4 dôležité položky, ktoré nemusia rozhodiť váš svadobný rozpočet

 • 2. máj 2018
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Svadba je výnimočná udalosť, na ktorú budete celý život spomínať. Jej príprava však môže byť nielen časovo, ale aj finančne náročná. Sú však položky, ktoré vás vôbec nemusia vyjsť draho.

1. Výzdoba

Položka, na ktorej sa dá šetriť najviac, je výzdoba. So svadobnou výzdobou sa môžete naozaj vyhrať a byť kreatívni rôznymi spôsobmi. Výzdoba vás potom môže stáť zlomok z toho, čo ste čakali. Niektoré ozdoby si môžete vyrobiť sami, napríklad papierové pom-pomy na strop alebo kvety, ktorými môžete ozdobiť všetko – od slávobrány, cez stoličky až po svadobné stoly. Ďalšou možnosťou je objednať si dekorácie zo zahraničia.

Na Alixprese nájdete širokú ponuku svadobných dekorácií – od svietnikov a váz, až po drobné ozdôbky. Ak máte čas a trpezlivosť na objednávanie výzdoby z Číny, určite tomu dajte šancu, dekorácie budú lacnejšie, ako keby ste ich kupovali / požičiavali na Slovensku. Na pomoc pri zdobení si zavolajte kamarátky. Tie vám môžu pomôcť nielen s výrobou dekorácií, ale aj so zdobením sály v deň svadby.

2. Menovky a darčeky pre hostí

Menovky a darčeky pre hostí sú jedna z vecí, ktorú môžete bez obáv vyrobiť sami. Ak chcete investovať naozaj minimum, môžete si menovky nastrihať z papiera, ktorý máte doma. Aby boli zaujímavejšie, môžete ich vystrihnúť v tvare srdiečka alebo kvietku, ale nič nepokazíte ani klasickým obdĺžnikom. Potom už na ne len napíšete mená hostí. Ak chcete, môžete sa s menovkami aj vyhrať, na internete nájdete množstvo tipov.

Darčeky pre hostí síce nie sú nevyhnutnosť, ale je to príjemná drobnosť, ktorou hostí potešíte. Ak chcete, aby boli náklady na ne minimálne, najjednoduchšie je kúpiť nejakú bonboniéru a každému hosťovi pripraviť na tanierik jeden bonbón. Môžete tiež upiecť koláčiky, alebo vyrobiť niečo na pamiatku. Asi najjednoduchšie darčeky pre hostí sú záložky – dajú sa poňať rôzne, ale najjednoduchšie na výrobu je vystrihnúť obdĺžniky z tvrdého papiera, napísať na ne nejaký odkaz, na jednej strane prevliecť šnúrku alebo špagátik a pamätná záložka je na svete.

3. Občerstvenie

So svadbou sa automaticky spája aj množstvo jedla a pitia, ktoré zvyčajne tvorí najväčšiu položku v rozpočte. Občerstvenie na svadbu vás však nemusí stáť tak veľa ako sa obávate. Je veľa spôsobov, ako sa dajú znížiť náklady. Jednou z možností je doniesť si vlastné jedlo a pitie.

Najjednoduchšie to je, ak máte svadbu v priestoroch, ktoré nemajú vlastnú ponuku občerstvenia (napríklad v kultúrnom dome), dohodnúť sa však dá aj v reštauráciách či hoteloch (za poplatok vám dovolia priniesť si vlastné pitie, ktoré môžete nakúpiť vo veľkosklade a aj s poplatkom vás potom vyjde lacnejšie, ako keby ste ho nakupovali priamo od reštaurácie). Ak si celé občerstvenie zabezpečujete sami, môžete ušetriť dosť veľa. Nakúpte suroviny vo veľkosklade a jedlo si pripravte sami.

Drobné občerstvenie ako chlebíčky či studené misy dokážete nachystať aj doma s pomocou rodiny. Ak si netrúfate na varenie svadobného menu pre všetkých hostí, môžete si na to najať študentov – kuchárov, ktorí vám to urobia za prijateľnú cenu. Na občerstvení môžete ušetriť aj tak, že znížite počet hostí pozvaných k svadobnému stolu.

Po obrade si spravíte súkromný obed / večeru s najbližšou rodinou a všetkých ostatných (širšiu rodinu, kamarátov, kolegov, známych) pozvete až na svadobnú oslavu po večeri. Im potom naservírujete drobné občerstvenie v podobe studeného bufetu a vaše náklady na svadobné občerstvenie sa rapídne zmenšia.

4. Svadobná torta a zákusky

K svadbe neodmysliteľne patrí svadobná torta a zákusky. A čím máte viac hostí, tým viac vás to bude stáť. Najlepší spôsob, ako na tejto položke ušetriť, je požiadať niekoho z rodiny alebo známych, aby vám napiekol. Môžete ho poprosiť, aby vám to dal ako svadobný dar. Prípadne sa informujte o cukrárkach, ktoré pečú len rekreačne, určite vám spravia lepšiu cenu ako profesionálni cukrári.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe