Ako a kedy zapojiť do svadobných príprav vašich hostí?

 • 8. jún 2017
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Nebojte sa do príprav svadby zapojiť aj vašich hostí. Pomôžu vám s harmonogramom svadobného dňa, scenárom a inštrukciami. Každá jedna nevesta to pozná. Chce, aby jej svadobný deň bol na jednotku, chce si ho užiť, ale zároveň jej v hlave stále svieti kontrolka pripomínajúca milión povinností a vecí, na ktoré nesmie zabudnúť.

Veľmi dobrou pomôckou počas tohto veľkého dňa je harmonogram a inštrukcie pre zúčastnených. Veď nie je nad to, mať všetko pripravené a vychutnať si každý okamih bez zbytočného stresu. Rovnako dobre padne každej z nás požiadať o pomoc svojich blízkych, zveriť im niektoré úlohy a pustiť ich tak z hlavy.

Svadobný harmonogram

Základným dokumentom, ktorý sa zaoberá svadobným dňom a jeho chodom, je rozhodne svadobný harmonogram. Mal by zahŕňať všetky dôležité body dňa. Je na vás, či sa rozhodnete do neho zahrnúť priamo aj prípravy alebo len časti dňa, na ktorých sa budú zúčastňovať aj hostia. Ak sa rozhodnete len pre časť s prítomnými hosťami, môžete ho pre ich informovanosť zahrnúť aj do výzdoby a rovnako ako menu pripraviť na stoly. Vyhnete sa tak situáciám, ako napríklad, že niektorá vaša kamarátka zmešká hádzanie kytice pre aktuálnu úpravu jej make-upu.

Prípravy

Váš osobný svadobný harmonogram by mal rozhodne obsahovať položky ako sú budíček, raňajky, odvoz na skrášľovacie procedúry, vyzdvihnutie fotografa, make-up, účes, obliekanie nevesty, odobierka (ak ju máte), resp. firstlook, pripínanie pierka ženíchovi, svadobné fotenie (na základe Vášho rozhodnutia kedy sa pôjdete fotiť).

Harmonogram ženícha by mal rovnako ako ten váš začínať budíčkom, raňajkami, nasledujú kozmetické úpravy, obliekanie ženícha, odobierka, resp. firstlook, odovzdanie kytice, svadobné fotenie, rovnako všetko na základe vašich predstáv a plánov. Je dôležité si uvedomiť, že je potrebné, aby okrem vás mal pripravený svadobný harmonogram rovnako ako fotograf, tak aj kameraman. Keďže nemôže byť na dvoch miestach naraz, je nutné dopredu rozhodnúť čo všetko chcete mať nafotené a natočené.

V prípade, že sa rozhodnete, že fotograf bude pri vás od začiatku dňa a bude fotiť aj prípravy, je nutné zohľadniť, že by mal odfotiť aj prípravy ženícha a teda naplánovať činnosti tak, aby sa neprekrývali. Mnohé nevesty uprednostňujú postup, kedy fotograf najprv trávi svadobné ráno a prípravy s nimi a následne sa odoberie nafotiť prípravy ženícha (povedzme si na rovinu, že muži potrebujú na prípravu omnoho menej času ako dámy). Nevesty takéto hluché miesto bez fotografa či kameramana môžu využiť na jedlo, prípadne sa podeliť o svoje pocity s ostatnými nevestami na mojej svadbe.

Scenár svadobného dňa

Scenár v deň svadby by mal rátať so sledom udalostí, ktoré súvisia s prítomnosťou hostí, teda príchod do kostola, čas obradu, gratulácie, presun na miesto konania hostiny, uvítanie (rozbíjanie taniera, či iné tradície podľa výberu), odovzdávanie svadobných darov (poviete si, že je hlúposť to plánovať, no nie je nič horšie, ako pozerať na bezradné tváre hostí, ktorí nevedia, kedy je ten správny čas, prípadne zúfalé tváre čašníkov, ktorým chladne polievka), prípitok, príhovory, menu, prvý manželský tanec, rodičovský tanec, tanečné kolo, rôzne programy, ak ich máte v pláne, alebo voľná zábava, večerný bufet, krájanie torty, čepčenie, popolnočná zábava a podobne.

Prípravou scenára uľahčíte prácu všetkým zúčastneným, keďže majú predstavu, ako bude váš deň vyzerať, vytýčte si teda hlavné body dňa a rozhodne tak predídete tomu, že vám budú napríklad chýbať fotografie krájania torty alebo tomu, že večerný bufet začnú vykladať zrovna v momente, kedy budete riešiť topánkový kvíz a hostia budú vo vykladaní zavadzať.

Inštrukcie

Okrem vás a spomenutého fotografa a kameramana je dobré pripraviť inštrukcie a harmonogram aj ostatným osobám, ktoré sa majú na vašej svadbe zapojiť do jej organizácie a skutočne vám pomôcť. Medzi tieto osoby rozhodne patria rodičia, najmä čo sa týka svadobných príprav a ich zachytenia alebo prípadnej odobierky, či poďakovania.

Dôležitými osobami, ktoré by mali poznať harmonogram a zoznam svojich povinností, sú rozhodne vaši svedkovia. Určite si dopredu naplánujte, kedy im odovzdáte obrúčky (nezabudnite si naplánovať fotenie vrátane obrúčok, aj keď ho máte ešte pred obradom), prípadne, kedy po nich pošlete darček jeden druhému, ak to plánujete. Rozhodne do inštrukcií nezabudnite poznamenať a zvýrazniť, že musia mať so sebou občiansky preukaz.

Nebojte sa do príprav a vašich plánov zahrnúť aj vaše družičky. Určite neuškodí, keď im spíšete, ktorá má čo na starosti a kedy bude zverenú funkciu vykonávať. Napríklad jednej družičke môžete zveriť pripínanie pierok, určite jej spíšte, kedy a kde jej kto pierka odovzdá a pre istotu pripojte aj zoznam hostí, ktorým pierka patria (občas neuškodí aj malá nápoveda s fotografiami).

Ďalšou osobou na odovzdanie inštrukcií môže byť napríklad šofér, ktorému sa určite zíde harmonogram jázd, inštrukcie kedy má koho a kde vyzdvihnúť, prípadne odviesť. Na škodu nebude ani spísaný zoznam hostí, ktorých treba večer, resp. nad ránom poodvážať domov, aby sa nestalo, že šofér bude svoju prácu považovať za ukončenú a vám budú na parkovisku postávať ešte traja ľudia bez odvozu.

V neposlednom rade je treba spomenúť DJ-a. V tomto prípade sa mu okrem už spomínaných základných bodov programu bude určite hodiť zoznam tanečných okruhov, vašich obľúbených piesní a rovnako aj tzv. black list songov, ktoré by na vašej svadbe rozhodne zahrať nemal.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe