Svadobný plánovač (31): Svadobné náklady, na ktoré sa pri tvorbe rozpočtu často zabúda

 • 15. jún 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa/Shutterstock

Zostavenie svadobného rozpočtu je jednou z prvých úloh, ktorým sa pár venuje pri plánovaní svadby. Aby bol rozpočet užitočný, musí byť naozaj presný a podrobný. Môže sa však stať, že na nejakú drobnosť zabudnete, alebo vám niektoré malé položky ani nenapadne do neho pripísať. A presne tak vznikajú rozdiely v plánovanej cene svadby a reálnych nákladoch. Pár centov tam, niekoľko „zanedbateľných eur“ sem a na konci si uvedomíte, že keď sa všetky tieto drobnosti spočítajú, vychádza vám svadba o stovky eur drahšie ako ste predpokladali. Aby sa vám to nestalo, myslite na tieto veci už pri tvorbe rozpočtu.

Strava pre dodávateľov

Množstvo párov pri príprave rozpočtu zabúda zohľadniť jedlo pre dodávateľov. Porcie jedla vypočítajú presne na počet hostí a tak zostavia cenu svadobného menu. Jedlo však treba zabezpečiť aj pre dodávateľov, ktorí ostávajú s vami na svadbe a tam môže vzniknúť rozdiel aj v stovkách eur, keďže sa pridá 5 -7 porcií. Kameraman, fotograf, DJ, kapela, koordinátorka a ich asistenti, všetci účinkujúci, skrátka každý kto bude na svadbe viac ako 6 hodín by mal dostať najesť.

Nemusí to byť priamo svadobné menu, môžete pre nich objednať jedlo zo studeného bufetu, či vybrať iba časť svadobného menu (napríklad jeden druh mäsa s prílohou – bez polievky, predjedla a dezertu) a podobne. Preto pri výpočte ceny za svadobné menu myslite na to, koľko ľudí bude reálne na svadbe, nielen koľkých hostí z rodiny a priateľov pozývate.

Poštovné

Ďalšou položkou, na ktorú je jednoduché zabudnúť, je poštovné. Či už sa jedná o peniaze, ktoré zaplatíte na pošte za posielanie pozvánok, alebo poštovné, ktoré vám prirátajú k objednanému tovaru, ktorý kupujete online (rôzne doplnky, dekorácie, darčeky pre hostí a pod.), treba mať v rozpočte aj túto položku. Cena za odoslanie jedného listu môže byť len pár centov, ale ak posielate 70 či viac kusov pozvánok a do toho sa priráta poštovné za objednaný tovar, už to budú desiatky eur, s ktorými nepočítate.

Formálne náležitosti a oddávajúci

Aj samotný svadobný obrad niečo stojí. Zaplatiť treba poplatok za oddávajúceho a vykonanie obradu. Ceny za civilný obrad si jednoducho zistíte na matrike prislúchajúcej k mestskej časti, v ktorej sa bude obrad konať. V prípade, že bude obrad mimo mestskej časti v ktorej máte trvalý pobyt, prípadne, že bude mimo matriky (čo je dnes úplne bežné), treba zaplatiť ďalšie poplatky navyše.

Doplnky a drobnosti k obradu

Drobnosti ako vankúšik pod obrúčky či lupene pre malé družičky, košíčky na tieto lupene, konfety / ryža pre hostí (aby na vás mali čo hádzať po obrade), sú veci, ktoré takmer nikomu nenapadne do rozpočtu zaradiť. Nie sú to vysoké položky, ale viacero lacných drobností môže nakoniec spraviť spolu veľký škrt cez rozpočet. Preto si dávajte pozor a počítajte naozaj s každou drobnosťou.

Doplnky pre nevestu

Keď budete zostavovať rozpočet pre nevestu, určite nevynechajte doplnky ako podväzok, pančušky, spodné prádlo, vložky do topánok, ozdoby do vlasov, závoj či šperky. Dobre si premyslite, čo všetko chcete mať počas svadobného dňa, večera a noci na sebe a spíšte si podrobný zoznam. Niektoré z týchto vecí možno nebudete kupovať, lebo ich máte doma, ale je dobré o nich vedieť.

Doplnky a úprava zovňajšku ženícha

Aj ženích chce na svojej svadbe vyzerať čo najlepšie, preto by ste v rozpočte mali počítať aj s jeho úpravou. Účes, ponožky, traky, motýlik alebo kravata, manžetové gombíky, vreckovka do saka, klobúk, to všetko sú veci, ktoré možno budete potrebovať zabezpečiť a teda budete za ne musieť zaplatiť.

Poháre na prípitok pre novomanželov

Na prípitok si novomanželia zvyčajne zabezpečujú špeciálne poháre, ktoré im potom ostanú na pamiatku. Môžu to byť na mieru robené poháre s menami, dátumom či miestom svadby, ozdobné poháre so srdiečkami, veselé poháre s dizajnom nevesty a ženícha, skrátka, čokoľvek vás najviac vystihuje a bude vám pripomínať váš výnimočný deň. Táto položka vás môže vyjsť až na 70€.

Doprava

Ak sa budete presúvať z obradu na hostinu nejakým dopravným prostriedkom, je treba počítať aj s istou cenou za dopravu. Prípadne, ak si chcete prenajať špeciálne novomanželské auto, či ak sa svadba koná mimo mesto a treba zabezpečiť nejaký odvoz pre svadobčanov, aby sa mali na svadbu a z nej ako dostať.

Darčeky pre hostí a pierka

Drobná pozornosť pre svadobných hostí je samozrejmosťou na väčšine svadieb, aj keď nie je nevyhnutná. Či už zvolíte nejakú sladkosť, alebo niečo na pamiatku (prívesok na kľúče, magnetka s dátumom svadby a pod.), je len na vás. Ak však plánujete pripraviť pre hostí nejaké drobnosti, mala by aj táto položka byť vo vašom rozpočte.

Ďalšou drobnosťou pre svadobčanov sú pierka. Nie sú nevyhnutné, ale ak ich chcete, treba s nimi počítať aj v rozpočte.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby