Koľko stojí svadba? Alebo 13 okruhov, ktoré z vášho rozpočtu ukroja najviac

 • 30. nov 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Pýtate sa, koľko stojí svadba? Mnohé páry a najmä nevesty majú hneď na začiatku svadobných príprav predstavu o približnej výške svadobného rozpočtu, ktorý majú na svadbu k dispozícii, prípadne limit, nad ktorý by sa neradi dostali.

Nezáleží na tom, či si na svadbu krvopotne zarábate a šetríte každý cent alebo vám ju platia rodičia, dôležité je, aby ste si dopredu stanovili priority, na ktorých rozhodne šetriť nechcete a veci, ktoré oželiete, prípadne vám nebudú vadiť v lacnejšom prevedení.

Profesionáli
1
Ing. Svetlana Košáno...
Fotograf na svadbu
Celá SR.. Svadobné foto - video Rodinné foto - video Letecké foto-video DRONOM Book,glamour Fotoatelier
Nové Zámky
1
Zuzana Minarovičová
Fotograf na svadbu
Ahojte, volám sa Zuzana a som svadobná a rodinná fotografka. Bude mi potešením nafotiť Vám Váš svadobný deň, kdekoľvek to bude. Píšte, volajte .-) ...
Celé Slovensko

Základné a pridružené výdavky

Na svadbách sa stretneme s rôznymi výdavkami, ktoré patria buď medzi základné, bez ktorých by sme svadbu nezorganizovali alebo medzi pridružené, ktoré už len dolaďujú konkrétnu predstavu o našom veľkom dni.

Základné výdavky

Medzi primárne výdavky na svadbe rozhodne patrí obrad, obrúčky, svadobná výzdoba – ako kostola, tak aj miesta hostiny, vrátane svadobnej kytice a pierka, fotograf, kameraman, hostina, zábava, odevy.

Pridružené výdavky

Medzi pridružené výdavky ďalej priraďujeme náklady na účes, make-up, svadobný odvoz pre mladomanželov, možnosť odvozu pre hostí, pohostenie doma, darčeky medzi ženíchom a nevestou, poďakovanie rodičom, odobierka, hudba pred domom nevesty, odmena pre farára, kostolníčku atď, resp. pre oddávajúceho vzhľadom na váš výber, starejší, uvítanie pred miestom zábavy, ubytovanie pre vybraných hostí, odevy na prezlečenie, výslužky, darčeky svadobčanom, candy bar, snack bar a mnoho, mnoho ďalších vecí.

Ak si pri mnohých položkách poviete, že sú zbytočné, je to vaše rozhodnutie, predsa, každá nevesta chce, aby jej svadba bola dokonalá, podľa jej predstáv a všetci boli spokojní. Aj keď, povedzme si na rovinu, nebudú. Preto je potrebné stanoviť si svoj finančný strop dopredu, navýšiť ho aspoň o 10% ako rezervu a počítať s tým, že aj keby ste servírovali zlaté vajce Aracuana s chmeľovými výhonkami a ako prípitok mali víno Romanee-Conti Grand Cru, aj tak sa nezavďačíte tete z lazov, ktorá čakala rezne a majonézový šalát a naopak.

Zľavy

Nezabúdajme, že všade je možné vypýtať si množstvovú zľavu, prípadne zabezpečiť si niečo vo vlastnej réžii a ušetriť tak nemalé financie (napríklad alkohol na svadbe, výzdoba, ktorú si vyrobíte sami a pod.) Prejdime si teda pekne po poriadku, aké položky sa vyskytli v rozpočtoch jednotlivých neviest na MS s orientačnými cenami a vy sami posúdite, čo je pre vás dôležité a čo naopak radšej vypustíte.

koľko stojí svadba

Tlačoviny

O každej svadbe treba dať vedieť, a teda je potrebné dopredu sa rozhodnúť, aký typ oznámenia použijeme, či si návrh urobíte sami, či si celé oznámenia urobíte doma handmade alebo oslovíte niektorú z agentúr zaoberajúcu sa svadobnými oznámeniami. Okrem svadobných oznámení treba počítať s ďalšími tlačovinami ako sú pozvánky na hostinu, menovky, menu, zasadací poriadok, prípadné inštrukcie, rôzne nálepky či už na výslužky, fľaše alebo darčeky a zasadací poriadok.

K týmto položkám treba prirátať aj obálky, prípadne poštovné, pokiaľ nebudete všetky oznámenia odovzdávať osobne. Za oznámenie v agentúre zaplatíte v prepočte od 0,3 do 2 € podľa vybraného motívu. Rovnako sa ceny pohybujú aj za ostatné typy tlačovín. Aj v prípade, že si budete tlačoviny vyrábať sama, treba rozhodne počítať s nákladmi na papiere, nejakú tlač, lepidlá, kreatívne a ozdobné predmety, rôzne stužky, lepidlá, brošne a iné. Náklady sa budú pohybovať od 50 – 300 € v závislosti od náročnosti a najmä vybraných materiálov.

Svadobné prípravy

Aby sme boli v tento veľký deň všetci krásni a spokojní, je potrebné zabezpečiť sebe aj ženíchovi profesionálov, ktorí nám s tým pomôžu. Samozrejme, ak to nezvládnete na jednotku aj samé.

Nevesta

Určite treba počítať s nákladmi na make-up a účes, pričom mnohí vizážisti vyžadujú aj plnohodnotnú skúšku, pričom je cena rovnaká ako v deň svadby. Ceny za účes sa pohybujú v rozmedzí od 30 do nekonečno € v závislosti od kraja a salónu a za make-up zaplatíme približne rovnako.

Určite netreba zabúdať ani na manikúru, keďže nie len všetky oči, ale aj objektív fotografa sa bude upriamovať na vaše ruky a výmenu prstienkov. Nechtový dizajn zvládnu mnohé nevesty samé, ale tie, ktoré uprednostňujú gélové, či akrilové nechty a prácu profesionálov, za ne zaplatia v priemere 50 €.

Ženích

Rovnako ako nevesty chcú byť pekní aj ženísi, a teda treba počítať s výdavkami aj na ich zovňajšok, najmä holiča, či manikúru.

Obrúčky

Medzi najdôležitejšiu položku v rámci príprav rozhodne patria svadobné obrúčky. Snúbenci si môžu vybrať z mnohých variantov od volfrámových obrúčok za 30 €, až po platinové s gravírovanými odtlačkami a množstvom drahých kameňov. Cena sa teda pohybuje na základe výberu a preferencií.

Odevy

Okrem svadobných šiat a ženíchovho obleku sa v kategórii odevy vyskytuje množstvo ďalších skrytých položiek rozpočtu, na ktoré možno dopredu nemyslíte. Okrem základného svadobného oblečenia, treba myslieť aj na doplnky a šaty na prezlečenie.

Nevesta

Pri svadobných šatách sa treba rozhodnúť, či si chcete šaty prenajať, či ich budete kupovať, dáte ušiť na mieru alebo využijete svadobný bazár a lacnejšie šaty od inej nevesty. Rozhodne si však dopredu stanovte, koľko ste ochotná za šaty dať, pretože táto cena sa vie vyšplhať aj do horibilných súm.

Šaty v bazáre nájdete napríklad od 50 € do 1 500 € a rovnako veľký rozptyl je aj za požičanie šiat, či šitie na mieru. Samozrejme, finančný strop v prípade kúpy šiat alebo šitia na mieru môže byť omnoho vyšší.

Okrem svadobných šiat bude nevesta určite potrebovať svadobné topánky, spodné prádlo, pančušky alebo podväzkový pás s pančuškami, či samodržky v závislosti od rozhodnutia (najlepšie vrátane ďalších do rezervy), v prípade zlého alebo chladného počasia zvršok na šaty – svetrík, bolero, kožúšok, štólu, kabát.. závoj, ozdoby do vlasov, topánky na prezutie, popolnočné šaty, šperky. Na škodu nie je nezabudnúť ani na nočnú bielizeň pripravenú na svadobnú noc.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Ženích

Rovnako platí, že aj ženíchov oblek môže byť z konfekcie, z bazáru, ale môže byť aj šitý na mieru. K ženíchovi okrem svadobného obleku patrí aj košeľa, košeľa na prezlečenie po polnoci, topánky, opasok, ponožky, spodné prádlo, v prípade plánu aj vesta, motýlik alebo kravata, prípadne nejaké šperky, hodinky.

Mnohí ženísi si potrpia aj na špeciálnu vôňu, manžetové gombíky a pri zimnej svadbe môžete uvažovať aj nad kabátom. Ženísi sa vedia komplet obliecť už od 300 €, ale rovnako platí, že finančný strop môže byť podľa prevedenia omnoho vyšší.

Tradičné odevy

Okrem svadobného oblečenia treba rátať aj s odevmi určenými na tradície ako napríklad prenájom krojov, či šaty na redový v závislosti od kraja, z ktorého pochádzate. Rovnako netreba zabúdať na ženíchov odev pre rovnakú príležitosť. Prenájom krojov sa môže vyšplhať až do 50 € za osobu.

Obrad

V závislosti od druhu sobášu sa pohybujú aj ceny za obrad. Zatiaľ čo nevesty, ktoré sa rozhodli svoj sľub spečatiť pred Bohom, majú sviatosť manželstva oficiálne zdarma, býva dobrým zvykom prispieť ako na kostol, dať do obálky kňazovi, kostolníkovi, organistovi a podobne. V niektorých kostoloch majú stanovenú pevnú výšku dobrovoľného príspevku, tieto ceny sa zväčša pohybujú okolo 30 – 50 €.

Rovnako netreba zabudnúť na výzdobu kostola, niektoré kostoly ponúkajú výzdobu automaticky, inde treba priniesť vlastné kvety, na iných miestach ponúkajú možnosť zapožičania za drobné nájomné. Treba si však uvedomiť, že obrad je hlavná časť svadobného dňa, je to ten čas, kedy sa zo snúbencov stanú manželia, a preto je výzdoba kostola alebo iného miesta konania obradu určite na mieste.

Páry, ktoré si svoje áno povedia na matrike, zaplatia poplatok obci. Ďalší poplatok je v prípade, ak sa rozhodnete zosobášiť v mieste mimo úradnej miestnosti na to určenej. Netreba zabudnúť ani na ďalšie výdavky v prípade sobáša mimo matrikou určenú dobu. Ak sa obrad koná v mieste niektorej historickej, či umeleckej budovy, náklady na obrad sa navyšujú ďalšími poplatkami, ktoré si určuje dané miesto. Zvyčajne to býva okolo 200 €.

Darčeky

V súčasnej dobe je veľmi trendy počas celej svadby obdarovávať svojich najbližších, aby si náš veľký deň pripomínali ešte mnoho rokov po ňom.

Darčeky medzi nevestou a ženíchom

Čoraz častejšie si pred „first lookom“ pošlú nevesta so ženíchom list, kde si vyjadria svoje myšlienky, vyznajú lásku a pripoja milý darček ako symbol a pamiatku na veľký deň. V prípade darčeka pre ženícha to bývajú najčastejšie hodinky, prípadne iný šperk alebo pri odvážnejších nevestách aj boudoir fotografie.

Ženísi siahajú po rôznych náramkoch ako Pandora, ktorá ma pripomenúť tento veľký deň aj konkrétnym príveskom alebo náušnicami. Ceny sa v tomto prípade pohybujú podľa preferencií a značiek. Samozrejme, tieto náklady nemusí zaratúvať priamo do svadobného rozpočtu, ale je dobré na ne myslieť.

Poďakovanie rodičom

Okrem vyznania lásky medzi partnermi býva zvykom poďakovať rodičom – za výchovu, za lásku, za všetko čo pre nás urobili a dali nám do života.

Najčastejším darom bývajú drevené srdiečka s ďakovnými textami, ale aj v tomto prípade sa fantázii medze nekladú a rodičov môžete obdarovať zvlášť a každého niečím, čo v budúcnosti bude využívať. Mamám napríklad môžete dať personalizovaný šperk a otcom vygravírovaný zapaľovač, či plechovú fľašku s vlastným textom. Rovnako platí, že predstavivosti sa medze nekladú, a teda ani finančnej náročnosti darčekov.

Darčeky pre svadobčanov

Okrem spomenutých darov je v súčasnosti v móde obdarovať každého svadobčana alebo pár nejakým pamiatkovým predmetom. Nevesty často siahajú po magnetkách, mini fľaštičkách alkoholu, čokoládkach, medíkoch, či džemoch a mnohých iných malých drobnostiach.

Okrem toho sa svadobčania obdarúvajú aj počas vykonávania rôznych tradícií podľa kraja. Či už je to rozdávanie sladkostí počas redového tanca, prípitok s mladomanželmi alebo sladkosti počas vienkového alebo klobúkového tanca. Aj tieto drobnosti dokážu navýšiť rozpočet a je potrebné na ne myslieť.

Výslužka

Akýmsi základným darom pre svadobčanov býva výslužka. Podľa uváženia môže pozostávať z koláčov a vína, prípadne iba koláčov alebo iného alkoholického nápoja. V tomto prípade si treba uvedomiť, komu všetkému výslužka patrí, určite nezabudnite ako na oddávajúceho, tak aj na personál.

Niektoré nevesty si výslužky pripravujú sami a vtedy treba rátať aj s cenami za krabičky a balenia, prípadne fľašky na alkohol alebo samotný alkohol v už pripravených fľašiach.

Hostina

Svadba je okrem spečatenia lásky dvoch ľudí určite aj o hodovaní a rôznych dobrotách, pod ktorými sa prehýbajú naplnené stoly. Určite treba rátať s jedlom pre každú zúčastnenú osobu, vrátane DJ, kameramana, fotografa, občerstvenie pre čašníkov a kuchárov, rôzny personál, ktorý na vašej svadbe v tento deň pracuje.

Menu

Treba počítať s menu v zložení prípitok, predjedlo, polievka, hlavné jedlo, večerné bufety, polnočná kapustnica alebo guláš, káva, čaj (samozrejme všetko podľa uváženia a plánov, niekto vynecháva predjedlo, iní majú hneď hlavné jedlo, prípadne niekto uprednostňuje raut, dôležité je, aby hostia neboli hladní). Cena za menu sa podľa kraja, miesta konania a náročnosti pohybuje okolo 30-70 € za osobu.

Jedlo na zahryznutie

Okrem základného menu hostí ponúkame rôznymi koláčmi, slaným pečivom, pagáčmi, korbáčmi, syrovými taniermi, ovocnými misami, predstavivosti sa medze nekladú. Jedinou hranicou by mohol byť len váš rozpočet.

Svadobná torta

Svadobná torta, ktorá býva vyvrcholením svadobného dňa ešte pred polnočným programom, rovnako zaberie väčšiu časť rozpočtu. Podľa vášho výberu hmotnosti, rôznych príchutí a najmä dekoru bude vyzerať aj výsledná suma, ktorú odoberie zo svadobného rozpočtu. V zásade sa však ceny pohybujú v prepočte od 12 € za kilo.

Alko a nealko

Keď sú hostia najedení, k zábave neodmysliteľne patrí aj pripitie si na šťastie a zdravie novomanželov, a teda nesmieme zabúdať na dostatok alkoholických aj nealkoholických nápojov.

Množstvo pitia na osobu sa odvíja ako od počasia vonku (v prípade horúceho dňa treba rátať okolo 2 l nealkoholických nápojov na osobu, v prípade zimnej svadby postačí aj 1 l) tak aj od kraja, zloženia hostí a ich zvykov. Nevesty zvyknú rátať na osobu 0,5 l vína a približne rovnako aj tvrdého alkoholu. Je lepšia mať radšej viac nápojov do zásoby ako nemať dať hosťom čo piť.

Tu býva často priestor na ušetrenie nemalého množstva financií, keď sa v mieste konania dohodnete, že si alkoholické alebo nealkoholické nápoje (okrem základných, zahrnutých v cene) prinesiete sami. Častým poplatkom sa túto možnosť je tzv. korkové, či fľaškové v sume 1 – 3 € na osobu. Mnohé firmy ponúkajú dokonca možnosť vrátiť neotvorené fľaše späť do obchodu v prípade, že ich nebudete potrebovať. Aj tu sa vytvára možnosť na prípadné spätné šetrenie.

Candy bar a snack bar

Veľkou senzáciou v súčasnosti sú takzvané candy bary, kde okrem klasických dobrôt bývajú umiestnené rôzne sladkosti, cukríky, pelendreky, gumené cukríky, lízadlá a všetko od výmyslu sveta.

Niektoré nevesty využívajú candy bar na odlíšenie špeciálnych koláčov pre celiatikov alebo hostí s intoleranciou na laktózu. Slanou obdobou candy baru je snack bar s rôznymi syrmi, salámami, klobáskami a inými slanými dobrotami. Aj v tomto prípade je potrebné počítať s položkou do rozpočtu.

Program

Celým svadobným dňom mladomanželov a svadobčanov niekto sprevádza. Najčastejšie ide o starejšieho a počas večernej zábavy, či živú kapelu. Býva obvyklé, že DJ a starejší predstavuje jednu osobu, ale nie je to podmienkou. Cena za tieto služby sa môže vyšplhať vzhľadom na kvalitu dodávateľa.

Okrem uvedených zabávačov prichádzajú na svadbu folklórne súbory, ktoré nevesty začepčia. Na programe môže okrem tradičných zvyklostí byť aj tombola, prípadne púšťanie lampiónov šťastia, či prskavky. Netreba zabúdať aj na tieto výdavky ak ich chcete zahrnúť do svojho svadobného dňa.

Spomienky

Čo by to bolo za svadbu bez spomienok. Tie nám najlepšie zachytí fotograf alebo kameraman. Ide o výraznú položku v rozpočte, s ktorou nielenže treba rátať, ale je nutné si tieto služby zarezervovať značne dopredu, keďže čím vyššia kvalita, tým vyššia cena a tým plnší kalendár. Ale tak je to vlastne pri všetkom. Cena týchto služieb sa pohybuje v priemere od 500 do 1000 €.

Trendom súčasnosti býva okrem knihy svadobčanov aj strom svadobčanov, kde na strome na plátne zanechajú svadobčania svoje otlačky, prípadne drevený variant stromu s podpismi. Môžete ísť aj cestou knihy s fotografiami z polaroidu, kde sa vaši hostia odfotia, fotografiu nalepia a pripíšu milý text. Aj v tomto prípade platí, že ceny sa pohybujú podľa preferencií.

Sála, personál

Mnohé sály, či reštaurácie a iné priestory, kde sa dá zorganizovať svadba, si okrem poplatkov za stravu a pitie účtuje poplatok za prenájom priestorov, prípadne poplatok za obsluhu, kuchárov (najmä v prípade priestorov, ktoré nemajú nepretržitú reštauračnú prevádzku) a podobne. Rozhodne sa dopredu informujte, aké všetky poplatky bude potrebné v danom mieste uhradiť. Netreba zabudnúť ani na šoféra, ak chcete, aby mali hostia možnosť odvozu podľa uváženia.

Výzdoba

Najnákladnejšou položkou v rámci výzdoby bývajú kvety. Aj tu je potrebné rozhodnúť sa, či pôjdete cestou sezónnych kvetov alebo budete trvať na pivonkách v decembri. Okrem svadobnej kytice a pierka pre ženícha (prípadne všetkých svadobčanov, ak sa nerozhodnete pre stužkové pierka) treba počítať s kvetinovou výzdobou miesta obradu a miesta hostiny. Stôl pre mladomanželov máva zvyčajne honosnejšie zdobenie vrátane rôznych ikebán, na stoloch hostí bývajú kytičky v podobnom duchu.

Okrem kvetov sú veľmi obľúbené rôzne výrazné vázy, sviečky, prírodné materiály a podobne. Určite sa nezabudnite opýtať, čo všetko máte v cene sály. Niektoré spoločnosti si účtujú zvlášť poplatky za návleky na stoličky, či servítky. Zaujímavým spestrením svadobnej výzdoby bývajú fotografie mladomanželov z ich spoločných výletov a zážitkov. Aj v tomto prípade však platí, že treba myslieť na cenu tlače.

Ubytovanie

Býva zvykom, že mladomanželia majú v mieste konania ubytovanie grátis, v prípade, že dané miesto disponuje ubytovacími jednotkami. Okrem nevesty a ženícha však môžete uvažovať nad prenájmom izby aj pre svadobných rodičov, či rodinných príslušníkov a kamarátov zo vzdialenejších miest. Nie je to však podmienkou. Čoraz častejšie býva, že hostia dostanú možnosť zarezervovať si zľavnené ubytovanie, ktoré si hradia sami.

Doprava

Okrem prenájmu auta na fotenie a dovoz do kostola je tu možnosť ponúknuť odvoz a dovoz aj hosťom. Už nie je takým trendom objednávať celé autobusy, najmä, keď hostia sú z rôznych strán republiky, ale pre tých bližšie bývajúcich môžete zabezpečiť odvoz z hostiny vo večerných hodinách.

Je teda jasné, že svadba sa dá zorganizovať s akýmkoľvek rozpočtom. Treba si všetko dopredu naplánovať. Napriek tomu, že svadba býva najkrajším dňom v živote zaľúbencov a väčšinou býva raz za život, rozhodne sa pre tento deň neoplatí zadlžiť na celý život. Uvažujte teda triezvo, na základe vašich možností a vaši najbližší budú aj tak šťastní, že tento deň mohli osláviť spolu s vami.

Rovnako je tu ešte fakt, že každý z pozvaných vám prinesie svadobný dar a čoraz častejšie ide o financie, a teda sa vám vráti minimálne časť nákladov, ak nie aj všetko.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe