Svadobný plánovač (37): 9 obáv všetkých neviest, ktoré sa v deň svadby rozplynú

 • 27. júl 2016
 • Zuzana Maliníková
 • Isifa / shutterstock.com

Každá nevesta túži po tom, aby bol jej svadobný deň úžasný a dokonalý, a to vyvoláva množstvo stresu. Týmto obavám sa zrejme nevyhne žiadna nevesta. Nebojte sa, v deň svadby sa všetky rozplynú.

S blížiacim sa dňom svadby rastie aj napätie a stres. Niektorým druhom obáv zo svadby sa nevyhne skutočne žiadna nevesta, napriek tomu, že sú to veci, na ktorých v konečnom dôsledku nebude vôbec záležať, a keď nastane váš veľký deň, ani si na ne nespomeniete. Je však dobré vedieť, ktoré to sú, aby ste sa na ne mohli pripraviť. Keď ich budete očakávať, zvládnete ich oveľa ľahšie.

1. Strápnenie sa

Nevesta je v deň svadby stredobodom pozornosti a to prináša nielen výhody (všetci ju obskakujú a snažia sa jej vo všetkom vyhovieť), ale aj stres. Kráčate v nádherných šatách uličkou k oltáru a všetci sa pozerajú len na vás… a v tom zakopnete, potknete sa, alebo sa vám podvrtne noha vo vysokých topánkach. „To by bola hanba, prosím, nech sa mi to nestane.“ Toto si myslí väčšina neviest, keď si predstaví ten moment.

Verte mi, nič také sa nestane! A ak aj áno, nikto si to už o 5 minút nebude pamätať a nakoniec sa na tom sami zabavíte. Akonáhle sa v deň svadby ráno zobudíte, všetko pôjde tak rýchlo, že si to ani neuvedomíte a už budete stáť pred oltárom a hovoriť „áno“. Na obavu zo strápnenia sa si ani nespomeniete.

2. Nedokonalý účes či make-up

Je samozrejmé, že každá žena túži počas svojho svadobného dňa vyzerať nádherne, a k tomu patrí dokonalý účes a make-up. Veľa neviest sa však trápi práve kvôli tomu. Čo ak kaderníčka pokazí môj účes? Čo ak sa mi účes rozpadne pri tanci? Čo ak sa mi rozmaže make-up? Momentálne to všetko vo vašej hlave znie hrozne, ale pravda je taká, že odkedy vás nalíčia a učešú, na celú vizáž zabudnete, lebo budete mať pred sebou omnoho dôležitejšie a zaujímavejšie veci. A ak sa vám aj počas večera rozpadne účes, tak si s tým vôbec nebudete robiť ťažkú hlavu.

3. Počasie

Počasie je veľkým strašiakom všetkých neviest, najmä ak plánujete obrad pod holým nebom, či dokonca celú svadbu v parku či v záhrade. Počasie je nevyspytateľné a nijako ho, bohužiaľ, neovplyvníme.

Jediné, čo môžete urobiť ako prevenciu, je vybrať si dátum svadby podľa štatistík o počasí z predchádzajúcich rokov a pripraviť „plán B“, ak by náhodou počasie nevyšlo. Ak sa to náhodou stane, bude vás to trápiť možno ráno, keď sa pozriete z okna. Ale nech už bude vonku akokoľvek, vy si svadbu užijete naplno a keď sa budete zabávať vnútri na parkete, ani si nespomeniete na to, že vonku leje ako z krhly.

4. Príhovory

Príhovory rodičov, súrodencov či kamarátov môžu byť občas trochu nepríjemné. Nikdy neviete, kto vytiahne akú trápnu historku z vášho detstva či mladosti… Počas svadby však budete tak dobre naladení, že vám to vôbec nebude prekážať. Koniec koncov, príhovory trvajú len pár minút a potom sa začína zábava. Na konci večera si zaručene nikto nespomenie, o čom vlastne tie príhovory v úvode svadby boli.

5. Nelichotivé zábery

Jednou z veľkých obáv neviest je aj to, ako budú vyzerať na fotkách. Fotograf vás môže odfotiť pri jedle alebo prípitku, ako sa schuti smejete, či v inej nelichotivej póze. A samozrejme, všetci tí neoficiálni fotografi (rodina a priatelia), ktorí chcú zdokumentovať vašu svadbu, budú fotiť všetko ako o dušu. Môžete si byť ale isté, že počas svadby vám tieto myšlienky vôbec nenapadnú. Všetky zlé fotky od oficiálneho fotografa sa vymažú a hostí stačí poprosiť, aby nedávali na sociálne siete nič, čo neodsúhlasíte.

6. Čas

Čas je najväčším strašiakom všetkých neviest a táto obava je aj najoprávnenejšia. Svadobný deň je naozaj pre nevestu nabitý programom a často sa stáva, že sa vám ho nepodarí dodržať tak, ako ste chceli. Je úplne bežné, že svadby začínajú o niekoľko minút neskôr, lebo sa čaká na nevestu. Nemusíte sa však báť, bez vás určite nezačnú. ☺

Ak chcete naozaj všetko stíhať s prehľadom, naplánujte si podrobne celý deň a do časového programu zaraďte aj drobnosti ako čas s rodinou, raňajky, toaleta a podobne. Obava z nedostatku času v deň svadby zmizne skrátka pre to, že nebudete mať čas myslieť na to, že sa môže niečo nestíhať. Nakoniec aj tak všetko bez problémov stihnete, a ani si to neuvedomíte a aj tie posledné svadobné prípravy v deň D. budú za vami.

7. Zasadací poriadok

Zostaviť zasadací poriadok na svadbu nie je jednoduché, najmä vtedy, ak sa niektorí členovia vašej rodiny nemajú v láske alebo ak pozývate kamarátov z rôznych kruhov, ktorí sa vzájomne nepoznajú. Je bežné, že pár prerobí zasadací poriadok niekoľko krát a nakoniec týždeň pred svadbou niektorí hostia povedia, že neprídu alebo sa ohlásia hostia, ktorí pôvodne nemohli, že sa im nakoniec podarí prísť. A samozrejme, potom treba upravovať zasadací poriadok (a o ďalších veciach ani nehovoriac) úplne odznova. Niet divu, že potom majú nevesty obavy, či budú všetci hostia spokojní a budú sa mať pri stole s kým baviť.

Viete čo? Je to úplne jedno, pretože ľudia sa aj tak počas večera budú presúvať po sále a presadnú si ako im to vyhovuje a nájdu si svojich známych. A môžem vám zaručiť, že na zasadací poriadok si počas svadby spomeniete, len v prípade, ak sa naň bude niekto vyslovene sťažovať.

8. Nedostatok času na všetkých

Svadby bývajú občas chaotické, najmä ak máte naplánovaný pestrý program a pomedzi to chcete stihnúť byť s každým hosťom aspoň chvíľku. Veľa neviest sa obáva, že pri všetkých hosťoch a povinnostiach sa nielenže nestihnú venovať každému, ale že nebudú mať čas ani na tých najbližších. Nemusíte sa obávať, v deň svadby vám to ani nenapadne, lebo prirodzene pôjdete za každým a pristavíte sa pri každom stole. Hostia vás budú tiež vyhľadávať sami od seba, pretože každý bude chcieť stráviť nejaký čas s nevestou.

9. Nevychovaní hostia

Veľkou obavou neviest je aj to, že im svadbu pokazí niektorý hosť, ktorý sa nevie správať – preženie to s alkoholom a bude mať nemiestne poznámky, bude hlučný či inak naruší svadbu. Pravda je bohužiaľ taká, že skoro na každej svadbe sa jeden taký človek nájde. Väčšinou si ho však ani nevšimnete. Buď sa oňho postará niekto z jeho blízkych alebo niekto z vašich priateľov, aby ste sa zbytočne nemuseli znepokojovať.

Keď sa celý svadobný kolotoč začne, ani vás nenapadne myslieť na to, či sa niekto nebude náhodou správať nevhodne. Jednoducho sa budete zabávať a na také veci ani nepomyslíte.

A aké obavy máte zo svadobného dňa vy? Podeľte sa o ne v komentároch!


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby