Ako sa správne rozhodnúť pre dátum svadby?

 • 20. mar 2024
 • Silvia Blahovcová
 • isifa, Shutterstock

Jedno z úplne najzákladnejších a pravdepodobne aj najskorších rozhodnutí každého svadobného páru býva dátum svadby. Existuje veľmi veľa pre a proti pre každé ročné obdobie, deň v týždni, či konkrétny dátum. Musíte sa teda dobre zamyslieť a zvážiť, čo je pre vás a vášho snúbenca to najlepšie. Samozrejme, v tomto prípade treba hľadieť aj na to, čo je vhodné pre vašich hostí. Ako sa teda správne rozhodnúť pre termín svadby? Na čo všetko brať ohľad?

Ako sa správne rozhodnúť pre dátum svadby

Ročné obdobie

Jedným zo základných limitov svadby býva ročné obdobie. Mali by ste si premyslieť, či túžite po jarnej svadbe plnej voňavých kvetov, rôznorodých zelených odtieňoch, ale zároveň aj nevyspytateľného počasia. Samozrejme, počasie si nenaplánujete nikdy, avšak jarné mesiace môžu prekvapiť ako stále pretrvávajúcim snehom, či dažďami, tak aj krásnymi teplými dňami.

svadba na jar

Určite si dobre popozerajte termíny prázdnin, či už priamo jarných alebo veľkonočných. Mnohí farári vás napríklad v období pôstu ani nezosobášia. Letná svadba so sebou prináša úskalia v podobe dovoleniek, kedy treba hostí o termíne vašej svadby informovať v dostatočnom predstihu, ale aj tak sa môže stať, že zrovna na váš termín im príde neodolateľná ponuka na dovolenku v zahraničí. Priority, však?

Okrem spomínaných prekážok, mnohé páry limituje aj horúčava. V letných mesiacoch je viac ako pravdepodobné, že teploty sa môžu pohybovať okolo tridsať stupňov a vo vybrané dni aj vyššie. Pokiaľ nepatríte k zástancom tepla, ani toto zrejme nebude pre vás úplne vhodné. Samozrejme, vždy to môžete vyriešiť aj klimatizovanými miestnosťami a podvečer na terase vám bude príjemne.

svadba v lete

Jesenná svadba vám okrem pestrofarebnej prírody môže priniesť veľmi premenlivé počasie. Často býva chladno či daždivo a nevesty musia v tomto prípade riešiť aj odev navyše. Opäť treba brať do úvahy posledné dovolenky v septembri, sviatok všetkých svätých, či Halloween. Ľudia aj v tomto období zvyknú cestovať.

svadba na jeseň

Zimné svadby sú krásne a romantické, najmä, ak vám vyjde sneh, ale opäť treba myslieť na oblečenie navyše. Okrem toho sú limitované vianočným adventom a sviatkami a následne sviatkami okolo Nového roka. V prvých mesiacoch roka prichádza plesová sezóna a začíname odznovu.

Ako sme už písali, vždy sa vyskytne niečo, čo vás môže limitovať. Musíte si teda zvážiť, aké ročné obdobie máte najradšej a čo bude pre vás najvhodnejšie.

svadba v zime

Deň v týždni

O výhodách a nevýhodách svadieb v iné dni ako je sobota sme zverejnili samostatný článok. V tomto prípade treba doplniť, že väčšina neviest si volí za svoj deň práve sobotu. Avšak, nájdu sa aj také, ktoré uprednostnia iný.

Pokiaľ ste sa pre svadbu rozhodli takpovediac na poslednú chvíľu, je pravdepodobné, že sa vám podarí zabezpečiť priestor a všetky služby aj v iný deň. Ak však patríte k tradicionalistom, je jasné, ktorý deň bude pre vás ten pravý.

Symbolika

Veľmi silnú váhu má počas celého svadobného dňa aj symbolika. Rovnako tomu je aj pri výbere svadobného dátumu. Mnohé páry sa berú v deň výročia ich zoznámenia, či začiatku randenia. Iní chcú dodržať magické pravidlo „Do roka a do dňa do zásnub“. Ovplyvniť vás môže aj vaše obľúbené číslo alebo napríklad dátum narodenia jedného z vás alebo niekoho vám blízkeho. Pekná symbolika je aj zvolenie rovnakého dátumu ako mali vaši rodičia.

Populárna je voľba dátumu s peknými číslami. Keď vyjde sobota na 11.11., prípadne ak sa číslice v dňoch a mesiacoch opakujú aj v roku, o svadby nie je núdza.

originálny dátum svadby

Dátum svadby podľa numerológie

Niektoré páry si vyberajú dátum svadby podľa takzvanej vyššej moci. Pokiaľ aj vy patríte k zástancom numerológie, mali by ste si vybrať mesiac svadby tak, aby sa neprekrýval s mesiacom, v ktorom ste sa narodili (nevesta aj ženích) a ideálne si udržať od mesiaca narodenia tri mesiace do oboch strán.

Zároveň je vhodným dátumom na svadbu deň, ktorý má dvojciferné číslo a je deliteľný aj párnym a nepárnym číslom. Ide napríklad o 10., 16., atď.

V prípade astrológie všetko závisí od aktuálnych polôh jednotlivých planét. Z bežne dostupných informácií nie je najvhodnejšie obdobie splnu ani novu. Počas splnu sú totiž všetky emócie príliš vyhrotené a počas novu sa netreba púšťať do nových začiatkov a robiť vážne rozhodnutia.

svadba na pláži podľa numerológie

Myslite na rodinu a priateľov

Posledným bodom, na ktorý by ste sa mali upriamiť, je vaše okolie. Určite má veľmi podstatné „slovo“ pri výbere vášho dátumu svadby aj miesto jej konania a voľné termíny vašich vysnívaných dodávateľov. Určite však nezabúdajte ani na vašich najbližších. Pokiaľ máte v okolí naplánované a oznámené aj iné svadby, naplánujte svoju tak, aby sa neprekrývali, ani neboli zbytočne „nahusto“.

Ak viete, že vaši starí rodičia veľmi zle znášajú teplo, rovnako ich tomu len tak nevystavujte. Počúvajte svoje okolie a uvidíte, že sa vám napokon podarí vybrať ten ideálny termín svadby pre vás. Príjemné plánovanie.

svadba v daždi

Autor článku: Silvia Blahovcová

Zdroj foto: isifa, Shutterstock


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe