Ako oddialiť menštruáciu, prípadne s ňou zvládnuť svadobný deň?

 • 27. máj 2019
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Tak, ako sme už viackrát písali, život prinesie mnohé situácie, ktoré sú nepredvídateľné, ale dokážu vás a teda aj vašu svadbu výrazne ovplyvniť. Či už ide o smutné udalosti, alebo práve naopak, tie príjemné, niečo sa jednoducho v živote ovplyvniť nedá. Rovnako by sa dalo povedať, že sa jednoducho nedá rok dopredu presne vypočítať a naplánovať, kedy budete mať menštruáciu. Mnohé dôverne poznáme všetky aspekty, ktoré nám tieto dni dokážu poposúvať až o celé týždne.

Ako však na to v prípade, že sa vaša svadba blíži a už je viac než jasné, že vám váš mesačný cyklus prinesie vo váš svadobný deň takýto „svadobný dar“? Prinášame vám niekoľko typov, ako sa vo váš svadobný deň vyhnúť menštruácii a keď už nie priamo vyhnúť, ako to s ňou zvládnuť bez zbytočných stresov.

Ako oddialiť menštruáciu?

Najčastejšou cestou, ako sa vyhnúť prichádzajúcej menštruácii, je hormonálna antikoncepcia. Ak už ju beriete, je to o to jednoduchšie, jednoducho vynecháte plánovanú 7-dňovú pauzu. Tým pádom vám cykly priamo nadviažu na seba a „vaše dni“ sa nedostavia.

Ak hormonálnu antikoncepciu ešte neberiete, je možné ju v dostatočnom predstihu nasadiť a opäť v danom termíne vynechať plánovanú pauzu. Ak však na nasadenie nových tabletiek nemáte čas, prípadne dobudúcna určite neuvažujete nad ich pravidelným užívaním, môžete sa obrátiť na vášho lekára a požiadať o iné hormonálne tabletky, ktoré sú priamo určené na ovplyvňovanie vášho cyklu.

Niektoré dámy sa spoliehajú na prírodu a svoju menštruáciu upravujú vďaka rôznym bylinkám ako je kapsička pastierska, či vitex jahňací a rebríček obyčajný. Veľmi často sa pri oddialení menštruácie spomína aj užívanie vitamínu C, či citrusových plodov, ktoré vraj dokáže oddialiť periódu až o týždeň, prípadne veľkú rolu dokážu zohrať aj vaša strava, najmä, keď sa v nej vo zvýšenej miere objaví napríklad šošovica, petržlen, či mrkva alebo jablčný ocot.

Privolanie menštruácie

Ďalšou možnosťou, ako sa vo váš svadobný deň vyhnúť menštruácii, je privolať ju skôr. V tomto prípade máte opäť možnosť siahnuť po prírodných spôsoboch, ktoré však môžu na každý organizmus pôsobiť individuálne a keď to nemáte odskúšané, nie je zrejme úplne najvhodnejšie experimentovať rovno pri vašej svadbe. Ak však trváte na ceste pomocou stravy a potravín, či byliniek, skorší termín vám urýchlia rôzne pikantné a výrazne korenené jedlá, vaječné bielka, či exotické plody ako papája, mango, či ananás.

V prípade, že sa rozhodnete po hormonálnej pomoci, opäť vám pomôže váš lekár, ktorý vám jednoducho pichne vyvolávaciu injekciu a menštruácia by sa mala objaviť do pár dní.

Jednoducho bez menštruácie

Hádam najúčinnejším spôsobom, ako sa vo váš svadobný deň vyhnúť menštruácii je, že nepríde vôbec.. a myslíme tým niekoľko mesiacov do pôrodu a prípadne potom ďalších niekoľko mesiacov počas kojenia, čo je však individuálne. Samozrejme, v tomto prípade iba uvádzame úsmevný spôsob, ako na to. Je len na vás, kedy sa rozhodnete založiť rodinu. Koniec koncov, o zvýšenej náročnosti svadieb počas tehotenstva sme už písali :-).

Ako s menštruáciou zvládnuť svadobný deň?

Ďalšou možnosťou, ako sa k takto vychádzajúcej perióde postaviť, je jednoducho ju zvládnuť. Veď už ste to zvládli toľkokrát. Upriamte teda svoju pozornosť na babské rady, ako to všetko zvládnuť a zároveň si svoj deň dokonale užiť. V prípade silnej menštruácie sa zásobte množstvom hygienických potrieb podľa toho, na čo ste zvyknutá. Najlepším riešením je menštruačný kalíšok, ktorý vôbec nie je vidno a zároveň je veľmi bezpečný. Ak však na niečo také nie ste zvyknutá, zostaňte verná svojim spôsobom.

Ak trpíte bolesťami, budete zrejme musieť siahnuť po nejakom upokojujúcom prostriedku. Keďže sa predpokladá, že vo váš veľký deň vypijete aspoň nejaké množstvo alkoholu, tabletky utišujúce bolesť zrejme nebudú vhodnou formou. Jedzte potraviny bohaté na železo (najmä potraviny prirodzene tmavej farby ako sú ríbezle, čerešne, jahody, višne, či špenát, brokolica alebo cvikla) a zrejme nezaškodí ani malý štamprlík silnejšieho alkoholu.

Hneď z rána si doprajte výdatnú horúcu sprchu, prípadne si ešte počas príprav prikladajte na brucho teplé zábaly alebo termofor. Pite čaje pripravené zo zázvoru, bazalky, alchemilky, prípadne siahnite po tabletách z pupalkového oleja.

Ak máte pred svadbou dostatočne veľa času na prípravu, veľmi vhodné je cvičiť jógu, presnejšie cviky zamerané na oblasti ženských rozmnožovacích orgánov. Je dokázané, že pravidelné cvičenie jógy významne znižuje menštruačné bolesti. Navyše, pred svadbou vás toto cvičenie zbaví aj stresu a pomôže vám spevniť vaše telo.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade