Denník nevesty: Ako prebieha predmanželská príprava

  • 11. mar 2024
  • Dana Račko
  • iStock

Listujem fórum na našej stránke a čítam obavy neviest z predmanželskej náuky. Jedna má strach kvôli zlej skúsenosti s kňazom, ďalšia je nepokrstená, no predsa túži po svadbe v kostole. Dobrou správou je, že akékoľvek obavy sú zbytočné. Ako to viem? No predsa z vlastnej skúsenosti.

predmanželská príprava

Naša východisková situácia pred predmanželskou prípravou nebola ideálna. Aby ste získali lepší prehľad o našej vtedajšej situácii, musíte vedieť, že:

– môj manžel bol nepokrstený a v tej dobe o krste ani neuvažoval – sobáš sme plánovali vo farnosti, kam podľa okrsku nepatrím – pre veľkú vzdialenosť sme náuku nemohli absolvovať ani vo farnosti, kde sme mali sobáš – o predmanželskú prípravu sme žiadali vo farnosti v meste, kde sme nemali trvalý ani prechodný pobyt

Verím, že vďaka vyššie uvedenému ste si práve vydýchli a pochopili, že na tom nie ste až tak zle, ako ste si doteraz mysleli. V každej situácii sa dá nájsť východisko, pretože „kde je vôľa, tam je cesta.“ Keďže sme si boli vedomí, že náš prípad je trochu špecifický, pricupkali sme do kostola už pol roka pred svadbou. Štandardne sa odporúča nič nepodceniť a prísť sa informovať o možnosti absolvovania náuky približne štyri mesiace pred sobášom.

Miestnemu kňazovi sme vysvetlili našu situáciu a s malou dušičkou sme čakali, či nám povie áno. Z rukáva sme vytiahli náš najväčší „tromf“ a argumentovali sme, že navštevujeme omše práve v „jeho“ kostole. Vysvetlil nám, že v hlavnom meste to v podobných prípadoch, ako bol náš funguje tak, že snúbenci môžu absolvovať náuku hromadne v Univerzitnom pastoračnom centre bl. Jozefa Freinademetza. Táto možnosť sa nám nepozdávala, nakoľko sme mali záujem o individuálnu náuku. Napokon nám pomohla východniarska súdržnosť, pretože keď sa dozvedel, že aj my sme východniari, povedal, že nás vezme a že to nejako vymyslíme. Dohodli sme sa na troch stretnutiach, pričom štandardne je potrebné zúčastniť sa deviatich.

Priebeh stretnutí predmanželskej prípravy s kňazom

Musím povedať, že spočiatku som mala obavy, ako bude náuky prežívať manžel. Do kostola so mnou síce chodil a pomaly sa s vierou oboznamoval, ale krst a všetko ostatné bola u nás téma, o ktorej sme vôbec nehovorili. Myslel si, že to bude pre neho všetko neznáme a nudné. Našťastie, opak bol pravdou.

Mali sme šťastie na kňaza s humorom a nadhľadom. Netrápil nás žiadnymi zložitými teologickými výkladmi. Naše stretnutia sa niesli v duchu dvoch hlavným tém – desať Božích prikázaní a sedem sviatostí. Vtipným a nenúteným spôsobom nám do každej z tém vložil praktické príklady z praxe. Najčastejšie spomenul anonymné príbehy od manželov, ktorí ho poprosili o pomoc a podporu v časoch manželskej krízy.

Možno si poviete, čo môže vedieť kňaz o manželstve, keď v ňom nikdy nežil? Kňaz je rovnako ako my človek, ktorý vyrastal v rodine. Videl isté ženské a mužské vzorce správania, v spovedelniciach si vypočul stovky manželských problémov a mal možnosť vidieť veci nestranne a bez emócií. Ani psychiater nezdolal depresiu, a predsa pacientovi pomáha a usmerňuje ho, aby sa zo svojej choroby vyliečil. Jeho náuky sme počúvali s radosťou a so zatajeným dychom. Každé dve hodiny s ním ubehli ako voda a my sme od neho odchádzali naplnení a s úsmevom na tvári.

Nie každý kňaz má dar reči, aby si získal svoje publikum. Napriek tomu verím, že pokiaľ sa nastavíte tak, že predmanželská príprava nie je tá najhoršia a najstresujúcejšia vec na svete, prinesie vám osoh. Myslela som si, že keď celý život chodím do kostola a mám absolvovanú prípravu na základné sviatosti, nemôže ma už žiadna nová informácia v tejto oblasti prekvapiť. Na niektoré veci som dostala celkom nový pohľad a zároveň som si rozšírila obzory.

Hlavné posolstvá predmanželskej prípravy

1. Odpúšťajte si s partnerom navzájom. 2. Dbajte na potreby a emócie toho druhého. 3. Majte spoločné aktivity a záľuby. 4. Nehádajte sa pred deťmi. 5. Ťahajte pred deťmi za jeden povraz a majte rovnaké pravidlá výchovy. 6. Nájdite si čas iba jeden pre druhého. 7. Uprataný dom nerovná sa šťastný domov. 8. Neexistujú iba ženské a iba mužské domáce práce. 9. Rodičia si zaslúžia našu pomoc a záujem, ale vlastná rodina je už na prvom mieste, lebo „muž opustí svojho otca i svoju matku a prilipne k svojej manželke a budú jedným telom.“ (Gn 2,24) 10. Čas s rodinou je dôležitejší ako čas prežitý v práci, pretože dostatok financií nie je vždy zárukou šťastného manželstva.

Predmanželská príprava v Univerzitnom pastoračnom centre bl. Jozefa Freinademetza v Bratislave

Výhodou tejto prípravy je, že sa jej môžu zúčastniť páry z ktorejkoľvek časti Slovenska, ba dokonca aj zo zahraničia. Centrum ju organizuje približne šesťkrát do roka a trvá jeden víkend. Je potrebné sa na ňu prihlásiť cez formulár.

Registračný poplatok je 15 eur na osobu a platí sa priamo pri vstupe na prípravu. Sobotný program začína od 8:30 do 18:00 s prestávkou na obed, ktorý je vo vlastnej réžii. V nedeľu prípravu štartuje omša o 10-tej, nasleduje prestávka na obed a od 13-tej pokračuje séria prednášok a diskusií do 18-tej. Okrem kňazov a manželských párov zvykne byť na príprave prítomný aj psychológ a gynekológ. Podrobnejší program prípravy a ďalšie odpovede na prípadné otázky.


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe