Svadobný plánovač (27): 8 tipov, ako naplánovať svadbu do 5000 €

 • 18. máj 2016

Naplánovať takú významnú udalosť, akou je svadba, nie je jednoduché, najmä ak máte obmedzený rozpočet. Pripraviť peknú svadbu je však možné aj s menším obnosom peňazí, ak viete ako na to. Tu je niekoľko rád, ako postupovať.

V prvom rade sa pripravte na to, že budete musieť robiť ústupky a niekde upustiť od svojich ideálnych predstáv. Hneď na začiatku si preto stanovte priority a tých sa držte.

Radšej neskôr a poriadne

V prípade, že si svadbu naozaj nemôžete dovoliť, odporúčam radšej chvíľu počkať a niečo si našetriť ako sa brať za každú cenu. Podpísať papiere na úrade a potom sa navečerať s rodinou u vás doma nie je práve to, čo vám zabezpečí krásne spomienky na celý život. Je to predsa len váš veľký deň, jeden z najvýznamnejších dní v živote a preto by ste ho mali aj patrične osláviť.

Ako teda naplánovať svadbu do 5000 €?

1. Nechajte si poradiť od odborníkov

Najímať si svadobnú agentúru s obmedzeným rozpočtom sa môže zdať ako zbytočné míňanie peňazí, môže to však byť práve naopak. Agentúry majú široký zoznam spolupracovníkov a vyznajú sa v oblasti, často majú s obchodnými partnermi rôzne dohody o poskytnutí zľavy a podobne. Preto vám vedia nájsť vhodných dodávateľov tak, aby ste sa zmestili do stanoveného rozpočtu.

Ak si chcete svadbu pripraviť sami, môžete využiť svadobné poradenstvo, v rámci ktorého vám koordinátorka odporučí vhodných dodávateľov, pomôže rozplánovať rozpočet a dá užitočné tipy a rady ohľadom organizácie svadby.

Profesionáli
0
Testovací profil pre...
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Testovací profil pre Admin Moja svadba
Bratislava
54
Brilliant agency
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Ponúkame organizovanie svadobných a iných spoločenských udalostí Obchodné podmienky: http://brilliantagency.sk/obchodné-podmienky
Trnava

2. Vyberte si dátum mimo sezóny

Jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali vyriešiť, je dátum svadby. Ak sa rozhodnete zobrať mimo svadobnej sezóny, budete mať jednak väčší výber miest a aj ceny budú nižšie.

"Mimo sezóny" nemusí znamenať len na jeseň alebo v zime, kľudne môžete mať svadbu aj v lete, stačí ak vyberiete deň uprostred týždňa a nie typickú sobotu alebo piatok, kedy sa koná najviac svadieb.

3. Naplánujte si rozpočet

Možno máte na svadbu pripravených 5000 €, možno len 3500 € a možno len 2000 €. Na tom, aký veľký je váš celkový rozpočet, až tak nezáleží. Dôležité je, koľko ste ochotní zaplatiť za jednotlivé položky.

Najväčšiu sumu by ste si mali vyhradiť na miesto a občerstvenie, ušetriť sa zas dá na svadobnej výzdobe. Keď si určíte koľko za ktoré položky môžete minúť, bude sa vám ľahšie rozhodovať pri plánovaní.

4. Limitujte počet hostí

Druhým krokom pri plánovaní svadby zvyčajne býva vytvorenie zoznamu hostí. To, že máte obmedzený rozpočet ešte neznamená, že môžete pozvať len rodinu. Vytvorte si zoznam ľudí, ktorých by ste naozaj chceli mať na svadbe bez ohľadu na to, aký máte rozpočet.

Potom zistite, koľko by stálo občerstvenie pre tento počet ľudí na viacerých miestach a ak sa vám to bude zdať stále veľa, začnite z tohto zoznamu vyškrtávať ľudí, kým sa nedostanete na vyhovujúcu cenu.

5. Nájdite si skromnejší priestor

Najväčšou položkou v rozpočte zvyčajne býva lokalita a občerstvenie, ktoré často poskytujú priamo na mieste. Nemusíte sa brať na dvore vašej starej mamy ani v polorozpadnutom kultúrnom dome v priľahlej dedine. Pekné miesta na svadbu nájdete aj za rozumnú cenu. Možností je viacero. Môžete mať svadbu v reštaurácii či v nejakom lacnejšom penzióne, kde máte hneď zabezpečené aj jedlo alebo si prenajať nejaké priestory a zabezpečiť catering zvlásť.

Skôr ako definitívne potvrdíte dátum svadby, zistite si pre istotu, aký je cenový rozdiel v prenájme priestorov počas a mimo sezóny. V niektorých zariadeniach totiž môže byť cena rovnaká počas celého roka, a vo všetky dni v týždni.

6. Obmedzte množstvo jedla a pitia

Ako som spomínala, občerstvenie tvorí veľkú položku v rozpočte. Cenu jedla je možné znížiť pomerne jednoducho.

– Namiesto celého menu majte len švédske stoly a obmedzte počet koláčov a poproste rodinu, aby priniesla nejaké občerstvenie alebo si ho môžete pripraviť aj sami. – Predplaťte len určitý počet nápojov, napríklad prípitok, minerálku a víno a všetko ostatné si môžu hostia kúpiť pri bare. – Požiadajte kamarátov, aby prišli neskôr a pre nich bude prichystané jedlo a občerstvenie až po oficiálnej večeri.

Možností je naozaj veľa, skúste sa len zamyslieť, čo by vám vyhovovalo najviac.

7. Zelené kytice

Ak trváte na živých kvetoch, poproste kvetinárov, aby do kytíc pridali viac zelene – rôzne doplnkové zelené rastlinky vyzerajú výborne, dodajú kytici objem a čo je hlavné, stoja oveľa menej ako kvety.

8. Vyrobte si dekorácie sami

Krásnu svadobnú výzdobu si môžete aj vlastnoručne vyrobiť. Existuje množstvo návodov, ako vyrobiť krásne kvety či atraktívne vyzerajúce pom-pomy z papiera alebo servítok. Namiesto váz použite zaváraninové poháre, ktoré môžete ozdobiť čipkou, trblietkami alebo natrieť farbou a ako svietniky môžete použiť vínové fľaše – natreté napríklad zlatou farbou vyzerajú naozaj krásne.

Vyrobiť zvládnete určite aj originálne menovky pre hostí. Do vyrábania môžete zapojiť celú rodinu alebo poproste o pomoc kamarátky.

A vzdať sa nemusíte ani trendovej fotosteny – Inšpirujte sa DIY nápadmi:


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby