20 faux pas, ktorých by ste sa ako svadobný hosť rozhodne nemali dopustiť

 • 4. sep 2019
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Chystáte sa na svadbu a tešíte sa, ako si tento deň so svojimi blízkymi užijete, vyberiete si krásne šaty a milý darček novomanželom?

Rovnako dobrým darčekom však rozhodne je aj patričné správanie, najmä, ak neviete, čo sa na svadbe určite nepatrí. Možno krútite hlavami, ale podľa komentárov na Mojej svadbe sa takmer každá jedna nevesta stretla s nevhodným správaním zo strany hostí, takže, čo si budeme nahovárať, však?

Prinášame vám 20 faux pas, ktorým by ste sa na svadbe ako hosť mali rozhodne vyvarovať. V prípade záujmu alebo dokonca potreby, môžete pokojne tento článok šíriť pomedzi vašich hostí :-).

1. Nevoďte a nepozývajte na svadbu žiadne ďalšie osoby

Možno vám to príde zvláštne, ale v skutočnosti sa veľmi často stáva, že hostia si na svadbu so sebou privedú doprovod, prípadne sami pozývajú ďalších členov rodiny (najmä rôzne vzdialené tety, ktoré pozývate kvôli rodičom a tie si spokojne pozvú aj svoje deti s rodinami). Je to skutočne neslušné, treba si všímať, komu je pozvánka na svadbu určená a pokiaľ si nie ste istý, radšej sa spýtajte. Ušetríte tým nervy nielen budúcim manželom, ale koniec koncov aj sebe.

2. Dodržujte dress code

Uistite sa, či súčasťou pozvania na svadbu nie sú aj nejaké inštrukcie ako napríklad štýl oblečenia, prípadne jeho farba. Pokiaľ sa v tlačovinách, ktoré ste dostali nič neuvádza, riaďte sa miestom konania, obdobím, kedy sa svadba koná a formálnosťou pozvánky.

3.Nezabudnite odpovedať

Pokiaľ sa na pozvánke nachádza RSVP, je viac ako jasné, že snúbenci očakávajú od vás reakciu ohľadom vašej prítomnosti na svadbe. Ak sa na pozvánke nič podobné neuvádza, aj tak je slušné ozvať sa, poďakovať za pozvanie a potvrdiť svoju účasť.

4. Oznámte vaše stravovacie obmedzenia včas

Pokiaľ vás k tomu snúbenci priamo nevyzvali, ozvite sa im a spomeňte, že máte na niektoré potraviny alergiu, prípadne, že niektoré skupiny jedál nejete. Možno na to zabudli a pomôžete im pripraviť chutné menu pre skutočne všetkých hostí.

5. Nekupujte nevhodné dary

Pokiaľ majú budúci manželia zoznam želaní, ktoré by na svadbu chceli dostať, nekupujte im zbytočne nič navyše za to, že sa to páči vám. Rovnako, pokiaľ vás zdvorilo požiadali o finančný príspevok, rešpektujte ich želanie. Samozrejme, milé sentimentálne „doplnkové“ darčeky sú na mieste vždy.

6. Nevoďte na svadbu vaše deti, ak neboli pozvané

V tomto prípade si treba skutočne overiť, či snúbenci zamýšľajú svadbu aj pre deti alebo si budete musieť vybaviť babysitterku.

7. Nekráčajte uličkou k oltáru

To, že meškáte je už samé o sebe riadne nevhodné a pokiaľ sa do obradnej siene prirútite ešte aj po uličke určenej pre nevestu.. využite prosím bočné cestičky k vášmu miestu.

8. Nevhodné darčeky

Svoje darčeky dôkladne zabaľte, musia vás reprezentovať. A teda rozhodne – NEZABUDNITE ich priniesť. Lebo to sa teda skutočne nepatrí. Pokiaľ ste vo finančnej núdzi, vyrobte snúbencom nejaký poukaz – napríklad im pomôžete pri stavbe domu alebo postrážite počas svadobnej cesty domáceho miláčika.

9. Biela je pre nevestu

Napriek tomu, že sme na kráľovských svadbách v poslednej dobe videli viackrát bielu farbu, neznamená to, že si to môžete dovoliť aj vy. Biela farba je v svadobný deň určená výsostne pre nevestu.

10. Neprispievajte na sociálne siete

Keď už ste na svadbe, neuverejňujte na sociálnych sieťach žiadne fotografie zo svadby. Je to vrcholne nevhodné, najmä, ak s tým nevesta so ženíchom nesúhlasia. Predstavte si, že by ste tak mohli napríklad pokaziť prekvapenie ženíchovi a na internet zavesiť fotografiu nevesty v šatách…

11. Nekritizujte

Ak sa vám niečo na svadbe nepáči, nechajte si to pre seba. Je to skutočne neslušné kritizovať niečo, čo pre vás zorganizoval a pripravil niekto iný. Radšej si v tichosti dajte ešte jeden koláčik ☺.

12. Nehrajte sa na fotografa

Nebuďte tým hosťom, ktorý sa všade votrie a snaží sa všetko vyfotiť skôr ako oficiálny fotograf. Samozrejme, po svadbe páry milujú pozerať si aj neoficiálne zábery od hostí, avšak, všetko musí mať svoje medze.

13. Príďte vo vhodnom čase

Určite sa nepatrí prísť ešte pred obradom do domu nevesty, či ženícha, pokiaľ vás tam nikto nepozýval. Sú chvíle, kedy by snúbenci chceli mať súkromie, tak im ho nekazte svojou prítomnosťou. Program pre vás je nachystaný na neskôr.

14. Odtrhnite sa od telefónu

Vieme, v dnešnej dobe bývajú telefóny súčasťou ruky takmer každého jedného. Avšak, v takýto deň by ste sa mali vedieť od telefónu odtrhnúť a zabaviť sa bez neho. Buďte na svadbe prítomný a skutočne si to užite. Veď, všetky správy na vás počkajú.

15. Neorganizujte

Ak sa to od vás vyslovene neočakáva, nechajte organizáciu svadobného dňa a večera profesionálom. Prišli ste sa baviť a nie rozkazovať ostatným, čo majú robiť.

16. Nezneužívajte otvorený bar

Hmm… ale no tak, viete, o čom hovoríme.

17. Neunášajte nevestu

Ak to nemáte dohodnuté, určite neunášajte nevestu. Ďalší komentár to snáď ani nepotrebuje.

18. Nebojte sa to roztočiť na parkete

Nudiaci sa hostia nie sú pre oko mladomanželov žiadne terno. Zabávajte sa, odhoďte zábrany a dobre si ich deň užite spoločne s nimi.

19. Podporujte ich

Celý deň sa na nich usmievajte, zapájajte sa do programu, cinkajte lyžičkou o pohár, aby sa opäť pobozkali. Jednoducho, podporte ich v tento veľký deň.

20. Nezabudnite sa poďakovať

Po svadobnom dni im ešte raz za všetko poďakujte, pochváľte, čo sa vám páčilo a podeľte sa o vami zachytené momenty svadobného dňa (samozrejme tie, kde nevyzerajú dobre, im posielať nemusíte).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby