Ako prebieha ceremoniál ruží: Zapojte symbol lásky a záväzku do vašej svadby

 • 17. apr 2024

Ceremoniál ruží je aktuálne známy najmä z televíznej šou. Vedeli ste však, že je aj nádherným a symbolickým gestom, ktoré sa často začleňuje do svadobných obradov? Tento rituál predstavuje výmenu dvoch červených ruží medzi mladomanželmi ako znamenie ich lásky a záväzku jeden k druhému. Červená ruža, tradične považovaná za symbol lásky a vášne, tu slúži ako prvý dar, ktorý si novomanželia navzájom dávajú vo svojom spoločnom živote.

ako prebieha ceremoniál ruží
Zdroj: iStock

Aký má význam ceremoniál ruží na svadbe?

Ceremónia ruží predstavuje sľub lásky a úcty, ktorý si novomanželia dávajú. Každá ruža je symbolom jednotlivého sľubu a odhodlania deliť sa o všetky radosti aj výzvy, ktoré môže priniesť manželstvo. Ruže sú tiež pripomienkou, že tak ako kvetina potrebuje starostlivosť, aj vzťah potrebuje neustálu pozornosť a lásku, aby mohol kvitnúť.

Priebeh ceremónie ruží

Ceremónia zvyčajne prebieha po výmene prsteňov. Každý z partnerov drží ružu, ktorú si potom vymení s tým druhým. Tento moment je často sprevádzaný krátkym textom alebo sľubom, ktorý odzrkadľuje ich záväzky. Niekedy môže byť táto výmena ruží doplnená aj o krátke príhovory od svadobných hostí alebo svedkov, ktoré zdôrazňujú význam tohto gesta.

Priebeh ceremónie ruží
Zdroj: iStock

Aj takto môže vyzerať text pre ceremóniu ruží

Ceremoniál rúži vo všeobecnosti nemá špecifický text alebo slová, ktoré by sa mali počas neho čítať. Táto tradícia je viac o spoločnom rituáli a krásnom okamihu. Nie je formálne zakotvená v žiadnych náboženských alebo kultúrnych textoch, kde by boli určené konkrétne modlitby alebo verše.

Avšak, v závislosti od osobných preferencií nevesty alebo tradícií, ktoré môže jej rodina alebo kultúra dodržiavať, môžu účastníci ceremónie vyjadriť pár slov. Tieto slová môžu byť improvizované alebo môžu pochádzať z vopred pripraveného textu. My vám prinášame príklad na text pre ceremoniál ruží, ktorý môžete použiť:

„Milí (meno nevesty) a (meno ženícha),

tieto ruže sú symbolom vášho sľubu lásky, ktorý si dnes dávate. Nech každá ruža predstavuje nekonečnú krásu a hĺbku vášho vzťahu, ktorý bude rásť a rozvíjať sa každým spoločne stráveným dňom.

Keď si dnes vymieňate tieto ruže, pamätajte na to, že tak ako ruže potrebujú vodu, svetlo a starostlivosť, aby mohli prosperovať, aj váš vzťah potrebuje lásku, rešpekt a pozornosť. Sľubujete si navzájom, že váš vzťah bude vždy miestom, kde môže láska kvitnúť.

Nech sú tieto ruže trvalou pripomienkou vašich sľubov, a nech sú dni vášho spoločného života také krásne a plné ako ruža v plnom kvete.

S láskou a radosťou si dnes navzájom odovzdajte tieto ruže ako symboly vášho spoločného života, ktorý práve začína. Nech vám každý pohľad na ružu pripomína tento okamih, keď sa vaše životy spojili do jednej krásnej cesty.“

Text je možné prispôsobiť podľa osobných preferencií a štýlu svadby, a môže byť prednesený vybraným hosťom, svedkom, alebo samotnými novomanželmi.

Veľmi pekný príklad na text pre ceremoniál ruží uviedla aj naša používateľka v diskusii „Ceremónia ruží a jej priebeh“.

svadobné fórum na najväčšom svadobnom webe
Vytvorte diskusiu vo Fóre na Mojej svadbe.

Autor článku: Michaela z Mojej svadby

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe