Ako vybrať dokonalé manžetové gombíky pre ženícha?

 • 11. máj 2021

Nielen nevesta, ale aj ženích môže mať svoj svadobný outfit prepracovaný do posledných detailov. Jedným z pôsobivých mužských doplnkov a zároveň šperkov sú manžetové gombíky, ktoré sú vhodné práve na takú významnú udalosť, akou je svadba.

Manžetové gombíky pre ženícha

Taký malý detail, akým sú manžetové gombíky, dokáže krásne dotvoriť spoločenský outfit muža.

Stačí, ak si pán, v našom prípade ženích, zaobstará košeľu s dvojitou manžetou, tzv. francúzskou manžetou a vyberie tie správne manžetové gombíky. No ale teraz pekne po poriadku. Ako vlastne vznikli manžetové gombíky?

História manžetových gombíkov

Manžetové gombíky sú súčasťou pánskych šatníkov už niekoľko storočí. Samozrejme nie v podobe, v akej ich poznáme dnes. Rokmi sa ich vzhľad zlepšoval, vďaka čomu môžu dnes muži vylepšiť svoje outfity do poslednej bodky. V minulosti boli manžetové gombíky výsadou kráľovských rodín a šľachty, ktoré dávali najavo ich spoločenské postavenie. Najčastejšie boli vyrobené zo zlata a iných drahých kameňov. Môžeme spomenúť napríklad kráľa Ľudovíta XIV, ktorý miloval šperky a vlastnil až 150 kusov diamantových manžetových gombíkov. V Európe sa manžetové gombíky začali nosiť už v 17. storočí.

Prvá knižná písomná zmienka o ozdobení muža elegantnými manžetami je z 19. storočia, v románe Gróf Monte Christo od známeho autora Alexandra Dumasa. Práve táto myšlienka inšpirovala francúzskych návrhárov a krajčírov k ušitiu košele s tzv. francúzskou manžetou („French cuff“). Vďaka tomu sú dnes košele s dvojitou manžetou charakteristickým prvkom moderného gentlemana, akým by bez pochýb mal byť aj ženích.

Z čoho sa manžetové gombíky vyrábajú?

Tak ako aj iné pánske doplnky, tak aj manžetové gombíky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Zvyčajne ide o mosadz, prípadne inú kovovú zliatinu s podobnými vlastnosťami, tiež z ocele či pevného titánu. Povrch manžetových gombíkov býva následne potiahnutý rôznymi drahými kovmi. Najčastejšie ide o irídium, ródium alebo tiež zlato, vďaka čomu je zabezpečený ich dlhotrvajúci krásny vzhľad.

Naozaj luxusné a drahšie manžetové gombíky sú celé vyrobené z masívneho striebra, zlata alebo platiny. Mosadzné manžetové gombíky sú zvyčajne lacnejšie, keďže práve mosadz je jednoduchšia na spracovanie. Manžetové gombíky z ocele a titánu sú pre ich prácnejšie zhotovenie o niečo drahšie.

Ako nosiť manžetové gombíky?

Nosenie manžetových gombíkov nie je žiadna veda. Pre dokonalú upravenosť však musíte vedieť ako na to. Manžetové gombíky sa nosia vždy na špeciálnej košeli, ktorá má rukávy prispôsobené k ich pripnutiu, ide o košeľu s dvojitou francúzskou manžetou. Tieto košele sú určené najmä na spoločenské udalosti, akou svadba rozhodne je.

Stále častejšie sa s nimi môžeme stretnúť aj v bežný deň, najmä na mladých gentlemanoch pôsobiacich v biznis kruhoch. Uznávame, že majú niečo do seba. Jednoznačne dokážu krásne dotvoriť pánsky outfit, dodať mu poriadnu dávku elegancie a luxusu.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Aké manžetové gombíky vybrať pre ženícha?

Manžetové gombíky sa vyrábajú v rôznych typoch a prevedeniach od výmyslu sveta. Ide o dizajnérske skvosty, luxusné šperky, pestrofarebné „vychytávky“, ale tiež vtipné manžetové gombíky s rôznymi nápismi alebo handmade manžetové gombíky vyrobené presne podľa vašich predstáv. Aj keď ide o drobnú záležitosť, ich efekt je výrazný a preto môže ich nesprávny výber pokaziť celý dojem zo ženíchovej vizáže.

Na svadbu k smokingu alebo fraku sa hodia najmä manžetové gombíky s perleťou, kryštálom či ónyxom. Vhodné sú tiež exkluzívne kúsky manžetových gombíkov doplnené o diamanty, zafíry alebo perly. Vďaka týmto prevedeniam pôsobia na ženíchových rukách ako skvostný šperk, ktorý neujde žiadnemu pozornému oku svadobčana.

Ako skombinovať manžetové gombíky pre ženícha?

Manžetové gombíky je bez debaty potrebné kombinovať. Ako na to? Musíte si zaobstarať také, ktoré budú ladiť s ostatnými kúskami ženíchovho outfitu. Ide najmä o dôkladné zladenie, tak často na šperkoch opakujúcej sa, zlatej a striebornej farby.

Manžetové gombíky je preto potrebné zladiť so svadobnými obrúčkami, hodinkami, sponou na kravatu, s ostatnými šperkami ženícha, ale tiež s prackou na opasku.

Následne stačí vybrať správny tvar – zvyčajne sa vyrábajú okrúhle alebo hranaté manžetové gombíky.

Pozor – manžetové gombíky majú viacero kategórií

Potrebné je ešte spomenúť fakt, že manžetové gombíky sa radia do viacerých kategórií, ide o:

1. Cufflinks – sú klasické a zároveň najelegantnejšie a najpreferovanejšie manžetové gombíky s vysokou kvalitou spracovania a s polohovým mechanizmom, vďaka ktorému sú pevne osadené na rukávoch košele. Takéto manžetové gombíky sú najčastejšie súčasťou outfitov ženíchov.

2. Double button – sú dvojité, či zdvojené manžetové gombíky, ktoré sú vyrobené z dvoch kusov spojených retiazkou alebo šnúrkou. Ide však o lacnejšiu variantu manžetových gombíkov, ktoré sa zvyčajne na outfitoch ženíchov nevyskytujú.

3. Silk knot – tzv. hodvábna stužka je alternatívou ku klasickým manžetovým gombíkom. Ide o hodvábnu alebo elastickú šnúrku, ktorá je z obidvoch strán zakončená uzlom a ten nahrádza funkciu gombíka. Táto jednoduchá náhrada manžetových gombíkov je vhodná v prípade, že ženích nenájde alebo si nestihne zaobstarať svoje vysnívané manžetové gombíky včas.

Ešte stále máte pocit, že ženíchovi stačí obyčajná košeľa s umelými gombíkmi? Manžetové gombíky sú naozaj trendy svadobným doplnkom, stačí si len vybrať tie pravé.

Inšpirujte sa týmito manžetovými gombíkmi:

DALŠIE ORIGINÁLNE MANŽETOVÉ GOMBÍKY
Kompletný album

Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby