Cirkevný sobáš mimo trvalého bydliska: Čo treba vybaviť?

 • 17. máj 2022
 • Dana Račko
 • iStock

Často sa stáva, že snúbencov osloví miesto na svadbu, ktoré je mimo ich trvalého bydliska. Očarí ich prírodou, interiérom, alebo je na mieste, kde to budú mať svadobní hostia bližšie. Nech je dôvod akýkoľvek, v prípade cirkevného sobáša je tým pádom potrebné vybaviť niekoľko záležitostí. Čo všetko treba vybaviť, ak chcete cirkevný sobáš mimo trvalého bydliska? Stačia 3 jednoduché kroky a môžete si povedať áno v ktoromkoľvek kostole!

cirkevný sobáš

1. Licencia k sobášu

Na farský úrad, kde sa bude konať váš sobáš, je potrebné priniesť kňazovi, ktorý vás bude oddávať, takzvanú licenciu k sobášu. Ide o potvrdenie a povolenie na cirkevný sobáš od kňaza z farnosti, kde máte trvalý pobyt na sobáš mimo farnosti vášho trvalého pobytu. Stačí, ak licenciu k sobášu prinesie jeden zo snúbencov. Vystavenie tohto dokumentu samozrejme nie je spoplatnené. Pre istotu si nezabudnite občiansky preukaz. Prípady, kedy nebola licencia k sobášu vystavená, sú naozaj ojedinelé. Ide o bežný byrokratický úkon, pred ktorým majú niektorí snúbenci zbytočne veľký rešpekt.

Tip redakcie: Reakcie kňazov však môžu byť rôzne. Preto sa vopred pripravte na to, že zrejme sa vás kňaz opýta, prečo ste sa rozhodli pre cirkevný sobáš mimo trvalého bydliska. Väčšinou každý kňaz pochopí vaše dôvody, najmä vtedy, ak už napríklad nežijete na adrese vášho trvalého bydliska.

2. Krstné listy

Obaja snúbenci si z farského úradu, kde boli pokrstení osobne, vyžiadajú krstné listy. V tomto prípade mohlo dôjsť k sviatosti krstu aj mimo vášho trvalého bydliska. Ak si nespomínate, kde ste boli pokrstení, overte si informáciu u rodičov alebo krstných rodičov. Krstné listy by nemali byť staršie ako 3 – 6 mesiacov. Rôzne farnosti vyžadujú rôzne „staré“ dokumenty. Tieto krstné listy odovzdáte kňazovi, ktorý vás bude sobášiť.

Hľadáš svadobného dodávateľa? Nájdi ho cez náš Dopytovač!

žena podpisuje papier

3. Žiadosť o uzavretie manželstva

Čo sa týka matriky, v tomto prípade rovnako platí, že pôjdete na tú, kde vás budú sobášiť, nie tam, kde máte trvalý pobyt. Na spísanie žiadosti budete potrebovať občianske preukazy a rodné listy (môžu byť aj kópie). S vyplneným a úradne skontrolovaným tlačivom potom prídete na faru, kde budete mať sobáš.

Všetky tieto tri dokumenty odovzdáte kňazovi, ktorý vás bude sobášiť. O cirkevný sobáš mimo trvalého bydliska je ideálne požiadať minimálne 6 mesiacov pred svadbou, ale nič nepokazíte, ak tak urobíte skôr. Najmä frekventovanejšie miesta, kde sa nachádza obľúbený svadobný priestor, totiž môžu byť „vybookované“ aj na farskom úrade.

cirkevný sobáš mimo trvalého bydliska

Cirkevný sobáš mimo trvalého bydliska – na toto nezabudnite

Spolu s menovanými dokumentmi je k cirkevnému sobášu potrebné absolvovať predmanželskú náuku. Je možné ju absolvovať aj v inej farnosti, ako v tej, kde máte trvalý pobyt, alebo kde bude sobáš. V každom prípade je potrebné priniesť kňazovi, ktorý vás bude sobášiť, potvrdenie o absolvovaní predmanželskej náuky.

Ďalej bude od vás kňaz potrebovať osobné údaje o vašich svedkoch (meno a priezvisko, adresa trvalého pobytu, číslo občianskeho preukazu a rodné číslo).

Kňaz následne doručí zápisnicu o uzavretí manželstva, ktorá sa spisuje po obrade do 3 pracovných dní od uzavretia manželstva, príslušnému matričnému úradu. Ten vykoná zápis do knihy manželstiev a bude vystavený sobášny list. Pri jeho prevzatí nemusia byť obaja manželia, je potrebný občiansky preukaz.

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby