Máte už vybraté darčeky pre vaše družičky a svedkov?

 • 30. sep 2016
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Svadba je najdôležitejším dňom v živote nevesty a ženícha. So svadobnými prípravami však často potrebujú pomôcť. A presne na to sú tu družičky a družbovia, či dokonca svedkovia. Ako ich odlíšiť od iných svadobných hostí a dať im najavo, že ich prítomnosť je pre vás vo svadobný deň naozaj dôležitá?

Dary pre svadobných hostí sa stali milým zvykom, bez ktorého sa dnes zaobíde len máloktorá svadba. Je to spôsob, ako hosťom poďakovať za ich účasť na svadbe a na svadobnej hostine. Dar pre hosťa od nevesty a ženícha znamená najmä malú pamiatku na spoločne strávený svadobný deň.

Dary pre hostí sú síce v kurze, no nie sú podmienkou. Za dar sa totiž považuje aj svadobné pierko či svadobná výslužka v podobe zákuskov a pálenky alebo svadobného vína. Tým sa ušetria nielen peniaze, ale aj menšie starosti. Majte na pamäti, že ľudia majú radi drobné milé darčeky, a darčeková krabička či vrecko je navyše aj krásnou dekoráciou na každom mieste pri svadobnom stole.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre darčeky pre hostí, pamätajte, že hostia sa určite potešia jednoduchej maličkosti. V žiadnom prípade by vás takéto dary nemali stáť celý majetok, na svadbe sú určite mnohé iné položky, ktoré si zaslúžia väčšiu investíciu. Svadobný trh pritom ponúka nekonečné množstvo možností a nápadov na dary pre hostí.

Pri väčšine svadieb patrí zvláštne poďakovanie rodičom nevesty a ženícha, no zo zahraničia k nám dorazil zvyk venovať špeciálne poďakovanie aj družičkám a svedkom. Predsa len, mali na svadbe zodpovednejšiu úlohu než ostatní hostia.

,,Budeš moja družička?“

Družičkami sa mohli stať v minulosti len slobodné dievčatá, no v mnohých krajoch sa od tohto zvyku dávno upustilo. Je však dobré dopredu zistiť, aký názor má na to váš oddávajúci, aby ste na poslednú chvíľu nemuseli meniť vydatú družičku za niektorú slobodnú.

Hlavná družička je pre nevestu to isté ako družba pre ženícha. Je pravou rukou nevesty, je s ňou po celý svadobný deň, sprevádza ju prípravami na svadbu, pomáha jej s obliekaním do šiat, pri začepčení, pripína hosťom pierka… V minulosti tiež zastávala dokonca úlohu starejšieho a bola ,,moderátorkou“ celej svadby.

Vybrali ste si už osoby, ktoré sa stanú vašimi družičkami? Premýšľate, ako ich požiadať, aby sa zhostili tejto výnimočnej úlohy? Môžete napríklad kúpiť pekný parfém a na vrch alebo dovnútra krabičky napísať túto dôležitú otázku. Alebo vyberte nenápadnú retiazku či náramok.

Môžete nakúpiť aj viac vecí a uložiť ich do ozdobnej krabičky či kufríka spolu s lístočkom: ,,Nemôžem povedať svoje ÁNO bez Teba.“ , či s iným originálnym textom, ktorý vám napadne. V krabičkách môže byť čokoľvek, od vašich spoločných fotografií, cez čokolády a bižutériu, až po cukríky. Nech je to akákoľvek drobnosť, družičku to iste poteší :). Ak máte družičiek viac, darčeky by mali byť rovnaké, bez ohľadu na to, ktorá z nich bude hlavnou družičkou.

Pokiaľ budete mať malú družičku, ktorá bude rozhadzovať lupienky, môžete sa jej poďakovať malou hračkou, avšak nesmiete na ňu zabudnúť, keď obdarujete svoje ostatné družičky.

,,Budeš môj družba?“

Tak ako nevesta, aj ženích si hľadá spomedzi svojich známych a priateľov svojho družbu, ktorý má rovnakú funkciu ako družička pri neveste. V minulosti bolo na svadbe toľko družbov, koľko bolo družičiek, aby tvorili páry (mali ochraňovať nevestu so ženíchom pred zlými duchmi), avšak v súčasnosti tento zvyk upadá.

Zvyčajne platí, že páni nie sú takí nároční ako dámy, takže stačí, ak zabalíte do peknej krabičky kubánsku cigaru, kravatu či motýlika k obleku a pridáte lístok s otázkou. Alebo môžete len vybrať fľašu kvalitného alkoholu a na etiketu napísať, či sa dotyčný chce stať vaším družbom. Aby budúci družba získal trochu sebavedomia vo svojej zodpovednej úlohe, môžete napríklad vytlačiť návod na viazanie kravaty či motýlika a priložiť ho k darčeku.

,,Budeš moja svedkyňa/svedok?“

Svedkom môže byť akákoľvek osoba staršia ako 18 rokov, nezávisle od jej rodinného stavu. Môže to byť vaša sestra, brat či kamarátka. Mala by to však byť osoba, ktorej veríte a na ktorú sa môžete spoľahnúť.

V minulosti bola úloha svedka na svadbe oveľa zodpovednejšia. Práve svedok sa staral o svadobné obrúčky, sprevádzal pár na fotení, organizoval rozlúčku so slobodou, pomáhal pri výbere svadobného oblečenia a bol novomanželom k dispozícii počas celého svadobného dňa. Dnes však väčšina jeho povinností prešla na družičky.

Všeobecne platí, že pokiaľ je svadba v kostole, svedok by mal byť človek vyznávajúci rovnakú vieru. Pokiaľ plánujete na svadbe príhovory, priestor by mal dostať aj svedok.

Svedkov môžete požiadať s rovnakým darom ako družbov a družičky, alebo s celkom iným. V tomto sa fantázii medze nekladú. Záleží to od toho, čo sa vám páči, od vášho rozpočtu (svedkyni sa často daruje niečo drahšie ako družičkám), či času, ktorého počas svadobných príprav nie je nazvyš. Ak sa družičkám a družbom kupujú maličkosti, svedkom sa zvykne priniesť fľaša dobrého vína -pokojne aj zo svadobného, ak si kúpite o dve fľaše naviac.

Ako odlíšiť na svadbe družičky, družbov, svedkyňu a svedka od ostatných hostí?

Odpoveďou sú jednoznačne svadobné pierka! Pre ženícha by malo byť to najkrajšie a najväčšie, pre svedka menšie a pre družbu tiež menšie, ale nemalo by byť príliš odlišné. Družičkám sa zväčša dávajú kytičky kvetov a majú podobné šaty, takže si ich všetci hostia hneď všimnú. Pokiaľ dávate svadobné pierka aj ženám, svedkyni sa hodí väčšie, podobné svedkovmu. Navyše svedkyňa počas obradu drží neveste kyticu.

Nezabúdajte však, že toto sú naozaj len detaily. Mnoho neviest považuje za zbytočné dávať svedkovi a družbom iné pierka. V každom prípade to nie je povinnosť a je to len vaša svadba, takže keby mal každý hosť hoci aj iné pierko, alebo by nemali pierka vôbec, je to v poriadku. 🙂

Družičky a svedkyňa sa zvyčajne odlišujú kvetinovými náramkami, ktoré u družičiek postupne nahrádzajú kytičky. Náramky bývajú vo farbe výzdoby a z podobných kvetov ako sú zastúpené vo výzdobe, a nájdete ich väčšinou na internete, kde vám ich vyrobia na mieru, vo vašej farbe a podľa vašich predstáv.

Pokiaľ sa vám tento nápad zapáčil, ale pierka sa vám nezdajú vhodné, nebojte sa použiť svoju kreativitu. Môžete napríklad na miesto svedka a svedkyne na svadobnom stole položiť tabuľku ,"Tu sedí svedok/svedkyňa“, a môžu sedieť pri stole, ktorý bude najbližšie k vášmu. Alebo si nechajte vyrobiť odznaky s nápisom ,"Svedok“, "Svedkyňa“ a vaším dátumom svadby, a postarajte sa o to, aby si ich našli na svojich miestach pri svadobnom stole.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe