných spoločenských udalostí Obchodné podmienky: http://brilliantagency.sk/obchodné-podmienky
Trnava

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby